
Той попита как е преценено, че държавата има нужда от административна сграда с огромна площ – 90 000 кв. м.
Петков е озадачен как подобна огромна сума (182 млн. лв.) може да се изразходва без публичен конкурс за проектиране, строителство и надзор.
7 скандала, по които Борисов става обвиняем. Един от най-големите му страхове.
В края на мандата на кабинета “Борисов 3” стана ясно, че правителството подготвя небостъргач за чиновници на бул. “Цариградско шосе” в София, в близост до зала “Арена Армеец”. На терен от 24.8 дка трябва да бъдат изградени две офис сгради – едната със 75 м височина до кота корниз, а другото – 50 м.
Зад проекта стоят “Държавната консолидационна компания” и “София тех парк”. Двете държавни структури са подали искане до Столична община за изготвяне на нов устройствен план на два имота в местността “Къро”, като ПУП-ът е изработен бързо и е минал през всички обществени обсъждания. Главният архитект на столицата Здравко Здравков е одобрил плана на 9 март тази година.
Заповедта на Здравков, с която е одобрен ПУП-ът, посочва, че новото предназначение на имота е за “правителствен комплекс от сгради за нуждите на държавната администрация” (в действалия до момента ПУП предназначението е за научно-технологичен парк).
“Промяната в предназначението е обоснована с възникването на нова държавна нужда за създаване на правителствен комплекс от сгради за държавната администрация”, пише още в заповедта на Здравков. Към офис сградите се залага и надземен гараж с ограничение за кота корниз до 20 метра.
Първи за нов правителствен център на 4-ти километър заговори бившият премиер Сергей Станишев, като България проведе международен конкурс за новото сити на София. Тогава се споменаваха рекордни суми за реализацията на проекта в размер на близо 5 млрд. евро.
Кабинетът “Борисов” за първи път демонстрира приемственост по идеята на 13 септември 2019 г. Тогава е взето решение в бъдеще там да бъде преместено Министерството на здравеопазването, което в момента се помещава на площад “Света Неделя”.