1.5 C
София
петък, април 19, 2024

Гледки към Белия дом. Защо лидерите на НАТО летят един след друг за САЩ

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Отчасти целите на тези посещения лежат на повърхността – това са въпроси за военна подкрепа за Украйна и дългосрочно преструктуриране на НАТО за конфронтация с Русия, по които решенията се съгласуват на юлската среща на върха на алианса във Вилнюс. (11-12 юли).

Но съставът на посетителите на американската столица подсказва, че Байдън едновременно ръководи процеса на проверка на потенциални кандидати за поста генерален секретар на НАТО. Мандатът на Столтенберг изтича на 30 септември тази година. Самият той, след известни съмнения, изглежда е отказал да удължи правомощията си, но алиансът все още не е взел решение за неговия заместник. За това, че борбата на различни групи държави да лобират свои кандидати за тази позиция набира скорост, говорят все по-активните пълнежи в медиите по тази тема.

Мандатът на генералния секретар на НАТО е към края си и Джо Байдън оценява потенциалните приемници

Наскоро вестник The Daily Telegraph съобщи, че един от претендентите е британският министър на отбраната Бен Уолъс. Все още не е обявено дали той придружава Сунак в пътуването, но според изданието премиерът възнамерявал да каже добра дума за своя министър, за да настани британец на стола на генералния секретар на НАТО за първи път през две десетилетия.

Както западните медии съобщиха онзи ден, премиерът на Дания, който посети Байдън пред Сунак, също се смята за един от сериозните кандидати за наследници на Столтенберг. Тя се радва на подкрепата на онези, които в духа на модната борба за равенство между половете мечтаят за първи път да направят жена генерален секретар на НАТО. Самата Фредериксен обаче отрича тези слухове.

Проверка по рама

И накрая, Столтенберг със сигурност ще сподели мислите си за наследник на Байдън. По-рано в пресата бяха посочени и други кандидати, сред които – ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, испанските премиери Педро Санчес, Марк Рюте от Холандия и Кая Калас от Естония.

Въпреки че The Daily Telegraph твърди, че САЩ симпатизират на Уолъс, говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Кърби каза, че не е взето решение по въпроса.

Посещенията във Вашингтон се обясняват и с факта, че Великобритания и Дания са сред основните военни спонсори на Киев от европейските страни. По-специално, двете страни участват активно в така наречената изтребителна коалиция – група от държави, които ще прехвърлят изтребители F-16 от четвърто поколение на Украйна и ще осигурят всичко необходимо за тяхната експлоатация, включително обучение на пилоти от въоръжените сили на Украйна. Този въпрос сега е един от ключовите за страните от НАТО, затова беше активно обсъждан на срещите в американската столица.

И накрая, една от ключовите теми за страните от НАТО през следващите седмици е изпипването на решенията за срещата на върха на алианса във Вилнюс, където планира да посети и украинският президент Володимир Зеленски. Не се очакват решения за влизане на Украйна в НАТО или за предоставяне на военни гаранции за нея, но според постоянния представител на САЩ в алианса Джулиан Смит ще има съобщение за укрепване на отношенията с Киев и помощ за мащабна модернизация на въоръжените сили на Украйна.

Освен това НАТО за първи път след Студената война подготвя мащабен план за действие в случай на конфликт с Русия. Според Смит ще бъдат представени нови регионални планове за защита на териториите на НАТО, включително в киберпространството. Подготвяните документи предвиждат формирането на нови структури за командване и управление. Списание Foreign Policy уточнява, че Северноатлантическият алианс в плановете си възнамерява да върне постулатите от епохата на Студената война по отношение на Русия, когато всяка страна е получавала специфична задача да разположи сили в региона.

Магазин за Акумулатори

Междувременно

Правителството на Южна Корея публикува нова стратегия за национална сигурност. Документът е отражение на възгледите на администрацията на консервативния президент на Република Корея (РК) Юн Сок Йол, който дойде на власт в началото на май миналата година. Както се очакваше, новата стратегия е ясно антисевернокорейска, проамериканска и до известна степен дори прояпонска. Освен това Република Корея възнамерява да играе по-активна роля на глобално ниво, разчитайки силно и на сила. Ядреният проблем на КНДР се нарича „основната и основна заплаха за сигурността“ на РК. Основните стълбове са твърдият подход към КНДР, когато единствената приемлива за Сеул опция за „междукорейско приятелство“ е пълната капитулация на Пхенян от неговите ракетни и ядрени оръжия, както и „свобода, демокрация, пазар и човешки права“ в западния смисъл на това понятие. Ако Северна Корея не се съгласи с „щедрото предложение“ на Юга, тогава й се обещават санкции, натиск и „залог за мир, основан на сила“. Други моменти са всестранното укрепване на съюза със САЩ, развитието на военно-политически съюз с Вашингтон и Токио и подобряването на отношенията с Япония. Русия е посветена на няколко кратки параграфа. Съдейки по подхода, отношенията с Москва не се възприемат като важни за Сеул. В същото време, въпреки че напоследък официалните представители на Република Казахстан многократно допускаха публична критика към Руската федерация, в новата стратегия няма особено остри нападки.

Изготвил Олег Кирянов, Сеул

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ