Луи льо Принс е необичайно ярка и талантлива личност от края на XIX век. Той може да се нарече „баща и основател на киното“.
Именно той, а не Томас Едисън или братята Люмиер, е първият изобретател на филмовата камера с един обектив, способна да заснема сцени с движещи се обекти върху хартиен филм. Принс заснема първите филми в световната история – “Сцена в градината Раундхей”, “Трафик по моста Лийдс” и “Акордеонистът”.
Разбира се, те могат да се нарекат „филми“ само условно. Това са кратки, няколко секундни, улични сцени и една сцена с участието на членове на семейство льо Принс. Тези записи са извършени през 1888 г., докато първите произведения на братята Люмиер и Томас Едисън датират едва от 1895 г., т. е. те са направени цели седем години по-късно.
Биографията на Луи льо Принс е слабо проучена. Само най-оскъдна информация за живота му е оцеляла до днес. Очевидно той е бил сдържан човек, който посвещава цялото си време на изобретенията.
Може би този гений щеше да стане известен и да остави след себе си дълги мемоари с подробно описание на изобретенията си и всички етапи от живота си, ако не беше мистериозното му изчезване през септември 1890 г. …
Луи льо Принс се завръща във Франция след пътуване до Съединените щати, където публично показва филмите си. Изобретателят се готви да патентова филмовата си камера и в близко бъдеще да отиде отново в САЩ, и да вземе със себе си всички необходими описания и чертежи.
Между тези две пътувания той посещава брат си в град Дижон. На 16 септември 1890 г. льо Принс се качва на влака от Дижон за Париж, за да се прибере у дома. Никой от роднините му не го виджа отново … Той необяснимо изчезва от влака …
Четете още: Тесла, Маркони и Едисън са били убедени в съществуването на извънземни
В Париж е установено, че купето му е празно. Изобретателят и багажа м липсват …
В същото време никой от пътниците и кондукторите на влака не е видял льо Принс да слиза на някоя от гарите на път за Париж. Той не излиза от купето дори за да посети бюфета. Багажът на изобретателя включва оборудване за снимане и голям брой рисунки. Всичко това изчезва безследно заедно със собственика му.
В купето не са открити следи от насилие. Прозорците са плътно затворени, което означава, че льо Принс не може да е излязъл тайно от влака през прозореца.
Полицията е объркана, представени са различни версии за изчезването, но нито една не е потвърдена.
От всички предположения три версии са най-популярни, а именно:
1. Версия на самоубийството. Може би най-нелепата, но когато разследват този странен случай, следователите трябва да обмислят всяка възможност. Някои предполагат, че льо Принс тайно е напуснал купето през нощта, за да не го види никой, слязъл е на една от гарите и се е самоубил. Твърди се, че е имало мотив за това – изобретателят е бил пред фалит.
Но това предположение противоречи на здравия разум. В крайна сметка льо Принс е на ръба да получи патент, което значително ще да подобри позицията му.
Съществува и версия за “перфектното самоубийство“. Внукът на брата на льо Принс казва на филмовия историк Жорж Потоние, че неговият прачичо многократно е споменавал, че знае страхотен начин да се самоубие, след което тялото му никога няма да бъде намерено. Но самият Потоние изразява съмнения относно факта на самоубийството.
2. Версия на бягството. Предполага се, че интровертният изобретател не иска шума около името си, че е бил подтикнат да получи патент от роднините си, или нетърпеливи да спечелят от брилянтното изобретение, или просто водени от здравословен прагматизъм и желаещи най-доброто на своя непрактичен роднина.
В желанието си да избяга от напрежението, льо Принс фалшифицира мистериозното си изчезване, просто избягва от страната и прекарва остатъка от живота си в мир и неизвестност.
3. Третата версия се счита за най-популярната и е призната от мнозина за надеждна и днес, въпреки, че не е потвърдена от никакви факти. Тя казва, че Луи льо Принс е елиминиран от съперника си Томас Едисън.
Едисън наистина се интересува от изчезването на льо Принс, тъй като самият той върви по същия път и иска да бъде първият притежател на патент. Той става такъв, регистрирайки през 1895 г. кинетоскоп, който действа точно като камерата на Луи льо Принс. Титлата “баща на киното” отива при Томас Едисън.
Всичко това обаче само косвено показва възможното му участие в изчезването на конкурент …
Какво мислите Вие?
Следвайте ни в Telegram , Instagram , TikTok ,Twitter и Youtube за интересно и мистериозно бонус съдържание