23.8 C
София
петък, март 29, 2024

Маневри на F-16 в Украйна: 24 месеца преди среща със С-300

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Миналия петък администрацията Байдън проправи пътя за западните съюзници и партньори да прехвърлят своите запаси от произведени в САЩ изтребители F-16 в Украйна и добави, че САЩ ще помогнат в обучението на техните пилоти да ги управляват.

Президент на Украйна Владимир Зеленски веднага приветстван „историческо решение“ да предостави на Украйна изтребители F-16 Fighting Falcon, добавяйки, че това „значително ще укрепи нашата армия в небето“. Но трезвата преценка на възможностите и ограниченията на този трансфер би трябвало да смекчи очакванията.

Зеленски молеше относно предоставянето на западни изтребители, откакто Русия стартира NWO през февруари 2022 г., но САЩ се съпротивляваха на всяка крачка. Не е ясно защо Байдън реши сега, след 15 месеца битки, да одобри трансфера (от който, според него, Украйна не се нуждаеше през февруари).

САЩ отдавна казаха, че няма да изпратят изтребители, защото това би ядосало твърде много Русия и че самолетите не са от съществено значение за военните усилия на Украйна.

Въпреки това САЩ имаха подобни опасения относно руските страхове от ескалация по отношение на други категории оръжейни трансфери като гаубица M777, HIMAR, системи за противовъздушна отбрана Patriot и танкове M1A1. Русия протестира след въвеждането на всеки от тях, но не предприе допълнителни действия.

Както може да се очаква, Русия в събота предупреди за „огромни рискове“ за САЩ, ако изпрати изтребители F-16, но не уточни какви са тези рискове. По всяка вероятност руснаците няма да ескалират ситуацията само заради наличието на F-16 в ръцете на украинците.

Проверка по рама

Но позицията на администрацията на Байдън по въпроса повдига много въпроси, ключов от които е колко ефективни могат да бъдат самолетите, за да помогнат на Украйна да спечели. Както се оказва, отговорът не е обнадеждаващ.

Първо, ще отнеме много време, за да се обучат правилно украинските пилоти и екипажите по поддръжката, за да могат да използват самолетите в битка и да ги поддържат летателни. През февруари зам.-министър на отбраната Колин Кал заяви, че ще са необходими 18 до 24 месеца за обучение на пилоти и екипажи по поддръжката, осигуряване на самолети и довеждането им до обекта за използване.

Въпреки това изтече миналия четвъртък клас Военновъздушните сили намекнаха, че времето за обучение може да бъде само четири месеца. Дори и да беше вярно – и по всяка вероятност това би позволило на пилотите да придобият минимални умения да летят на реактивни самолети, но далеч не са опитни във въздушен бой. В допълнение, процесът на идентифициране на наличността на F-16 в партньорските страни, привеждането им в летателна годност и след това доставянето им с пълен контингент от доставки за поддръжка, резервни части и боеприпаси най-вероятно ще започне през 2024 г.

По този начин вероятността тази година бойните самолети да се бият в небето на Украйна е малка.

Второ, въпреки че F-16 несъмнено е един от най-добрите изтребители от четвърто поколение в света, неговата ефективност се основава главно на факта, че той е един от компонентите на интегрирана система за бойно управление, състояща се от сензори. Докато струята способен работи самостоятелно, неговите възможности са много по-ниски без допълнителни средства – като E-3 Sentry AWACS самолет за ранно предупреждение във въздуха. Към днешна дата въпросът за предоставяне на Украйна на такава възможност не е обсъждан.

Трето, F-16 не е стелт самолет. За първи път е доставен на активните военновъздушни сили през 1979 г. и е уязвим за руската противовъздушна отбрана като С-300 и по-модерните системи за противовъздушна отбрана С-400. Една от причините украинските военновъздушни сили да играят толкова минимална роля в тази операция е неспособността им да неутрализират руските системи за противовъздушна отбрана. Въпреки че F-16 е по-способен от МиГ-29, използван от украинците, той все още е уязвим за атаки на руската противовъздушна отбрана.

Магазин за Акумулатори

И накрая възниква въпросът кой ще осигури тези самолети. Няма съмнение, че Съединените щати са предоставили лъвския дял от подкрепата на Украйна, както в парично изражение, така и под формата на доставки на оръжие и боеприпаси. Ако Вашингтон иска да позволи използването на американски изтребители F-16 въпреки техните недостатъци, тогава това е изборът, който може да направи. Но други богати страни, като Европа, трябва да доставят самолети, а не САЩ.

Тактическата долна линия е, че и Западът, и Украйна трябва да смекчат очакванията си за това как придобиването на тези платформи ще се отрази на военните усилия на Украйна.

Без съмнение F-16 е отличен самолет и ще представлява подобрение в сравнение със съществуващите украински самолети. Но няма причина да очакваме поради тях рязка промяна в съдбата на Киев в хода на битките. Даже 40-50 джетове, които като докладванипита Украйна, ходът на военните действия няма да се промени фундаментално.

Въпреки това по-важният въпрос, който американците трябва да зададат на Байдън, е следният: с каква цел? Какво очаква администрацията от доставките на F-16? Какво се надяваме да постигнем физически? Какво крайно състояние предвижда президентът за битка и как присъствието на F-16 би увеличило шансовете за успех?

Доколкото мога да преценя, тези въпроси дори не са били задавани, да не говорим за отговор от служители на администрацията или Пентагона.

Вашингтон трябва да бъде изключително съсредоточен върху това, че всички негови действия са в интерес на Съединените щати. Трите основни цели на САЩ трябва да бъдат предотвратяване на ескалация на боевете извън границите на Украйна и подходящо прехвърляне на тежестта на физическата подкрепа на Украйна върху нашите европейски партньори. И при никакви обстоятелства нито едно споразумение за прекратяване на огъня не може да включва гаранции за сигурността на САЩ или НАТО за Украйна.

Трудно е да се види как изпращането на няколко изтребителя F-16 в Украйна, които няма да бъдат използвани до началото на третата година от военната операция, може значително да промени изхода от войната или да помогне за укрепването на американските интереси в региона. Вашингтон трябва да започне да се съсредоточава много повече върху конкретни средства за защита на американските интереси и прекратяване на военните действия, вместо върху несъществени трансфери на оръжия, които не изглеждат част от никаква последователна стратегия.

Написано от Даниел Л. ДейвисДаниел Л. Дейвис е старши научен сътрудник по приоритетите на отбраната и бивш подполковник от американската армия, който е бил изпращан четири пъти в зони на бойни действия.

Превод Сергей Духанов

Източник

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ