На етапа в който е развит човешкият мозък той си представя,че всичко има начало и край.Все още нашият разум не може да си обясни рационално,какво е безкрай.
Точно над Вас е небето или както са го нарекли учените „атмосферата“, а „носенето в атмосферата“ е смес от молекули – малки частици въздух, толкова малки, че поемате милиарди от тях всеки път, когато вдишате.
Над атмосферата е “пространството“. Нарича се така, защото има много по-малко молекули, с много празно пространство между тях.

Чудили ли сте се някога какво би било да пътувате в открития Космос и какво бихте намерили там?
Учените са в състояние да обяснят много от това, което бихте видели, но има много въпроси , които все още нямат отговори, като например – безкраен ли е Космосът?
В началото на пътуването си в Космоса може да разпознаете някои от познатите ни вече забележителности. Земята е част от група планети, които обикалят около Слънцето, заедно с някои астероиди и комети.
Може би знаете, че Слънцето е тип „малка звезда“ и изглежда по-голямо и по-ярко от другите звезди само защото е по-близо до нас. Има много по големи звезди от нашето слънце,дори гигантски. За да стигнете до следващата най-близка звезда, ще трябва да пътувате през трилиони километри пространство. Ако можехте да се возите на най-бързата космическа сонда, правена някога от НАСА, пак щеше да ви отнеме хиляди години, за да стигнете до там.

Ако звездите са като „къщи“, то Галактиките са като „градове, пълни с къщи“. Учените смятат, че в Галактиката, в която е Земята има 100 милиарда звезди.
Ако можете да намалите мащаба, далеч отвъд земната Галактика, тези 100 милиарда звезди биха се слели заедно – както светлините на градските сгради, когато се гледат от самолет.
Четете още: Всяка наша мисъл включва квантов преход, който ни свързва с всичко около нас
Наскоро астрономите научават, че повечето звезди имат свои собствени планети в орбита. Някои дори са като Земята, вероятно дом на други същества, които също се чудят сами ли са.Може би и те си имат свои войни , богове и религии.
Ще трябва да пътувате през още милиони трилиони километри пространство, само за да стигнете до друга Галактика. По-голямата част от това пространство е почти празно, само с някои заблудени молекули и малки мистериозни невидими частици, които учените наричат „тъмна материя“.
Използвайки големи телескопи, астрономите виждат милиони Галактики, които са във всяка посока.
Ако можете да наблюдавате достатъчно дълго, в продължение на милиони години, ще изглежда, че ново пространство постепенно се добавя между всички Галактики. Можете да си представите това, като си представите малки точки върху изпуснат балон, който надувате. Точките ще продължат да се отдалечават една от друга, точно както са Галактиките.

Има ли безкраен брой Галактики във всяка посока? Или в крайна сметка всичко свършва? И ако свършва, как …?
Това са въпроси, на които учените все още нямат категоричен отговор. Мнозина смятат, че е вероятно просто да продължите да преминавате покрай Галактики във всички посоки, завинаги … В този случай Вселената би била безкрайна.
Някои учени смятат, че е възможно Вселената да се „увие“ обратно, така че ако продължите да пътувате, някой ден ще се върнете там, откъдето сте тръгнали.
Един от начините да мислите за това е да си представите глобус, а Вие се движи само по повърхността.
Ако започнете да вървите в която и да е посока, на изток например, и просто продължите, в крайна сметка ще се върнете там, откъдето сте тръгнали. Ако Вселената е такава, това би означавало, че тя не е безкрайно голяма, въпреки, че пак ще бъде по-голяма, отколкото можете да си представите.
И в двата случая никога не бихте могли да стигнете до края на Вселената или Космоса.
Сега учените смятат, че е малко вероятно Вселената да има край – регион, където Галактиките спират, или където има някаква „бариера“, маркираща края на Космоса.
Какво мислите Вие?