
Трима ректори са проверявани за плагиатство от Комисията по академична етика (КАЕ) към министъра на образованието и науката. Това е съобщил през октомври 2024 г. тогавашният титуляр на поста проф. Галин Цоков в отговор на запитване по Закона за достъп до обществена информация.
До ден днешен няма информация от Министерството на образованието и науката (МОН) за резултата от тези проверки, разказа подалият запитването проф. Стойко Стойков от Националния военен университет във Велико Търново. По негови сигнали беше доказано плагиатство на бившия министър на икономиката Даниела Везиева и научния ѝ ръководител Венелин Терзиев.
„Отговорът от министъра, който ни беше даден по Закона за достъп до обществена информация, беше, че към момента Комисията по академична етика проверява по същество докладите за трима ректори, след като сигналите (срещу тях – бел.ред.) са минали проверката по допустимост – каза проф. Стойков в предаването „ЕвроДикоФ“ по телевизия „Евроком“. Това е октомври. Сега сме май. Продължава ли да ги проверява?“
По информация на „Дневник“ става въпрос за проф. Добри Ярков, ректор на Тракийския университет в Стара Загора, проф. Димитър Димитров – ректор на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), за когото Novinite-Dnes.eu направи сензационни разкиртия, и доц. Екатерина Арабска – ректор на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите (ВУАРР) в Пловдив.
Една проверка срещу проф. Ярков вече беше осуетена, след като КАЕ не спази сроковете за произнасяне по сигнала. Тогавашният министър Цоков не ѝ потърси отговорност, въпреки че именно той ѝ беше разпоредил да извърши проверка. След това вносителят на сигнала доц. Лазарин Лазаров го подаде втори път и се очаква решение на КАЕ. Доц. Лазаров е бивш декан на Ветеринарномедицинския факултет в Тракийския университет, който бе уволнен дисциплинарно от ректора и обжалва заповедта му.
„Започнахме борбата с плагиатството през 2018 г. Оттогава е промяната в закона и тя беше внесена точно от сегашния министър на образованиетох (Красимир Вълчев – бел.ред.). Седем години не ни стигнаха, за да може на доказани плагиати да им бъдат отнети научните степени и да бъдат освободени от длъжност“, констатира проф. Стойков и даде пример:
„На бюрото на министър Цоков пет месеца стоеше уведомлението – тъй като имаме доклада на Комисията по академична етика, че при ректорката на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите доц. Екатерина Арабска има 98% плагиатство, но тя продължава да е ректор.“
Как го правят в Индонезия
Той направи сравнение с противоположна реакция:
„Беше подаден сигнал за плагиатство от наша колежка, проф. доктор на науките Елица Петрова, за това, че неин учебник, който тя е издала на английски език, е преведен в Индонезия и е публикуван. Информацията, която тя имаше, беше изпратена до Министерството на образованието и науката, говоря за 2022 г. Беше изпратено до министъра на образованието и науката в Индонезия, до ректора и издателя. И, разбира се, до посолството на Индонезия. След 7 дни постъпи извинение от човека, който е извършил това престъпление, тъй като плагиатството е престъпление, след което до 12-ия ден той беше освободен и беше изтеглена цялата му продукция.“
Потъна проверка срещу декан в Софийския университет
През февруари Министерството на образованието и науката съобщи за „Дневник“, че КАЕ е започнала проверка за плагиатство срещу декана на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет и кандидат за негов ректор доц. Милен Замфиров. На 7 април „Дневник“ отправи ново запитване до МОН за резултата от проверката. До днес няма отговор от министерството.
По повод продължителното мълчание проф. Стойков коментира:
„На 16 януари имахме сигнал от групата за етика и морал в научните изследвания в Обединеното кралство за един от деканите на Софийския университет. Те казаха, че министерството декларира, че започва проверка. Всички срокове (за проверка – бел.ред.) са преминати.“
Той заключи, че самото МОН създава условията решенията след проверките за плагиатство да бъдат оспорвани в съда. „Абсолютна юридическа немощ на това министерство.“ Според него „министерството не само не може, но и не желае, то го демонстрира. При това положение за каква наука говорим и за какви пет лева? Всичко вече е „Аз – на тебе, ти – на мене“.
По думите му, без да бъде провеждано обучение, се назначават на договор на академични длъжности „определени лица“ и няма реакция от държавата. „Това е един от най-доходните бизнеси. Тази мафия в образованието си има своите тартори. Във всяка организация си има Нотариус. Да, в образованието също има Нотариус и той е в Министерството на образованието и науката“, каза той.
В разговора в студиото се включи и другият гост – доц. Лазарин Лазаров – с думите, че хората в МОН не са некомпетентни, напротив. „Те не го правят от незнание. Хаосът се поддържа от хората, които имат лостовете да го премахнат. Те поддържат хаоса, защото е удобно. Същото е с качеството на образование – средно, висше образование. Елементарни са нещата, винаги могат да бъдат избистрени.“
Материалът Novinite-Dnes.eu помогна! Проверяват трима ректори – плагиати е публикуван за пръв път на Novinite-Dnes.eu.
Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели