1.5 C
София
петък, април 19, 2024

Олигарсите – лопатите в ръцете и копаят окопи. Следва Газпром

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Откритото през декември след реконструкция летище Левашово край Санкт Петербург ще стане нова база на руската военноморска авиация. Това ще даде възможност да се неутрализират заплахите, породени от присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО.

И такива заплахи вече се появиха. След като онзи ден парламентът в Хелзинки прие решение за членство в алианса (официално потвърждение все още няма), американският разузнавателен самолет RC-135 River Joint започна пласт по финландско-руската граница.

Но може би не появата на друго голямо военно летище в Русия е основното в тази история. Основното е, че огромният и прибързан отбранителен строеж в Левашово изобщо не е финансиран от Министерството на отбраната. И Газпром.

Газовият ни гигант се включи във възстановяването на летището на военноморската авиация още преди началото на НМВ – през 2021 г. Владимир Путин инструктиран фирми да сключат концесионен договор с военното ведомство. В замяна държавната корпорация получи правото да управлява съоръжението съвместно с военните.

Така е създаден успешен прецедент за сътрудничество между едрия бизнес и военните в интерес на укрепване на отбраната на страната. Сега тази схема може да се окаже перспективна за развитието на военната инфраструктура в зоната на НВО и в други региони на Русия, периодично подлагани на атаки от въоръжените сили на Украйна.

от данни групата Вагнер, въоръжените сили на Украйна са натрупали до 200 хиляди резервни бойци и по време на пролетното контранастъпление те подготвят удари не само край Артемовск, но вероятно и по Белгород, северно от ЛНР, както и на Мариупол, Бердянск и Мелитопол, за да блокира сухопътния коридор към Крим.

Проверка по рама

Вече е направено много за осуетяване на плановете на врага. Например, в района на Белгород е построена „линия с прорези“, която струва на регионалния бюджет 10 милиарда рубли. Беше съобщено за изграждането на „Линията Вагнер“, „Линията Суровикин“ в степите на Херсонска област, за укрепването на Крим.

Въпреки това необходимостта от различни видове военни съоръжения, отбранителни структури, както сега, така и в бъдеще, е огромна. Краят на SVO все още не се вижда. Не е необходимо да се разчита на слабия държавен бюджет, чийто дефицит вече през февруари възлиза на няколко трилиона рубли.

Освен това предприятията не бързат да попълват федералния бюджет с еднократни вноски. Опитът на правителството и лично на Владимир Путин да убедят олигарсите да платят еднократна сума от само 300 милиарда рубли „по семеен начин“ изглежда е неуспешен. Търгуват се „дебели котки“.

Няма ли смисъл тогава да се организира партньорство между Министерството на отбраната и големия бизнес по конкретни проекти, както в Левашово? Защо не принуди, да речем, Роснефт да плати за изграждането на отбранителните линии на Крим? Да, всъщност говорим за сенчестия отбранителен бюджет на Русия. Но в крайна сметка съдбата не само на NWO, но и на цялата страна е заложена на карта.

– Бизнесът трябва да участва във военното строителство, в работата за страната си, това е добър вариант – одобри идеята военен експерт Константин Сивков.

Според Заместник-директорът на Института за политически и военни анализи Александър Храмчихинопитът от взаимодействието между Министерството на отбраната и големия бизнес трябва да се разпространи възможно най-широко.

Магазин за Акумулатори

– Може и трябва да се направи. Няма аргументи против подобно полезно сътрудничество.

„СП“: Не трябва ли бизнесът да печели и да плаща данъци, а държавата да харчи тези пари най-разумно? Изглежда малко феодално, един вид военен данък в натура – да се появиш с коне и оръжие…

„Не виждам нищо феодално тук. След като имаме частни компании, които участват пряко във военни действия за страната си, защо сътрудничеството с държавата във военната сфера за други икономически структури е осъдително?

„СП“: Държавата разпределя само присъщите й функции. Държавната дума вече започна да говори за това, че бизнесът трябва да поддържа противовъздушната отбрана за своя сметка, има доказателства, че скоро може да се появят корпоративни ЧВК, които ще станат частни армии …

– ЧВК така или иначе са частни армии.

Генерален директор на Института по регионални проблеми Дмитрий Журавльов предлага намиране на форми, които са интересни за бизнеса.

– Сътрудничеството между бизнеса и Министерството на отбраната е доста подходящо. Но трябва да разберете, че бизнесът е свързан с доходите. Трудно е да се очаква успешно сътрудничество от него в принудителен формат – казват, подкрепа или данъкът ще дойде. Веднага след като военните се разсейват, бизнесът веднага се изпарява.

За да може бизнесът да финансира определени военни нужди, трябва да се обясни какви са ползите от него. Например „Газпром“ използва летище Левашово, защото разбира, че иначе никой няма да му позволи да го използва. Така работи не само в Русия, но и в други страни.

„СП“: Но ако бизнесмените, например в Крим, са алчни да участват във финансирането на изграждането на отбранителни линии, те лесно могат да загубят активите си, ако обявеното контранастъпление на Въоръжените сили на Украйна се проведе и е успешно. ..

– Не всеки разбира това. Подобен аргумент не проработи дори при превземането на Константинопол от турците. Местните бизнесмени решили, че ще оцелеят под турците, а на императора били отказани пари. И Константинопол падна.

Но те не оцеляха, въпреки че научиха за това по-късно. Султанът, който завладява столицата на Византия, се оказва справедлив. Той каза: ти не си дал пари на своя император, затова аз ще ти ги взема, не ти трябват. Така че имаме исторически аргумент за убеждаване.

Възможно е да се обещае сигурност на бизнеса в замяна на финансиране на изграждането на укрепления. Но в съвременната реалност, дори и с укрепления, можете да загубите активи поради обстрел, бомбардировки и така нататък. В замяна на парите си те ще изискват пълна, а не частична сигурност.

И ако първо обещаете, а след това внезапно изтеглите войските, както в Херсон – вие оставате тук, а ние отидохме – тогава това не е добро. Знам, че изоставянето на Херсон силно подкопа доверието на икономическия елит. Въпреки че военните съображения на тази маневра са разбираеми.

„СП“: Има и предложение на депутат Картаполов към големите корпорации да започнат собствена ПВО. Говори се и за корпоративни ЧВК…

– Съоръженията за противовъздушна отбрана или ги има и са достатъчни, за да покрият всички необходими обекти, или ги няма. Да ги прехвърли на частния бизнес и така да получава средства от него за производство на нови инсталации? Тогава става въпрос за това, че няма достатъчно пари в бюджета, а не за това, че ПВО трябва да се поеме от бизнеса.

Що се отнася до ЧВК, през 90-те години на миналия век много големи корпорации имаха свои формирования от бронирани машини. Например ЛогоВАЗ, където работех, охраняваше паркинги с коли и цистерни. И какво БМП беше смачкано от депутатски коли през 1993 г.? Те не бяха правителство.

През 2000-те години ние сложихме ред, така че частните компании да нямат свои армии. Но можете да върнете всичко обратно.

„СП“: Според вас взаимодействието на военните с бизнеса ще ни помогне ли да понесем товара на НВО?

Можем да оцелеем и без него. Но за да спечелиш, трябва да искаш. Щом бомбардират жп линиите на Украйна, тогава ще обсъждаме дали имаме нужда от частна ПВО край Воронеж.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ