7.9 C
София
събота, април 20, 2024

Любовта няма нищо общо с това: Какво е „синдром на разбито сърце“ и защо е опасен?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

На фона на стрес или повишена физическа активност е възможно да изпитате пронизваща болка в гръдния кош. Какво сочат тези симптоми и доколко са животозастрашаващи са те, разказва кардиолог.

За първи път синдромът на „разбито сърце“ е засечен в Япония в края на 20 век, когато лекарите наблюдават пациенти със сърдечна патология.

Известно време се смяташе, че този синдром е рядка патология, която е характерна изключително за жителите на Япония. Но след това в Европа и Съединените щати започнаха да се записват аналогични случаи. През 2006 г. кардиомиопатията вече е дефинирана като миокардно заболяване със специфични симптоми.

Днес кардиомиопатията се обяснява като състояние, при което поради силен стрес или напрежение стрес сърцето е увредено, но не напълно. При синдрома коронарните артерии не се засягат и кръвотокът не е напълно блокиран.

Учени откриха неочакван фактор, който предпазва някои хора от инфаркт

Причини за заболяването

Проверка по рама

Причината за синдрома най-често е силен стрес или голяма физическа активност. Заболяването се провокира от силни емоционални сътресения.

Оказва се, че катехоламините са ключови в развитието на болестта. Основните са адреналин, допамин и норепинефрин.

Ами ако е инфаркт?

При кардиомиопатия на такоцубо се появяват типични признаци на инфаркт, така че пациентите със синдром на “разбито сърце” първоначално се подозират за инфаркт на миокарда. На първо място, това е болка зад гръдната кост и недостиг на въздух. Често има остра слабост, настъпва припадък. Има оплаквания от липса на въздух или аритмия: „сърцето сякаш изскача от гърдите“.

За да изключи инфаркт, лекарят винаги диференцира условията и провежда допълнителни изследвания. Ако се подозира синдром на такоцубо, специалистът предписва тестове за специфични кардиомаркери, ултразвук на сърцето.

Пациентите се подлагат на коронарна ангиография, модерно рентгеново изследване, което позволява определяне естеството, местоположението и степента на стесняване на коронарната артерия, ако има такова.

Магазин за Акумулатори

Учени: Това са необичайните симптоми на инфаркт при жените

Колко сериозно е?

Възможно ли е да умреш от „разбито сърце“? Болестта обикновено има благоприятна прогноза и смъртността от нея е доста рядка. На фона на терапията сърдечният мускул успешно се възстановява след няколко дни или седмици.

Но синдромът не може да се нарече просто заболяване. При подробни изследвания на пациенти с такоцубо кардиомиопатия се оказа, че има реален риск от внезапна сърдечна смърт и развитие на аритмии.

Като цяло острата болка в гърдите е знак, който не е за пренебрегване.

Кой е изложен на риск?

Най-често синдромът на разбито сърце се открива при жени на възраст над 50 години. Пациентите в по-млада възраст са само 10% от общия брой случаи.

Учените предполагат, че синдромът може да бъде свързан с намаляване на нивото на женския полов хормон естроген. Естрогенът предпазва сърдечно-съдовата система от негативните ефекти на хормоните на стреса. С настъпването на менопаузата естрогенът става по-малко – защитният ефект намалява.

Има и данни, че заболяването е сезонно и често се проявява в края на лятото-септември.

Профилактика на синдрома

В основата на превенцията на синдрома на „разбитото сърце“ е активната борба със стреса .Ако сте изложени на риск по възраст и пол, ако реагирате емоционално на някакви събития, бъдете особено внимателни.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ