21.8 C
София
петък, април 25, 2025

Коментар: И служебно правителство през лятото няма да ни спре по пътя към еврозоната

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен натиск върху изразходването на тези средства. Това коментира пред БНР Добромир Живков, управител на социологическа агенция „Маркет линкс“.

Той вижда втори голям риск пред кабинета през призмата на казуса с контрабандата в Пловдив. Живков прогнозира, че ще станем свидетели на зависимости, които могат да влияят много негативно.

Външнополитически кабинетът и премиерът по-скоро следват европейската линия по отношение на конфликта в Украйна, отчита социологът, който открои като плюс и усилията за влизане в еврозоната.

Тенденцията е на снижаване на доверието и повишаване на дела на хората, които не декларират доверие, посочи Добромир Живков. Същевременно социалното напрежение не се е натрупало до такава степен, че да се стигне до конкретна ситуация за предсрочен вот.

Като електорална подкрепа правителството не изглежда добре. Ако ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и ДПС-НН имат подкрепата на около 32% от българите, то 20-22% подкрепа за кабинета не е добър показател, обясни социологът.

Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата коалиция, смята Живков.

Проверка по рама

По думите му, във властовата структура зад кабинета има движения, които го поставят под риск, а след юни ще има по-ясна перспектива.

Дори лятото да сме отново в ситуация със служебен кабинет и дата за избори, това не би спряло България по пътя на еврозоната, коментира Добромир Живков в предаването „Преди всички“.

По темата с разпада на управляващата коалиция в София той отбеляза, че „т.нар. икономическо мнозинство в СОС е изключително яростно още от самото му създаване и се противопоставя на действията на кмета“.

Според него е видимо, че от „Спаси София“, която е склонна да бъде по-радикална, са поели курс към ранен старт на кампанията си за следващите местни избори.

Това мнозинство ще продължи да работи заедно, но без кметът да има комфорт, гласи оценката на социолога.

Запитан за бъдещото ръководство на „Да, България“ той подчерта, че има конкуренция и следва да се адмирират дебатите, но стои въпросът за голямата коалиция след избора на новия председател.

Магазин за Акумулатори

Всяка от съставните части малко или много губи облика си в по-голямото, но има рискове от загуба на електорат и при разделяне, каза Живков. По думите му, виждаме подобни коалиции дори в Германия, където се обединяват позиционирани в различен политически спектър формации.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ