13.8 C
София
петък, март 29, 2024

(Не)възможните отстъпки: Може ли все пак да има ново правителство

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Промените, в изборните правила са на път да се превърнат в заложник на съставянето на правителство. По неофициална информация най-голямата парламентарна група – ГЕРБ, е склонна временно да отложи приемането на второ четене на прокараните силово текстове в Изборния кодекс и дори да отстъпи от някои тях, но само ако има гаранции, че ще бъде излъчен кабинет, което ще удължи живота на действащия парламент.

Ако в близко бъдеще не се постигне компромис за управлението, поправките ще минат бързо през пленарната зала, за да е сигурно, че ще действат за очертаващите се през март 2023 г. поредни предсрочни избори. Необходимите гласове за целта са осигурени, тъй като няма причина ДПС и БСП, които действаха заедно с ГЕРБ в правната комисия, да променят позициите си, а трите формации заедно имат комфортно мнозинство от 128 гласа.

Така единствен шанс за задълбочен дебат по изборните правила се очертава евентуален успех за сформиране на управление с третият мандат. Според източници от парламентарните партии и наблюдатели той вероятно ще отиде при най-малката група – на „Български възход“, а реализацията му ще зависи от подкрепата на ГЕРБ, ДПС и БСП. И макар социолозите да подчертават, че никоя формация няма реален интерес от нови предсрочни избори, промяната на изборните правила все повече се очертава да премине в надхитряне между парламентарните групи, при което всяка се опитва да сведе до възможния минимум щетите за себе си, да се позиционира като принципен политически играч пред избирателите си, а в същото време да избегне клеймото на виновник за поредните избори поради несговорчивостта си.

Колко време да се обсъждат изборни правила

До ситуацията се стигна след като „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ обявиха бойкот на парламента заради наложените от ГЕРБ, ДПС и БСП радикални промени на Изборния кодекс по време на 17-часово заседание на комисията по правни въпроси миналата седмица.

Двете групи настояха идеите да се обсъждат поне месец, за да има време за преговори по ключовия въпрос как да се гарантира честността на вота и на отчитането на гласовете. Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов излезе с контрапредложение: разговорите да са само за седмица, защото по-дългият срок означава, че опонентите на партията му да блокират за периода на преговори „всичко като възможност за правителство“.

По информация на „Дневник“ групите на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ не са склонни да се съгласят на скъсяване на времето. Според източник от „Продължаваме промяната“ предлаганият от Борисов срок не предполага обсъждането да е в дълбочина. Сходна теза формулира и съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов, който заяви, че „се създава усещането, че някой бърза да си подготви изборната система и да отиде на избори“.

Проверка по рама

ГЕРБ обаче държи на по-кратък срок, независимо от уверенията на президента Румен Радев, че първият управленски мандат ще бъде връчен едва след Нова година. В партията се опасяват, че при забавяне и евентуално вето от държавния глава, Народното събрание може да няма достатъчно време да одобри окончателно текстовете и следващите избори отново да минат по досегашните правила. Представител на ГЕРБ коментира неофициално пред „Дневник“, че, „за да има комисия за изборните промени, трябва да има съгласие за правителство“, тъй като при редовно управление отпада необходимостта от бързи промени в Изборния кодекс.

Дали и каква комисия да има за изборните правила, ще проличи още в сряда (23 ноември), когато се очаква „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ да се върнат в пленарната зала. От решението ще проличи дали мнозинството ще продължи към темпово приемане на вече одобрените промени, или ще се
направи опит част от текстовете да се „пипнат“, за да има консенсус по тях.

(Не)възможните отстъпки

ГЕРБ вече заяви, че при следващо обсъждане – независимо дали за второ четене на вече одобрените от правната комисия текстове, или за нови проектопромени – може да се откаже от заличаването на район „Чужбина“, закриването на обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК), както и увеличения праг от заявления за откриване на нови секции в чужбина.

В края на миналата седмица Бойко Борисов каза, че е склонен на още една отстъпка, ако ИТ-специалисти от политическите сили заедно преодолеят съмненията на ГЕРБ, ДПС и БСП за опасността да се манипулират флашките на машините. „Тогава няма да настояваме машините да бъдат превръщани в скенери (има предвид принтери – бел. авт.). Ако не ни убедят, няма как да се съгласим да им остане далаверата“, каза Борисов.

ГЕРБ, ДПС и БСП обаче засега не дават сигнали да се допусне запис от гласуваното видео наблюдение при броенето на гласовете. Според трите партии излъчването само по себе си е достатъчно и ще покаже, ако бъдат подправяни протоколи. „Видеонаблюдението ще тече в реално време, всеки ще може да го наблюдава, както и в социалните мрежи, и да го записва“, коментира пред „Нова нюз“ председателят на БСП Корнелия Нинова. Опасенията в редиците на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ обаче са, че без официален запис нарушенията няма да могат да бъдат доказани в съда.

Засега не е известно и дали ГЕРБ, ДПС и БСП биха обсъждали отново – след като беше отхвърлено в комисия – настояването на „Демократична България“ за създаването на преброителнни центрове по общини. Идеята е бюлетините – хартиени и от машинния вот, да се изпращат там, за да се избегне броенето на гласовете от секционните комисии (над 10 хил. на брой) и възможностите за манипулации и грешки в протоколите. Пряко свързано с това е и решението от миналата седмица данните от хартиеното и машинното гласуване да се сумират от секционните комисии, което се очаква да върне обратно в изборния процес множеството сбъркани протоколи.

Магазин за Акумулатори

Скенерите на ДПС, или още промени

Обичайно отварянето на Изборния кодекс не се разминава с гласуване само на предварително обсъжданите идеи. Източник на „Дневник“ от ГЕРБ потвърди, че вероятно така ще бъде и този път и коментира, че може да бъдат подкрепени предложенията на ДПС още от местните избори догодина да се отмени изцяло машинният вот и да се въведе гласуването със сканиращи устройства. При обсъждането в правна комисия Хамид Хамид от ДПС описа процеса по гласуване с устройствата така:

  • „Избирателят гласува само с хартиена бюлетина. След като е поставен вторият печат на бюлетината от секционната избирателна комисия, я поставя в приемащо устройство. То представлява познат на всички ни скенер, принтер за разписките и кутия“.
  • „За контрол стоят всички бюлетини, а не разписки“.
  • „Машината вади протокол от отчитането на резултатите, който се подписва от членовете на секционната комисия, т.е. не се прави отделно преброяване, отделен протокол.
  • Протокол се съставя за броя на доставените, унищожените и върнатите. Машината връща недействителните бюлетини, за да може избирателят да поправи грешката си и да гласува отново, но това само един път“.

Представител на „Продължаваме промяната“ коментира пред „Дневник“, че формацията е готова да обсъжда предложението на ДПС, с уточнението че не е известно за кога могат да бъдат доставени новите устройства, а дотогава за партията е от основно значение да не се гласува по правилата на ГЕРБ, ДПС и БСП за смесеното гласуване с машини и бюлетини.

За „Демократична България“ при устройствата, които лансира ДПС, „дяволът е в детайлите, но не е неприемлив“. Източник от обединението посочи пред „Дневник“ три предизвикателства: какви са гаранциите, че не могат да се снимат бюлетините; как се отчитат хартиените бюлетини, така че да нямат роля на секционните комисии, и какви изборни правила се прилагат докато дойдат нови устройства.

Кой ще е виновен за нови избори

Две „коалиции“ се очертаха и по темата коя политическа формация ще носи отговорността, ако се стигне до нови избори. Социолози и политолози вече прогнозираха, че този играч, когото обществото възприеме като виновен за пореден предсрочен вот, ще претърпи сериозна електорална щета. Причината е, че близо 60% от българите, според проучване на „Галъп“, искат да се състави правителство, дори с компромиси.

ГЕРБ, ДПС и БСП обвиняват „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, че с несъгласието си да обсъждат участие в управлението и с поставянето на неизпълними условия ще са причина за избори. След като Кирил Петков се закани, че няма да разговаря с БСП за втория мандат за правителство заради Изборния кодекс, Корнелия Нинова атакува: „Да се знае отсега кой ще провали възможността за редовен кабинет, работещ парламент, спокойна зима, социални плащания и гаранции за икономиката – „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“.

От своя страна „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ атакуват трите партии, че със забързването на изборните промени демонстрират стремеж към нов вот. „Тества се възможността на тримата партньори да работят заедно. Те внимателно наблюдават обществената реакция, не просто по отношение на алтернативата за гласуване и с хартия, а към този маниер и комбинация“, коментира Христо Иванов. В този дух се изказва и Кирил Петков: „Ако гласуват срещу нашата комисия, да няма обществен дебат и да обсъдим всички важни въпроси в нормалните часове, означава, че те бързат за избори, искат да ги откраднат и не ги интересува нищо“, каза Петков пред „Нова телевизия“.

Автор: Златина Зехирова

Източник: „Дневник“

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ