Горките северномакедонци, изпълнени с омраза към България – съветникът на президента по външната политика проф. Жидас Даскаловски е български гражданин от над 20 години. Той, обаче, е един от отявлените противници на вписването на българите в Конституцията на югозападната ни съседка, предаде БГНЕС.
Проф. Даскаловски получава българско гражданство на основание български произход през 2003 г. Подновил е паспорта си през 2022 г.
В последното десетилетие македонският професор използва различни определения за България – от „по-голям брат“ до „окупатор“.
Преди подписването на Договора за добросъседство, приятелство и сътрудничество през 2017 г. Даскаловски говори за български „нож в гърба на Македония“, заплахи от вето и т.н. Днес той защитава идеята на премиера Християн Мицкоски за т. нар. „конституционни промени с отложено действие“, която беше отхвърлена от Европейския съюз.
„Няма нищо лошо в Конституцията да има българи, черногорци, хървати, но нека да го направим така, че да не се излъжем, както направихме с Гърция, когато правителството на Зоран Заев подписа споразумение, което трябваше да отвори вратите, но не го направи. По тази логика, нека бъдем предпазливи, да направим вписването с т.нар забавено действие“, казва проф. Даскаловски.
„За политиците от София, които повтарят, че имало език на омразата и че трябвало да спре, и за блудниците от СДСМ: признайте македонците, езика и името – и тук, и там, така няма да има повече напрежение. Уважението и братското поведение ще донесат братски отношения“, заявява той през февруари 2023 г.
Няколко месеца по-късно проф. Даскаловски критикува политиката на тогавашния премиер Димитър Ковачевски по отношение на България и Брюксел.
„При липса на осезаеми резултати в икономиката, подобряване на демокрацията и масова корупция, правителството насърчава предполагаемия напредък в европейската интеграция“, твърди той. Допълва, че правителството в Скопие е в задънена улица и се опитва с помощта на западния фактор да повлияе на опозиционния блок (ВМРО-ДПМНЕ), който се противопоставя на „конституционните промени без гаранции, че няма да има нови условия от България за влизане в ЕС“.
Според него „българските блокади“ ще продължат въпреки обещанията на правителството и чуждестранните дипломати“.
„Такива обещания са за малките деца. Знаем, че имат възможности, знаем, че ще ги използват, ако сметнат, че трябва. Проблемът възникна, когато правителството прокара всички тези споразумения, без да се консултира с опозицията и обществеността и академичните среди…“, казва още университетският преподавател.
Даскаловски поддържа тезата на македонизма за „български окупатор“ в Македония през Втората световна война, който е посрещнат като освободител от местното население през 1941 г.
„Въпреки че хитлеристка Германия и България ги освобождават от сръбското иго, жесток репресивен режим, македонците искат свобода и собствено управление, а когато не го получават, въстават срещу окупатора“, заявява той преди две години.
Професорът твърди, че срещу самоопределящите се за македонци в България има институционализирана дискриминация.
„Решението на Конституционния съд от 29 февруари 2000 г. и Декларацията на българския парламент от 6 март 1990 г., с които официално се постулира, че в България няма конкретна македонска етническа група, както и парламентарната декларация от 9 ноември 2019 г., трябва да бъдат отменени. Тези решения служат като идеологическа и правна основа за дискриминация. Правителството трябва официално да декларира, че македонското малцинство повече няма да бъде отричано или дискриминирано и че неговите права ще бъдат защитавани“, пише Даскаловски в своя профил във фейсбук на 18 юли тази година.
Българско гражданство се получава на базата на удостоверение за български произход. Всеки кандидат трябва да подпише декларация, че има българско национално самосъзнание, припомня БГНЕС.
Редица членове на бивши и настоящи управляващи партии, включително ВМРО-ДПМНЕ, са български граждани и са заемали или заемат топ позиции в Министерски съвет. Такава информация беше разпространена за семейството на бившия премиер Димитър Ковачевски, както и за роднини на самия настоящ премиер Християн Мицкоски. Редица известни македонски журналисти също имат българско гражданство.
Министърът на енергетиката Саня Божиновска беше уличена в укриване на българското си гражданство и обяви, че ще попита адвокатите си дали се чувства българка. Притежатели на български паспорт са и всички членове на нейното семейство.
Материалът Горките северномакедонци: Съветникът на президента им – българин от 20 години е публикуван за пръв път на Novinite-Dnes.eu.
Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели