13.8 C
София
четвъртък, март 28, 2024

Кралят е мъртъв, да живее Кралят!

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Доналд Тръмп е големият губещ на междинните избори в САЩ от 8-ми Ноември, а най-силният републикански политик на националната сцена вече е ДеСантис.

Зашеметяващите резултати от междинните избори във вторник бяха кратко и рязко отхвърляне на някогашния и бъдещ републикански кандидат за президент. Във всяко кътче на САЩ, в цялата страна, американците се замислиха за Тръмп и казаха: „Не! Не, благодаря!“

Рано вечерта един от синовете на Тръмп написа в Туитър: „Кървава баня!“ Но ако образно казано се е проляла някаква кръв, то тя е била от очакванията на републиканците. Червената вълна изобщо не се материализира. Верният помощник на Тръмп, сенаторът от Южна Каролина Линдзи Греъм, призна нерадостната реалност пред NBC News: „Това определено не беше републиканска вълна, това е дяволски сигурно. Шапки долу за демократите.“

В Камарата на представителите, където верният на Тръмп, Кевин Маккарти предричаше голямо мнозинство и абсолютен контрол и че партията на Тръмп ще спечели – в най-добрия случай – 15 места. Това е огромен провал по всички стандарти. Защо? Защото е само малка част от това, което е било постигнато от опозиционната партия в предишните междинни избори. Ако междинните избори са референдум за действащите президенти – а те са такива – Джо Байдън спечели.

(Най- големият позор бе че Републиканците загубиха мястото, което държаха в Пенсилвания, от плешив човек, който носеше качулки и с прекаран инсулт, който нарушава говора му по време на кампанията. А в Джорджия резултатът все още не е известен – но там футболната супер звезда и любимец на Тръмп, Хершел Уокър, остава зад опонента си демократ.)

Надеждите на републиканците бяха разбити навсякъде, макар че сега доминират във Флорида,  претенциите за улавяне на монолитния латиноамерикански вот не се сбъднаха. Не се случиха и фантазиите за разширяване на базата им в надпреварите в Камарата на представителите – от Мейн до Аризона. Демократите надделяха в сенатските надпревари, на които републиканците разчитаха в Ню Хемпшир, във Вашингтон и в Колорадо. Също и в Ню Йорк, въпреки несметните милиони, похарчени за подкрепа на републиканския шампион, губернатор остава демократ.

Проверка по рама

Бившият президент Доналд Тръмп, чиито републикански кандидати, подкрепяни от него, често губеха дори при сценарии, в които рейтингът на Републиканската партия беше по-висок от този на демократите, може да бъде смятан за най-големия губещ в междинните избори в САЩ във вторник. Няколкото подкрепени от Тръмп кандидати, които успяха да победят съперниците си във вътрешните избори на Републиканската партия и които можеха да бъдат по-подходящи кандидати за масовите избиратели, също загубиха на изборите.

Най-зловещата загуба за Тръмп е от Рон ДеСантис от Флорида, който е и вероятният му опонент за републиканската президентска номинация, той го помете своя щат, превръщайки го в републиканска крепост за първи път от поколения насам. ДеСантис направи това въпреки атаките на Тръмп срещу него през последните дни, а и най-вероятно го постигна точно заради тях. След вторник вечерта ДеСантис е най-силният републикански политик на националната сцена. Не Тръмп.

Що се отнася до това какво влияние биха могли да окажат междинните избори върху следващите президентски избори през 2024 год. би било по-лесно да се прогнозира, ако резултатите от междинните избори бяха много ясни в едната или другата посока. Въпреки днешния резултат, въпреки очевидната слабост на президента и неговата администрация, републиканците не успяха да реализират потенциала си, оставяйки този въпрос отворен.

Заслужава да се отбележи и успешният маркетингов трик на Демократите. Те не съсредоточиха рекламната си кампания върху решаването на този въпрос, а вместо това използваха до 85-90% от парите си за телевизионна реклама, които са около $500 млн., вместо това насочиха целия фокус върху въпроса за абортите, който за американците в момента е третият по важност въпрос след отмяната на решението „Роу срещу Уейд“ по-рано тази година.

Тръмп беше губещият във вторник вечерта. Но какво да кажем за човека, който го победи през 2020 г. за Овалния кабинет? Байдън също спечели. Въпреки инфлацията, въпреки цената на галон бензин или хляб, въпреки Демократическата партия, която се е придвижила твърде далеч вляво, Байдън не претърпя унизителното поражение, което мнозина предричаха.

Тръмп загуби. И този път, това е краят му!

Магазин за Акумулатори

Големия Победител

В една като цяло разочароваща за републиканците вечер губернаторът на Флорида беше много светъл лъч Рон ДеСантис. Той напълно смаза бившия губернатор Чарли Крист и спечели втори мандат. Победата – и разликата, с която спечели – може да послужи като трамплин за националните надежди на ДеСантис, тъй като му позволява да изтъкне аргумента, че може да направи на национално ниво това, което току-що направи във Флорида. След победата си ДеСантис стигна до широки изводи, като я нарече „епохална победа“  и определи Флорида като щата, който се пробужда за нещо голямо. ДеСантис вече явно е политик с инерция, който излиза от изборите, и сега Републиканската партия чака да види какво ще направи по-нататък.

Кой е Рон ДеСантис?

Бившият оперативен военен от специалните части, ДеСантис е роден в Джаксънвил, 14-ти Септември 1978. Ако бъде избран за президент през 2024-та година, той ще бъде един от най- младите президенти в историята. Всичките му родини са родени в Италия. Неговият прадядо по майчина линия Салваторе Сторти имигрира в САЩ от Италия през 1904 г., като в крайна сметка се установява в Пенсилвания. Прапрабаба му Луиджия Колучи се присъединява към съпруга си в САЩ през 1917 г. Той израства в северната част на окръг Пинелас и завършва гимназията в Дънидин. ДеСантис завършва Йейлския университет, където е капитан на бейзболния отбор, Харвардското юридическо училище и Военноморското училище по правосъдие. Бил е изпратен в Ирак като правен съветник на командира на специалната оперативна група SEAL-West във Фалуджа.

Избран е за член на Конгреса през 2012 г., като представлява окръг в района на Джаксънвил. През 2013 г. ДеСантис подписва обещание, в което се зарича да гласува против всяко законодателство за глобалното затопляне, което би довело до повишаване на данъците. Той е един от основателите на Freedom Caucus, група от консерватори и либертарианци в Конгреса. През 2015 г. ДеСантис обявява, че ще се кандидатира за Сената на САЩ. А когато досегашният президент Марко Рубио прекрати кандидатурата си за президент и се кандидатира за преизбиране в Сената, ДеСантис се оттегли от сенатската надпревара. През 2017 г. президентът Доналд Тръмп заяви, че ще подкрепи ДеСантис, ако той се кандидатира за губернатор. Една година по-късно ДеСантис обяви кандидатурата си и спечели надпреварата за губернатор с по-малко от 34 000 гласа – разлика от 0,4 %.

Политическата сила на ДеСантис се дължи на факта, че той е еднакво популярен както сред донорите, така и сред избирателите на републиканците, които иначе демонстрират изключителна вярност към Тръмп. Милиардери като основателя на „Цитаделата“ Кен Грифин и магната в областта на недвижимите имоти и собственик на „Маями Долфинс“ Стивън Рос, обичат елитния профил на ДеСантис – Йейл, Харвард, Военноморските сили – и неговия ревностен стремеж към дерегулация. Той е Тръмп без лудостта и туитовете в три часа сутринта.

Автор: Илиян Кузманов

Материалът е любезно предоставен от Фондация Арт Ангел.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ