Изумрудената табела е древен артефакт, чието местонахождение в момента не е известно.
Текстът върху нея е основополагащ за херметичната философия и може би съдържа рецепта за създаването на философския камък, способен да превръща металите в злато.
Или пък символизира духовния еквивалент, който пречиства душата. Версиите на този текст стават известни на християнския свят след XIV век чрез арабски преводи.
Изумрудената табела е описвана като правоъгълен обект с изящна изработка, върху който има свещено послание, гравирано или издълбано с азбука, подобна на финикийската.
Предполага се, че табелата е изработена от изумруд – скъпоценен камък, високо ценен в древността.
Въпреки това, тъй като качествени изумруди не са били широко разпространени в древния свят, е възможно табелата да е направена от друг зелен кристал, като яспис или нефрит, или дори от оцветено зелено стъкло.
Произходът на Изумрудената табела
Мнозина смятат, че текстът върху Изумрудената табела е един от най-старите западни алхимични трудове, датиращ от предгръцки източници.
В мистичните кръгове и сред съвременните алхимици табелата остава популярна. Текстът се смята за част от херметичната традиция – нехристиянски клон на елинистическия гностицизъм.
Арабите наричат алхимията „херметично изкуство“. Обикновено се разграничават два вида херметични писания – философски и алхимични/магически. Както много текстове от тази епоха, повечето от тези произведения (Corpus Hermeticum) са загубени във времето, и никой не знае колко точно са съществували.
Корени на Изумрудената табела
Корените на Изумрудената табела са трудни за проследяване. Магическите или духовни тайни, които тя разкрива, произлизат директно от Хермес – пратеникът на боговете и повелителят на магьосниците.
Или по-точно, от Хермес Трисмегист (Hermes Trismegistus), елинистичен египетски синтез на гръцкия бог Хермес и египетския бог Тот.
По онова време гърците в Египет вярвали, че Хермес и Тот са едно и също божество. Макар да има различия, и двамата са богове на мъдростта, науката, магията и отвъдното, които учат човека как да твори и постига знание. Историите за тези богове датират от повече от 10 000 години.
С тях са свързани и легендите за възможния произход на табелата, създадена от тях. Това я прави интересна, защото може да представлява оцеляла нишка от древната мъдрост.
Легенди за Изумрудената табела
Легендите поставят табелата на различни места – в Ковчега на завета, в Шри Ланка, скрита в Голямата пирамида или открита и укрита в пещери в Близкия изток.
Какво точно знаем за текста? Оцелелите части са преведени от арабски, латински, халдейски и финикийски езици от известни личности като Исак Нютон и Мадам Блаватска.
Накратко, текстът описва основни принципи на алхимията. Той подчертава мистериозната връзка между земните и небесните неща и тяхното единство.
Цитат от книгата на Даян Морган „От короната на Сатана до Светия Граал: Изумруди в мита, магията и историята“:
„Вярно е, без съмнение и абсолютно вярно. Това, което е долу, е като това, което е горе, и това, което е горе, е като това, което е долу, за да се постигнат чудесата на Едното. И както всички неща произлизат от Него, така и всичко в природата е в хармония с Него…“
Някои вярват, че допълнителни произведения на Тот/Хермес са скрити в тайна библиотека. Тази идея съществува от древността, когато египтяните търсели творбите на Тот. За това е писал Климент Александрийски, който твърди, че 42 свещени книги са скрити, докато човечеството не бъде достойно да ги прочете.
Следвайте ни в Telegram , Instagram, Twitter и Youtube за интересно и мистериозно бонус съдържание