Бившият пожарникар има най-голямата партия след изборите в неделя, но перспективите му за стабилна коалиция са слаби.

Дясноцентристката партия на ГЕРБ на Борисов доминира в политиката на балканската държава повече от десетилетие | Пресслужба на българското правителство чрез EPA
Българският премиер Бойко Борисов е изправен пред битката в политическия си живот, след като слабото представяне на общите избори в неделя не му даде ясен път за формиране на коалиционно правителство.
Дясноцентристката партия ГЕРБ на Борисов доминира в политиката на балканската държава повече от десетилетие, а бившият шампион по карате и кмет на София се превърна в един от най-надеждните съюзници на ниво ЕС за германския канцлер Ангела Меркел. Той също така е ключов играч в нейната дясноцентристка политическа група в Брюксел, Европейската народна партия, която последователно дава на София лесен преход със скандали, свързани със злоупотреба със средства от ЕС.
Въпреки че ГЕРБ прекоси финалната линия с най-голям брой гласове в неделя – с около 93 процента от гласовете, преброени в понеделник следобед, партията имаше около 26 процента от гласовете, според данни на Централната избирателна комисия– неговите перспективи за поддържайки премиерския вид да изглежда нестабилен. За да направи това, той ще трябва да получи достатъчно подкрепа от група от пет други партии, които изглежда са готови да влязат във силно фрагментирания парламент.
Говорейки в падащия сняг, облечен само в светъл костюм, пред джипа, който е отличителен белег на предизборната му пътека, Борисов заяви, че противниците му трябва да се радват на успехите си два или три дни, но след това да сформират голяма коалиция, за да получат през останалата част от пандемията на коронавирус. Лидерът, подигравателно известен в България като „тиквената глава“, също настоя, че страната му няма никой друг с международното си влияние, който да оглави тази коалиция и да поддържа потока на еврофондовете. „Имате ли някой по-опитен от мен?“ – попита той в предаване във Facebook. „Имате ли някой с по-голяма международна подкрепа?“
Даниел Смилов, политически анализатор от базирания в София Център за либерални стратегии, предположи, че нещата няма да са толкова лесни.
„Първоначалните резултати показват, че Борисов е загубил изборите“, каза той. „Въпреки че Борисов може да се постарае, изглежда малко вероятно да успее да сформира правителство и да се завърне като министър-председател“, каза той.
„Този път Борисов щеше да се бори, за да оцелее“, добави Смилов. „Формирането на коалиционно правителство ще се окаже голямо предизвикателство. Все още е рано да се говори за свикване на предсрочни избори. “
Въпреки неуспеха в неделя, Борисов е лукав политически скандал, който няма да тръгне тихо. Той се задържа през лятото на политически сътресения през миналата година, по време на които имаше нощни демонстрации на хиляди протестиращи, осъждащи неистовата корупция в политическия и съдебен елит на страната. Борисов също на два пъти се оттегли, за да се възползва от предишните политически кризи, като последователно се оформя като единствения човек, който в крайна сметка може да язди на помощ и да изчисти последвалата бъркотия.
Неговият адрес във Фейсбук в снега в нощта подсказва, че той ще се опита отново да направи подобно на Худини политическо бягство и ще се опита да спечели повече време с широка коалиция от експерти, за да насочи страната през коронавирусната криза. Той каза, че предлага на своите съперници „мир“ и предложи да се примирят с неговото примирие „в името на страната“.
Въпреки че Борисов оцеля от непосредственото въздействие на масовите протести през миналото лято, имаше признаци, че по-широкото разочарование от корупцията на високо ниво отчасти допринесе за промяна на ситуацията срещу него, като изходното проучване предполага, че партиите, оспорили статуквото, са събрали по-голям процент гласове отколкото ГЕРБ.
Има Такув Народ (Има такъв народ), партия против установяването, водена от популярния телевизионен водещ и певец Слави Трифонов, постигна значителни печалби, спечелвайки около 17,9% от гласовете. Демократична България, коалиция между антикорупцията Да, България на бившия правосъден министър Христо Иванов и малка дясна партия събра около 9,69 процента, по-високо от първоначалните прогнози. Издигнете се, Излезте с мошениците, съюз между някои от лидерите на протеста и бившата членка на социалистическата партия Мая Манолова също вероятно ще влезе в парламента с около 4,8 процента от гласовете.
„Рано е да празнуваме, но едно е сигурно: това е краят на Борисов“, каза Николай Хаджигенов, един от лидерите на „Rise Up, Out with the Crooks“, пред частния телевизионен канал bTV . Манолова добави: „Вече не можем да говорим за четвърто правителство, водено от Борисов.
Иванов също предсказа край на ерата на Борисов. „Рано е да се правят окончателни заключения, но започваме да виждаме по-добра България“, каза той в интервю за bTV. „Борисов може да продължи да използва своите административни, финансови и корупционни ресурси, за да спечели избори, но може да не остане на власт.“null
Борисов се опитва да се представи като борец срещу корупцията, който мрънка, че е осуетен в усилията си. Всъщност той пое поста, след като спечели изборите през 2009 г., обещавайки да предприеме репресивни мерки срещу прививките и организираната престъпност. Неговата партия също така казва, че има подход на „нулева толерантност“ към корупцията, въпреки че нейните критици твърдят, че тя е в средата на привидната мрежа. В неделя вечер той също предупреди, че второстепенните партии няма да се справят без неговото ръководство. Той предупреди новодошлите политици: „Няма да успеете. Вие не разполагате с опит. Имате знанията. Нямате експерти. „
Социалистическата партия, наследник на бившите комунисти, с мрачните 14,99 процента също не се оказва в силна позиция за изграждане на голяма коалиция. Смята се, че Трифонов няма вероятност да си партнира със социалистите или Борисов, от страх да не опетни репутацията си срещу шоу-бизнеса срещу истеблишмънта.
Етническата турска партия, Движение за права и свободи (ДПС), която отдавна е потенциален крал на българската политика, спечели около 9,94 процента от гласовете, но това не би било достатъчно, за да донесе Борисов до победа. За Борисов също би било трудно да си партнира официално с турската партия, тъй като беше – заедно с него – една от фокусните точки на антимафиотските протести от миналата година.
Вътрешната македонска революционна организация, ВМРО, малка националистическа партия и един от коалиционните партньори в бившето ръководено от ГЕРБ правителство, беше на път да спечели около 3,65 процента, точно под прага за влизане в парламента. Състоянието на партията се наблюдава извън България, защото тя е движещата сила в администрацията на Борисов за осуетяване на стремежите на Северна Македония за започване на преговори за членство с ЕС.
Боряна Димитрова, управляващ партньор в Alpha Research, заяви пред Българската национална телевизия за потенциалните коалиционни формации: „Или някой трябва да предприеме стъпки към някакви непоносими компромиси, или следващият парламент ще бъде доста кратък.“
Източник : politico.Eu