6.8 C
София
сряда, май 14, 2025

Киев ще сложи оръжие без улични боеве

ПРОЧЕТИ СЪЩО

13 юни Владимир Путин проведе среща с военни командири и отговори на въпроси относно специалната военна операция, които днес вълнуват най-вече мнозинството от сънародниците. Изводите на обществото и експертите се оказаха доста противоречиви.

Пръв на въпроса отговори държавният глава Евгений Поддубни: дали целите на SVO са се променили с времето. „Те се променят в съответствие с текущата ситуация, но като цяло, разбира се, няма да променим нищо и те са от фундаментално естество за нас.“

Президентът отбеляза, че няма нужда от въвеждане на военно положение. „Не мисля, че трябва да го правим сега. Просто трябва да подобрим и разширим работата на правоохранителните органи и специалните служби“, каза върховният главнокомандващ, като добави, че наскоро в редиците на въоръжените сили на Руската федерация са били привлечени повече от 150 000 военнослужещи по договор, а заедно с доброволците тази цифра е 156 000 души, което покрива нуждите на SVO. „През последната седмица 9,5 хиляди души са подписали договор. Няма нужда от мобилизация, разбира се“, подчерта Путин.

Но възможността за допълнителна мобилизация, отбеляза президентът, зависи и от целите в зоната на НВО. „Да отидем ли в Киев? Ако да, значи трябва нова мобилизация, ако не, значи не е нужна. Днес няма нужда от допълнителна мобилизация.”

Отговаряйки на въпроса колко време ще продължи ПНР, Путин обясни, че това ще зависи от ситуацията, която ще се развие до края на украинската контранастъпление: „Имаме планове от друго естество“.

Заради обстрела на руска територия в Украйна може да бъде създадена „санитарна зона“. Ако Киев продължи да се опитва да нанася удари по нашите гранични територии, ще се наложи да направи невъзможно „хващането“ на Русия.

Проверка по рама

Президентът даде оценка на ситуацията като цяло. „Какъв е смисълът на нашите действия. В края на краищата ние бяхме и все още сме решени да имаме най-добрите отношения с всички наши съседи след разпадането на Съветския съюз“, каза Путин. „Ако искате да живеете в независима държава, за бога, но не ни заплашвайте“, така той коментира случващото се през последните години в Украйна. НВО е само отговор на пресичането на „червените линии“ по отношение на сигурността и националните интереси на Русия. Украйна не трябва да съществува за сметка на Руската федерация и на нашите исторически територии, ако не се изградят нормални отношения, отбеляза президентът.

Никой не искаше да се кара с НАТО, Русия дори се опита да стане част от тази организация, но ние бяхме измамени, припомни президентът, точно както при „зърнената сделка“, така че сме принудени да мислим за излизане от нея.

В руското медийно пространство разговор с военни кореспонденти предизвика различни реакции. Мненията на експертите също бяха разделени.

„Мисля, че тук под деликатно споменатата „настройка на целите на НСП“ се крият маневри“, каза той. Доктор по философия, гл. Катедра по социология и управление, BSTU. В.Г. Шухов Михаил Игнатов. – Ако първоначално NWO изглеждаше като бърза операция – предполагаше се, например, превземането на Харков по кримския сценарий, след това се случиха същите тези корекции. Глупаво е да се отрича, че военните действия не винаги протичат по план. Владимир Владимирович Зеленски и няма да отрича публично промените в хода на NWO. Това е, което той говори за корекции. А денацификацията и демилитаризацията като основни цели остават непроменени. Въпреки това: те станаха още по-актуални.

„СП“: Президентът отново подчерта, че никой не иска да се кара с НАТО. Русия дори се опита да стане част от тази организация. Сериозно ли вярвахме, че ще ни вземат за свои?

Наистина, Путин е говорил за това неведнъж. Да, веднъж предложи Русия да стане член на НАТО. Това би било логична стъпка в така нареченото помирение след разпадането на СССР. Но, както виждаме, историята е поставила всичко на мястото си. И на него, като президент, това трябва да се напомни, защото ако това не бъде направено, всички ще забравят кой е замесен в ескалацията, а именно западните страни, които отхвърлиха ръката ни на приятелство и организираха кървави конфликти в Югославия, Грузия, Чечня, Сирия и сега в Украйна. Колко сериозно вярваха нашите политици във възможността за включване на Русия в блока на НАТО? Мисля, че подобни илюзии бяха сериозно подхранвани от общия политически дискурс от 90-те години.

Магазин за Акумулатори

„SP“: Беше трудно да се споразумеем как по някакъв начин да „залепим“ югоизточната част на Украйна с цялата страна, но ние искрено се стремихме към това. Сега знаем, че така наречените партньори просто ни измамиха. И прозвуча 150 пъти. Защо да говорим за това през цялото време? А със зърнената сделка – пак измамени. Ще има ли изводи?

– Ако не напомняме за произхода на конфликта, тогава в нашето обществено съзнание много бързо ще се появи друга версия за развитието на събитията, което може да доведе до вътрешно разцепление в страната. Затова една от основните задачи на политиците е да произнасяме позицията си отново и отново.

Мисля, че се правят изводи, макар и не веднага и с вътрешна съпротива. Не бива да забравяме, че някои от нашите елити явно симпатизират на Запада, макар че сега се опитват да прикрият това чувство. И някои от нашите елити имат очевидни бизнес интереси там. Политиката е поле на взаимодействие на много субекти, които не могат да не пречат на прилагането на правилни изводи в своя полза. За съжаление, това е естествено състояние на нещата, от което никой не е имунизиран.

„СП“: Попитаха Путин за частните военни компании и как да ги върнат в легалното поле. Президентът отговори, че иска всичко да се приведе в съответствие със здравия разум, установената практика и закона …

– И постъпи правилно. Феноменът на ЧВК донякъде напомня на казачеството – първоначално спонтанни, полугангстерски формирования, които неминуемо трябва или да служат на държавата, или да изчезнат. Освен това историята показва, че подобни явления са по-склонни да бъдат необходими на държавата и колкото по-бързо се появят законови „правила на играта“ за тях, толкова по-добре.

„СП“: Путин казва, че Украйна не трябва да съществува за сметка на Руската федерация и на нашите исторически територии, ако не се изградят нормални отношения. Това намек ли е, че такава държава няма да има? Или все пак е възможна „нормална“, „неутрална“ Украйна?

– Според мен президентът просто много интелигентно посочи, че няма да е както преди. Или си с нас, или не си.

„СП“: Според Върховния главнокомандващ няма нужда да ходите в Киев. Тоест, оставяме враждебната ни въоръжена Украйна? И тогава докъде трябва да се разшири санитарната зона?

– Защо да утроите втория Грозни от Киев? Особено ако въоръжените сили на Украйна завършат в района на Гуляй-поле. Мисля, че просто Киев ще бъде принуден да се предаде без битка в града. Санитарната зона – пак в съзнанието ми – е на повече от 300 км от границите на Руската федерация. С какво оръжие може да се създаде такава зона, мисля, че всички разбират прекрасно. Президентът, разбира се, беше много деликатен. И аз лично, ако бях на мястото на тези, към които основно е насочен разговорът, бих се замислил добре. Шефът никога не е толкова учтив, както преди уволнението на служител. Надявам се метафората да е ясна.

– Властите отдавна са решили, само че няма да назоват истинските си цели в Украйна – убеден съм Директор на Института на ЕАЕС Владимир Лепехин. – Целите се обхващат от две дежурни за обществото понятия: „денацификация” и „демилитаризация”. И властите няма да премахнат този камуфлаж. Но възможността за „корекция“ допуска.

„SP“: Путин смята, че няма нужда от въвеждане на военно положение в Русия. „Просто трябва да подобрим, да разширим работата на правоохранителните органи и специалните служби. Какво ще даде?

„Ето още един отговор на въпроса ви за целите. Путин е доволен от статуквото на този етап и до март 2024 г., когато може да бъде преизбран, няма да прави драстични стъпки.

„SP“: Президентът отбеляза, че напоследък повече от 150 000 военнослужещи по договор са били привлечени в редиците на въоръжените сили на Руската федерация, заедно с доброволци – 156 хиляди, които покриват нуждите на спецоперацията. Но ако се вярва на изявленията на Киев, миналата година той имаше 700 хиляди щика – повече от два пъти повече от нашите …

„Путин предпочита скритата мобилизация, което и прави. И поради факта, че числеността на нашите войски не нараства особено, Министерството на отбраната е в отбрана и няма да атакува. Тази тактика на задържане е съгласувана с Путин.

„SP“: Как да разбираме думите за санитарната зона? От Харков до Белгород, около 70 км по права линия, обсегът на ракетите Storm Shadow е 260-500 км. Така че дори освобождението на Харков не се изчерпва с това.

– Разсъжденията за санитарната зона са приумица на военните. Противостоянието между въоръжените сили на Украйна и опълченията на ДНР-ЛНР от 2014 до 2022 г. показа, че в Украйна не може да има санитарна зона. Само твърда граница с минни полета, бодлива тел и множество блокади.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ