– Д-р Боцевски, десетки хиляди мъже са посетили кабинета ви. Какъв е най-честият повод мъжът да се обръща към специалист уролог?
– Безспорно това е доброкачественото увеличение на простатната жлеза, която пречи на нормалното уриниране. И това не е изненада за никого. ДПХ (доброкачествена хиперплазия на простатата) е присъща за огромен процент от мъжете в зряла възраст.
Може да се каже, че всеки, който има късмета да достигне 60-65 години, започва да усеща симптоми, които са причинени от това състояние. Така че, когато мъжът живее достатъчно дълго – стига до вратата на уролога.
– Какви са причините за появата и развитието на доброкачествената хиперплазия на простатата или по-познатата “увеличена простатна жлеза”?
– Според актуалните проучвания част от обстоятелствата, при които простатата увеличава размерите си, са известни, но точните причини за доброкачествена простатна хиперплазия не са ясно идентифицирани. Със сигурност възрастта на мъжа е от особено значение – след навършване на 50 има доказана тенденция жлезата да се увеличава. Счита се, че има и наследствено предразположение, тъй като се наблюдава по-висока честота в някои семейства. Известно е също така, че тестостеронът и неговият активен дериват, производно на дихидротестостерона, играят някаква роля в хиперплазирането на тъканта.
– Как протича консултацията при вас?
– На първо място, моите колеги информират мъжа как да се подготви за прегледа. Има няколко изисквания, които ми помагат за добра диагностика. След това в болничната ни лаборатория се изготвя PSA туморен маркер, неговите стойности ми дават сериозна информация за евентуален раков процес. Задължително пациентите попълват Международния простатен симптоматичен индекс (IPSS) който представлява въпросник за диагностична оценка на заболяването. доброкачествената простатна хиперплазия (ДПХ) – така наречената увеличена простатна жлеза.
Данните от него могат да бъдат използвани за проследяване състоянието на пациента, тъй като мъжете правят визити всяка година. Естествено, снемам анамнеза, разпитвам за придружаващи заболявания, правя обстоен ехографски анализ с измерване на остатъчната урина. Обикновено извършвам и ректално туширане, освен при изричен отказ от страна на мъжа. Въз основа на всички тези предварителни диагностични методи мога да създам адекватен план за лечение. Той е строго индивидуален и може да включва както медикаментозна терапия, така и оперативна интервенция – всичко зависи от конкретния човек и неговото обективно състояние.
– Вярно ли е, че дори навреме да започне да взима лекарства, все един ден мъжът с увеличена простата ще стигне до операция?
– На първо място, да уточним, че когато говорим за лекарства, имаме предвид алфа блокери и инхибитори на 5-алфа-редуктазата, а не хранителни добавки или билки, които имат широка популярност. Медикаментите могат да забавят развитието на ДПХ, както и да намалят изявата на симптомите. Но трябва да се знае, че те не спират разрастването на простатната тъкан, т.е. много вероятно е след време да се наложи хирургическа намеса.
– Какви са оперативните способи, които ползвате, за да излекувате ДПХ?
– В “Хил клиник” сме известни с лазерната урология на увеличената простата. Ние не ползваме по-остарялата отворена операция, нито класическата трансуретрална резекция TURP. Работим само и единствено безкръвна лазерна хирургия. Екипът ни успешно прилага метода на лазерната енуклеация и за това има конкретни причини: оборудвани сме с техника, която позволява съвършено извършване на интервенцията, натрупали сме изумителен опит, излекували сме над 7500 души, което представлява огромен по обем операции.
Способни сме да премахнем дори много големи като обем жлези, над 120-150-грамови. Ползват се най-тънките и най-гъвкавите лазерни влакна, които да проникнат в тялото, без да се прави разрез. След операцията, тъй като няма шевове и зарастване, мъжът веднага се раздвижва и още на следващия ден е изписан и се прибира у дома.
Ако се нуждаете от преглед или консултация, може да си запишете час
на 02 439 3131 или ни пишете на страницата ни