16.8 C
София
четвъртък, март 28, 2024

Нейната съдба е готов сценарий за филма. В навечерието на Деня на победата „СОЮЗ“ посети фронтовата медицинска сестра Вера Лешенок

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Война без сълзи

Стройна, почти безтегловна, с тънък, почти момичешки глас, Вера Владимировна Лешенок се удави в просторно кресло. Тя носи официално сако с равни редици награди. Да, какво! Два ордена „Червена звезда“, медали „За военни заслуги“, „За превземането на Берлин“, свещена воинска награда – медал „За храброст“.

– Якето е тежко, нося го веднъж в годината на 9 май. Днес ви го сложих, помоли дъщеря ми – каза Вера Владимировна.

Тя си спомня войната пестеливо, през дълги паузи. Ясно е, че това не й е лесно.

– Единственият път съм плакал на войната. Тя пропълзя до ранения войник, капачката на коляното му беше разкъсана от мина. Току-що поставих турникет, чувам изсвирване на мина. Легнах на гърдите му, покрих го със себе си. Изведнъж той, горкият, потрепна под мен, прошепна: „О, пак …“ и млъкна. Гледам, а от дясната му страна като фонтан блика кръв. Фрагментът го уцели право в черния дроб, на три сантиметра от мен. Извадих неговата книга за Червената армия от джоба на туниката си, прочетох я и там бяха записани седем деца. Като представих тази „стълба“, която няма да чака папката, – и сълзи потекоха от очите ми в градушка. Този войник беше от Красноярския край, запомних го за цял живот – тихо казва Вера Владимировна.

Якето е тежко, нося го веднъж в годината на 9 май. Днес го сложих за вас, дъщеря ми помоли …

Тя е родена в последния летен ден на 1923 г. в село Озерно, Тулска област. Тя мечтаеше да стане лекар. На 30 май 1935 г. баща й умира от отравяне на кръвта и в същия ден хижата им изгаря.

Проверка по рама

Вера Лешенок е една от 66 000 ветерани, живеещи днес в Русия. Снимка: Репродукция на Владимир Межов

– Мама с три деца остана без покрив над главата си. Как живеехме – страшно е да си спомня – въздъхва събеседникът.

На 7 ноември 1941 г. селото им е окупирано от немски войски. Месец и половина, живял „под германците“, тя запомни до края на живота си.

Един ден селски тийнейджър прерязал с лопата вражески телефонен проводник. „За наказание” за този саботаж цялото село Озерно е закарано на разстрел.

– Старите жени, които не можеха да ходят, и тези се влачеха. Викът беше страшен, хората се сбогуваха с живота и един с друг, – при тези думи Вера Владимировна млъква.

Магазин за Акумулатори

Всички са спасени от стария дядо, прекарал четири години в немски плен през Първата световна война и говорещ сносно немски. Той като по чудо убеди нацистите да не убиват хора заради делото на едно момче. Екзекуцията е заменена с експулсиране. Цялото село беше изгонено да живее в открито поле на петдесет километра от родните покрайнини. През цялата зима на 1942 г. Вера работи в трудовата армия: с кирка и лопата тя копае широки противотанкови ровове, които често се спират от тромавите немски „тигри“. И през юни същата година тя се включи доброволно на фронта. По-скоро си тръгнахме четиримата – съученици …

Във войната няма момичета

Вера, която мечтаеше за медицина от детството си, беше назначена в ранг на 82-ри пехотен полк на 33-та Червено знаме, орден на Суворовска стрелкова дивизия. Тя все още помни имената на лекарите, които са я научили на основите на военната медицина: Тамара Михайловна Крилова и Михаил Митрофанович Полковников.

– В чантата на санитаря има само кръвоспиращи турникети и бинтове. Тогава нямахме никакви лекарства и болкоуспокояващи “, спомня си Вера Владимировна.

Основната задача беше да пропълзи до ранения, да спре кървенето, да превърже раната и да го издърпа до позициите му на нос.

В балтийските държави тя вървеше по горски път с двама скаути. Спомня си, че са си говорили, шегували се. Изведнъж страшен рев, мина влетя в човека, който вървеше до нея. Вера се събуди в канавка, колко време е лежала там, не помни. Тя стана, към нея, олюлявайки се, беше един от съгледвачите.

– „Къде е Онежко?“ пита ме той. „Не знам“, отговарям и усещам, че лицето ми е мръсно. Прокарах ръката си, виждам фрагменти от черва на дланта.

Това е всичко, което е останало от един весел човек на име Онежко, – спомня си фронтовикът.

Питам я, имаше ли място в този ад за любов, за чувства? В крайна сметка младостта стоеше в двора на живота й.

Тя махна с ръка. „Каква любов?! Забравихме, че сме момичета, носехме ватирани якета през цялата зима, не се миехме в банята с месеци. Въшките ни изядоха. изглежда като момиче? .. „Война …

„Циганин“ в Райхстага

Нейният полк превзе Берлин. Боевете за него бяха особено ожесточени.

– Но нашите войници вече не можеха да бъдат спрени, те смазаха още повече Фриц – казва Вера Лешенок. През май 1945 г. в Берлин няма нито едно парче земя, което да не е обстрелвано.

Вера, заедно с бойния си приятел, пълзяха от един ранен на друг под оловен огън. Оказана медицинска помощ. Тежеше четиридесет и три килограма и носеше тежки ранени мъже върху себе си.

– Ще спим два часа в мъртъв сън и вече щастие – отбелязва Вера Владимировна.

Времето не е заличило Деня на победата с безпощадна гумичка. Тя го помни до най-малката подробност. Изведнъж настъпи звънлива тишина. Тогава някой извика: „Победа!“ Минаха няколко минути и те започнаха да стрелят в небето от картечници. Викаха от радост, прегръщаха се. От нищото се появи акордеон, засвири „Циганка“. В този ден Вера танцува много.

Тя си спомня как на 9 май 1945 г. е стояла два часа на опашка пред Райхстага, за да остави автограф на проснатата му стена. Докато дойде нейният ред, мрачните стени вече бяха покрити с писмена форма. Тогава един висок червеноармеец я вдигна. Момичето се качи на раменете му и написа с тебешир: „Вера Дмитриева е село Озерно (Дмитриева е нейното моминско име).

82-ри полк стоеше в Берлин до есента на 1945 г. Днес животът на инструктор от фронтовата линия наближава сто години и паметта не е оставила друг трагичен инцидент от това ужасно време. Първото мирно лято на 1945 г.: Берлин след победата, ближе раните от войната. Вера и нейната приятелка бързаха за състезанията по лека атлетика, които се провеждаха от командването на съветските войски. Празна улица, пред нея германка буташе количка с бебе. Мотоциклет излезе от ъгъла. Уплашената фрау започнала да тича безразборно с количката по пътя, мотоциклетистът рязко завил наляво и с пълна скорост се блъснал в дърво.

– Спомням си, беше красив тъмнокос мъж. Той умираше пред очите ни, преди смъртта си той се усмихна и каза: „Ще живеем“. След тези думи той спря да диша – тихо казва Вера Владимировна.

Тогава тя научи, че това е безстрашният командир на танкова рота. Което неведнъж е отвеждало танка му от смъртта. Премина през цялата война. И такава „спокойна“ смърт …

Порази всичко

Вера Владимировна пристига в амурския град Свободни през 1951 г. Тя казва, че тук е имало добре нахранен живот, а в родната й Тулска земя, опустошена от войната, бушува глад. Тук тя завърши счетоводни курсове, омъжи се. Ражда две деца.

Майка ми цял живот е била счетоводител. Тя все още брои перфектно на ум, всички са изненадани как цените се покачват ”, казва дъщеря й Людмила Анатолиевна.

Преди година и половина редникът на великата Победа си счупи шийката на бедрената кост. Коварно счупване, след което повечето стари хора вече не стават. Спечели и тук.

– Оперирайте, ще оцелея – каза тя на хирурга на градската болница. Тя претърпя пълна упойка и кървава операция. Изправих се на крака.

Смеейки се, тя забелязва, че едва наскоро осъзна, че е почти на сто години.

„Винаги съм се смятала за млада, мислех, че съм на деветдесет години“, маха с ръка Вера Лешенок.

Днес тя има една мечта – да доживее до 31 август и да събере всичките си близки на празничната трапеза на стогодишнината. На традиционния въпрос за тайните на дълголетието фронтовият войник отговаря:

– Винаги съм бил хладнокръвен. Винаги съм се опитвал да не се разстройвам за неприятностите в живота. Всичко трябва да се изтърпи непоклатимо, нищо няма да се промени от нашите оплаквания.

Характерът често е синоним на съдба. Тръгвайки си, целунах тънката й ръка със сини „реки“ от вени. Ще живее!

Междувременно

В края на март 2023 г. в Русия са живели само 66 хиляди фронтови войници. В Беларус все още са живи около 5000 души, участвали в битките по време на Великата отечествена война. От Героите на Съветския съюз оцеля само 100-годишният Борис Василиевич Кравцов, бившият министър на правосъдието на СССР. В град Сочи живее участникът във войната Павел Сюткин, роден през 1922 г., който през 2008 г. е удостоен със званието Герой на Русия. Павел Павлович през годините на войната два пъти е представен на званието Герой на Съветския съюз. Но поради грешки в документите за награждаване, Златната звезда на героя го намери 63 години след края на Великата отечествена война. Василий Иванович Добрица, роден през 1925 г., живее в Таганрог, последният от живите пълни носители на Ордена на Славата.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ