Лято е, топло е, но това не е причина кафеманите да се откажат от навика си да започват деня с тонизиращата напитка.
Напротив, заради липсата на тонус в горещото време, постоянната жажда и дори лятното безсъние хората могат дори да посягат по-често към кафето в горещото време. До какво води обаче този навик?
Руският лекар Олег Перушкин коментира какви са опасностите от кофеина в горещите дни за някои категории хора и по-специално как той влияе върху кръвното налягане. Приемът му в жегата води до неблагоприятни промени с кръвното.
„Ако още със ставането изпитвате жажда, не бързайте да посягате към любимата си кофеинова напитка. Най-добрата опция за утоляване на жаждата е обикновена вода, която не е газирана.
Но сладките сокове, газираните напитки, смутитата и другите вкусотии е най-добре да ги оставите за вечерта, когато е по-хладно“, казва експертът. Той съветва и кафето да не се пие в горещините.
Според д-р Перкушин напитките с ярък аромат и богат вкус – са по-приятни за пиене в хладен ден. Но през лятото кофеинът може да причини внезапно влошаване на здравето.
Както отбеляза терапевтът, в жегата, след една малка чаша еспресо, могат да настъпят не най-благоприятните промени в благосъстоянието.
Най-често налягането се повишава след консумацията на напитката и може да се покачи до стойности над 150/90. Също така кофеинът в жегата може да се ускори сърдечния ритъм, да се появи треперене на ръцете и леко замайване.
Ефектът ще бъде по-слаб, ако пиете охладена кофеинова напитка, например фрапе. Но наличието на кофеин в нея не я прави напълно безопасен за здравето, припомня експертът.
„Ако нямате значителни проблеми със сърцето или кръвоносните съдове, тогава през лятото можете да пиете кафе с мляко, но не повече от 2 чаши на ден“, казва лекарят./Zdrave.to