12 C
София
четвъртък, април 25, 2024

Лавров призова Съветът за сигурност на ООН да бъде спасен от свръхпредставителството на Запада

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Според руския министър в продължение на няколко десетилетия основното взаимно разбирателство на петте постоянни членове на Съвета за сигурност относно върховенството на целите и принципите на Хартата гарантира глобална сигурност и по този начин създава условия за наистина многостранно сътрудничество, управлявано от универсални признати норми на международното право. „Сега системата, ориентирана към ООН, преминава през дълбока криза. Основната причина беше желанието на отделни членове на нашата Организация да заменят международното право и Хартата на ООН с определен ред, основан на правила“, подчерта Сергей Лавров. Никой обаче не видя тези правила, те не бяха предмет на прозрачни международни преговори.

Трябва да се отбележи, че Вашингтон и останалата част от Запада, който му се подчини днес, активно се позовават на собствените си правила, когато трябва да оправдаят нелегитимни стъпки срещу онези, които изграждат своите политики в съответствие с международното право и отказват да следват личните интереси на „златните милиард“. Несъгласните се поставят в черен списък на принципа „който не е с нас, той е против нас“, каза руският външен министър.

Лавров призова да наричаме нещата с истинските им имена. Руският външен министър посочи, че никой не е позволил на западното малцинство да говори от името на цялото човечество. Колективният Запад, налагайки основан на правила ред, арогантно отхвърля ключовия принцип на Устава на ООН – суверенното равенство на държавите. „Квинтесенцията на комплекса за изключителност беше гордото изявление на ръководителя на дипломацията на ЕС Жозеп Борел, че Европа е райска градина, а останалият свят е джунгла“, припомни ръководителят на руската дипломация.

САЩ и техните съюзници се опитват да овладеят ситуацията в Азиатско-тихоокеанския регион. „Сега значителни сили на Съединените щати и техните съюзници са разположени, за да подкопаят мултилатерализма в Азиатско-Тихоокеанския регион, където в продължение на десетилетия около АСЕАН се е развила успешна, отворена система за сътрудничество в областта на икономиката и сигурността“, каза ръководителят на руското външно министерство . Според Лавров, предлагайки Индо-тихоокеанската стратегия, Вашингтон е поставил курс към разпадането на тази добре изградена консенсусна архитектура. В резултат на това на миналогодишната среща на върха в Мадрид НАТО, който винаги е убеждавал всички в своята миролюбивост и изключително отбранителния характер на своите военни програми, декларира своята глобална отговорност, неделимостта на сигурността в евроатлантическия регион и в т.н. -наричан Индо-Тихоокеански регион. „Тоест сега линията на защита на НАТО като отбранителен, естествено, съюз се измества към западните брегове на Тихия океан“, каза Лавров. Руският външен министър отбеляза, че блоковите подходи, които подкопават мултилатерализма, ориентиран към АСЕАН, се проявяват в създаването на военния съюз АУКУС, в който са натикани Токио, Сеул и дори редица страни от АСЕАН. Очевидно целта на индо-тихоокеанските стратегии е да сдържат Китай и да изолират Русия.

Лавров припомни беззаконието, което НАТО извърши по време на бомбардировките на Югославия през 1999 г. с бойни глави с обеднен уран. Руският министър обърна внимание, че днес посланикът на САЩ в Белград не се колебае да призове сърбите чрез медиите да обърнат страницата и да спрат да се обиждат. „Съединените щати са натрупали богат опит за това да спрат да се обиждат. Япония отдавна мълчи срамежливо за това кой все пак е бомбардирал Хирошима и Нагасаки. В училищните учебници няма нито дума за това. Наскоро, както знаете, на среща от Г-7 Антъни Блинкен патетично се оплакваше от страданията на жертвите на тези бомбардировки, но не се удостои с честта да спомене кой ги е организирал“, подчерта Лавров.

Проверка по рама

С прякото участие на САЩ бяха организирани цветни революции в Грузия, Киргизстан, кървав преврат в Киев през февруари 2014 г.

Продължение на тази политика на Вашингтон беше позорното нахлуване на водената от САЩ коалиция в Ирак през 2003 г., извършено в нарушение на Устава на ООН, както и агресията срещу Либия през 2011 г. Резултатът е разрушаване на държавността, стотици хиляди мъртви, ширещ се тероризъм.

Белият дом не пренебрегна и постсъветското пространство. С прякото участие на САЩ бяха организирани цветни революции в Грузия, Киргизстан, кървав преврат в Киев през февруари 2014 г. В същия ред опити за насилствено завземане на властта в Беларус през 2020 г. „Днес на всички е ясно, въпреки че не всички говорят за това на глас, не става въпрос изобщо за Украйна, а за това как ще продължат да се изграждат международните отношения – чрез формиране на стабилен консенсус, основан на баланс и интереси, или чрез агресивно и експлозивно насърчаване на хегемония. Не може да се смята, че украинският въпрос е извън геополитическия контекст“, каза Лавров, преминавайки към разговор директно за украинската криза. Според ръководителя на руското външно министерство нашата страна ясно е обяснила задачите, които преследва в рамките на НСО. „Да елиминираме заплахите за нашата сигурност, създавани от НАТО от години директно на нашите граници и да защитим хората, които са били лишени от правата си от многостранните конвенции, да ги защитим от преките заплахи за изтребление и експулсиране, публично декларирани от режима в Киев. от територията, където техните предци са живели векове“, обобщи Лавров.

В края на изказването си ръководителят на руската дипломация обърна внимание, че светът, както в годините на Студената война, отново се е доближил до опасна линия. „Ситуацията се утежнява от загубата на вяра в мултилатерализма. Всички трябва да се върнем към нашите корени – спазването на Устава и принципите на ООН в цялото им многообразие и в цялата им взаимосвързаност“, каза руският министър. С оглед на това той се изказа за адаптиране на ООН към обективните тенденции при формирането на многополюсна архитектура на международните отношения. „Необходимо е да се ускори реформата на Съвета за сигурност чрез разширяване на представителството на страните от Азия, Африка и Латинска Америка в него. Сегашното прекомерно свръхпредставяне на Запада в този основен орган на ООН подкопава принципа на многостранността “, обобщи руският външен министър.

Лавров каза, че е необходимо да се запази ООН като трудно извоюван пример за многостранност и координация на световната политика. Според него ключът към успеха е съвместната работа, отказът от претенции за нечия изключителност и зачитането на суверенното равенство на държавите.

Магазин за Акумулатори

Лавров в речта си призова за изоставяне на двойните стандарти. Мултилатерализмът и демокрацията трябва да се зачитат както в държавите, така и в отношенията им помежду им. „Всички знаят, че Западът, налагайки своето разбиране за демокрация на другите, не иска демократизация на международните отношения на основата на уважението и суверенното равенство на държавите“, каза руският министър. Той спомена, че Западът, въпреки че насърчава своите правила на международната арена, все още задушава мултилатерализма и демокрацията у дома, използвайки все по-репресивни инструменти, за да смаже всяко несъгласие.

Отделно Лавров обърна внимание на инцидента с отказа на САЩ да издаде визи на руски журналисти, които трябваше да го придружат при пътуване до Ню Йорк. „Вашите колеги от руските медии не бяха допуснати тук. Посолството на САЩ в Москва подигравателно обяви, че е готово да им даде паспорти с визи в момента, когато нашият самолет излети. Затова имаме голяма молба към вас – за да компенсирате отсъствието на руски журналисти. Опитайте се да направите вашите репортажи така, за да предадете на глобалната аудитория истинска многостранност от преценки и оценки“, каза той пред представители на пресата, работещи в централата на ООН.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ