16.8 C
София
сряда, април 24, 2024

Министерството на финансите на САЩ заплашва да изпадне в неплатежоспособност. Ще се сбъдне ли прогнозираният от медиите „катастрофален” сценарий?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Темата бързо се превърна в топ тема в местните медии, които охотно преувеличават, наричайки сценария „катастрофален“ и заплашващ с „непоправими последици“ за икономиката, пазарите и обикновените американци.

Въпреки заплашителния звук е твърде рано да се говори за заплаха от реален фалит. Това не е първият път, когато американските власти се доближават до лимита, определен от Конгреса. Понякога въпросът за повишаване на лимита за заеми се решаваше на ръба на изтичането на крайния срок, но никога в историята на Съединените щати не се случи фалит. Въпросът е по-скоро какви отстъпки администрацията на президента Джо Байдън и опозиционната Републиканска партия могат да получат една от друга в тази игра на нерви.

Но при положение, че преговорите всъщност все още не са започнали и позициите на страните са безкрайно далече, наистина няма много време. Освен това през втората половина на месеца Байдън ще е зает да пътува до Япония и Австралия.

Но опонентите му републиканци, които контролират Камарата на представителите, вече направиха първия ход. Те одобриха законопроект, позволяващ увеличаване на държавния дълг, но само в замяна на значителни съкращения на разходите. Медиите оцениха това като успех, тъй като по този начин Маккарти и Ко показаха желанието си да представят идеите си и да преговарят – в момента това е единственият законопроект за увеличаване на държавния дълг в Конгреса. Затова говорителят на Камарата на представителите в отговор на писмото на Йелън каза, че проблемът е в администрацията на Байдън, която „отказва да си върши работата“.

Въпреки това демократите вече дадоха да се разбере, че ще блокират документа в Сената. По предложение на Байдън лидерите на Демократическата партия досега категорично отказват да обвържат увеличаването на тавана на държавния дълг с каквито и да е други инициативи, включително бюджетни съкращения.

Проверка по рама

Както показва практиката от последните десетилетия, републиканците, традиционно скептично настроени към повишаване на лимита на държавния дълг, едва ли ще се съгласят на това без никакви условия. Както посочва информационният ресурс axios.com, някои конгресмени от Демократическата партия вече сигнализираха, че противно на позицията на Байдън, те са готови да проучат компромиси, които комбинират увеличаване на тавана на държавния дълг с мерки за намаляване на бюджетния дефицит. Всичко това вероятно ще бъде обсъдено на среща в Белия дом на 9 май, на която Байдън покани лидерите на Конгреса. Конгресът на Съединените щати за първи път законодателства таван на дълга през 1917 г. Министерството на финансите на страната не може да емитира нови държавни облигации за финансиране на държавни дейности извън този лимит. Превишаването му може да лиши федералното правителство на САЩ от възможността да извършва много бюджетни плащания, както и дългове и лихви по тях. През изминалия век Конгресът многократно е повишавал тавана на държавния дълг, въпреки че това често става обект на остри политически пазарлъци. През 2008 г. държавният дълг на Америка надхвърли 10 трилиона долара, а през 2017 г. – 20 трилиона. За последен път властите на САЩ повишиха лимита за заеми през декември 2021 г.: от 28,9 на 31,4 трилиона.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ