Повече от 5 хиляди птици загиват изведнъж от мистериозна смърт в Индия …
Експертите в областта на дивата природа се опитват да разберат причината за масовата смърт на птици на брега на езерото Самбар – най-голямото солено езеро в Индия (India). (HiddenTruth.site)
Езеро Самбар се намира на 80 км югозападно от град Джайпур (Jaipur). Заема площ от 190 до 230 квадратни километра, в зависимост от сезона.
По бреговете на езерото, през определено време на годината, се събират много мигриращи птици – блатни птици (Wader), фламинго, щъркели, патици и други десетки различни видове. Но, преди около две седмици, местните често започват да виждат трупове на птици.

На крайбрежен участък, с ширина около 12 км, досега по официални данни са открити над 2 хиляди мъртви птици, а по неофициални – над 5 хиляди. Според местните жители, предишните оживени брегове на езерото, сега са се превърнали в гробище за птици, сред които има редки видове.
Според един от жителите, на някои места има толкова много птичи трупове, че отдалеч приличат на голяма купчина оборски тор!

Причината за смъртта на птиците все още не е изяснена. Те не са убити с огнестрелно или друго оръжие. По телата им не са открити рани или следи от болест. Големите купчини мъртви птици на едно място показват, че те са умрели изведнъж, точно на същото място, където са били в групи за през нощта.
Четете още: Голямо стадо мъртви гринди открито на брега на Исландия (видео) 18+

Местният орнитолог Абхинав Вайшнав, казва пред репортери:
“Никога не сме виждали подобно нещо тук. Около 5 хиляди птици са починали тук от мистериозна смърт …!”

Природозащитници и активисти за правата на животните са изразили няколко версии за масовата смърт на птиците – от силна буря с градушка до пестициди, които се използват в близките земеделски полета. Има и версия за масова инфекция.
Но, за местните жители, всички тези версии изглеждат като жалък опит да се постави случващото се на грешен път. За тях, подобна смърт на птици е мистериозно и анормално явление.
Рамеш Чандра Дарога казва:
“Не съм виждал нещо подобно през 40-годишната си служба в лесовъдския отдел. В началото също мислех, че може да е заради градушка, но тук всяка година се появяват силни бури с градушка. Аз също не вярвам във версията с пестицидите. Във водните проби не е открита следа от тях.“
Някои от труповете на мъртви птици са изпратени за анализ в лаборатория в Бопал.
Местните жители събират останалите трупове на купища, а след това ги заравят в дълбоки дупки близо до плажа.