През 1975 г. американският товарен кораб SS Едмънд Фицджералд потъва в езерото Супериър по време на буря, което води до загубата на всички 29 членове на екипажа.
Останките са открити на дълбочина от 162 метра. Причината за потъването остава мистерия, като една теория предполага, че е бил ударен от три последователни чудовищни вълни.
SS Едмънд Фицджералд е голям кораб, който плава по Големите езера. По-дълъг е от две футболни игрища и може да превозва много товари. Често се използва за транспортиране на желязна руда. Корабът има екипаж от 29 души, които се грижат товарът да достигне местоназначението си безопасно.
Пуснат е на вода на 7 юни 1958 г. и държи титлата на „най-големия кораб в Големите езера на Северна Америка“ по онова време. Днес се смята, че е най-големия кораб, потъвал някога в региона.


На 9 ноември 1975 г. SS Едмънд Фицджералд, натоварен с пелети от руда и ръководен от капитан Ърнест М. МакСорли, започва пътуването си от град Супериър, Уисконсин, насочвайки се към стоманодобивна фабрика близо до Детройт. По време на пътуването той се присъединява към друг товарен кораб – SS Артър М. Андерсън. На следващия ден и двата кораба попадат в силна буря на Горното езеро, със силни ветрове и високи вълни.
Около 19:10 ч. SS Едмънд Фицджералд внезапно потъва в канадски води, на около 27 километра от залива Уайтфиш. Въпреки, че по-рано е докладвано за трудности, преди потъването не са изпратени сигнали за помощ. Последното съобщение на капитан МакСорли е: „Ние се държим, продължаваме като стара обувка!“.
Смята се, че вълни, високи колкото триетажни сгради, са се разбили в кораба. Екипажът прави всичко възможно да се справи с бурята, но за съжаление корабът изчезва в студените води. Никой не знае точно какво се е случило, но се мисли, че лошото време е причинило потъването на SS Едмънд Фицджералд.
Корабът потъва на около 27 км от Уайтфиш Пойнт в Мичиган. В тази област са се случили най-малко 240 други корабокрушения. Четири дни по-късно екип открива останките, използвайки специално оборудване за сканиране на дъното на езерото на дълбочина 162 метра. Странно е, че нито едно от телата на 29-те членове на екипажа не може да бъде намерено.
В 19:39 ч. капитан Купър от SS Артър М. Андерсън се обажда на Бреговата охрана на САЩ в Сол Стейт Мари на радиочестотата за бедствие, но поради проблеми с комуникацията той е помолен да превключи на канал 12. Въпреки трудностите, достигат до Бреговата охрана и най-накрая се свързва в 19:54 ч.
Бреговата охрана на САЩ първоначално смята ситуацията за сериозна, но не и за спешна. Около 21:00 ч., без подходящи спасителни кораби, искат SS Артър М. Андерсън да се обърне и да потърси оцелели. Други търговски кораби и самолети също са включени в издирването, но въпреки откриването на отломки, включително спасителни лодки и салове, никой от членовете на екипажа не е открит.
Екипажът включва капитан, помощници, инженери, готвач и други хора на възраст от 20 до 63 години.
Четете още: Истината за инцидента с батискафа Титан
По време на експедиция през 1994 г. до руините на кораба SS Едмънд Фицджералд водолазите откриват тялото на член от екипажа за първи път. Видеозаписът от проучването показва останките извън корабокрушението, близо до носа на кораба. Човекът е намерен напълно облечен, носи оранжева спасителна жилетка и лежи по лице в утайката.
През 2005 г. компютърна симулация от Националната агенция за океански и атмосферни изследвания и Националната метеорологична служба на САЩ анализират метеорологичните условия и условията на вълните през периода, когато SS Едмънд Фицджералд потъва.
Симулацията показва високоскоростни ветрове и значителни вълни в езерото Супериър, като корабът потъва в източния край на зона със силен вятър и големи вълни. Вълните, които вероятно достигат 14 метра, може да са причинили преобръщането на кораба.
Хипотезата за т. нар. „измамна вълна“ предполага, че група от три такива вълни, известни като “трите сестри“, може да са изиграли роля в гибелта на кораба. Капитан Купър от SS Артър М. Андерсън съобщава, че е видял две големи вълни, вероятно последвани от трета, по времето, когато SS Едмънд Фицджералд потъва.
Версията за наводняване на товарните трюмове, предложена в Доклад за морските произшествия на Брегова охрана на Съединените щати предполага, че неефективните затваряния на люковете са причинили постепенно наводняване, водещо до фатална загуба на плаваемост и стабилност.
Въпреки това от Националния съвет по безопасност на транспорта не се съгласи, като заключават, че корабът е потънал внезапно от наводняване на товарното отделение поради срутване на един или повече капаци на люкове.
Хипотезата за плитчината спекулира, че SS Едмънд Фицджералд може да е ударил риф, вероятно Six Fathom Shoal, което е довело до структурни щети и потъване. Гмуркачите обаче не откриват доказателства в подкрепа на тази теория.
Теорията за структурна повреда предполага, че вече отслабената структура и модификацията на товарната линия на кораба са го направили податлив на счупвания на корпуса от напрежение. Корабът може да се е разпаднал поради големите вълни.
Хипотезата за повреда на горния борд предполага, че повреда на оградата на кораба и вентилационните отвори, вероятно причинена от тежък предмет, е довела до наводнение и е допринесла за потъването.
Но къде са отишли всички тези тела?
Въпреки, че няма ясен отговор, има няколко идеи, които се опитват да го обяснят:
Бурно време: корабът е бил в наистина силна буря, която е причинила потъването му. Заради силната буря е възможно телата да са били отнесени от свирепите вълни, което е направило намирането им невъзможно.
Бързо потъване: друга мисъл е, че корабът е потънал много бързо. Ако корабът потъне бързо и неочаквано, екипажът и пътниците може да не са имали време да избягат или да бъдат спасени. Това може да е причината да не са намерени тела в останките.
Хищници: някои хора предполагат, че морски същества може да са причината за липсващите тела. В хаоса на потъващия кораб големи хищници като акули или други дълбоководни животни може да са се възползвали бързо от всички останки, без да оставят нищо за намиране.
Операции по спасяване: има и теории на конспирацията, които предполагат, че са се провеждали тайни операции по спасяване. Според тези истории телата може да са били взети от потъналия кораб, за да се скрие истинската история или да се прикрият признаци на неправомерни действия.
Свръхестествена намеса: има версии, които предполагат, че паранормални сили са изиграли роля в изчезването на телата – от извънземни до паралелни светове.
Въпреки всички предположения и теории все още не се знае защо няма тела в злополучния кораб. Това остава мистерия и хората могат само да се чудят. Ако бъдат открити нови доказателства или изследователи решат да изследват дълбините, където се намира SS Едмънд Фицджералд, може би един ден ще разберем какво се е случило.
Това ще даде мир на семействата и приятелите на тези, които са били изгубени в морето.
Следвайте ни в Telegram , Instagram, Twitter и Youtube за интересно и мистериозно бонус съдържание