Без уважение остава искането за изменение на мярката за неотклонение на Марин Димитров. Той остава в ареста, реши Софийският апелативен съд.
„Не съм извършвал никога никакви престъпления и моля, да промените мярката за неотклонение“, заяви пред съда обвиняемият Марин Димитров – Голямата Яра.
Делото, свързано с ПП корупцията в Агенция „Митници“, започна при закрити врата в 11 часа. „Състоянието му е задоволително, но това не е отговорът, който се търси в този случай. „Моля, да уважите искането ни за Съдебно-медицинска експертиза“, заяви защитата на ищеца.
Прокурорът посочи, че се прави всичко необходимо за лечението, предвид здравословното състояние на обвиняемия. „Няма нужда да бъде експертно изследван и моля да бъде отхвърлено това искане“, допълни той.
„Срещу Марин Димитров се полагат необходимите грижи, предвид здравословното му състояние. Не се налага назначаване на съдебно-медицинска експертиза“, заяви от своя страна и разглеждащият делото съдия.
Адвокатът му поиска от съда да разгледа мярката за неотклонение, тъй като счита, че обвиняемият не е участвал в корупционната схема. Той заяви, че е станало ясно участието на високостоящи лица, за които има доказателства. „Не става явно как Марин Д. е участвал в тази организирана престъпна група“, каза още той.
“Той не е участвал и не е съдействал в назначение на служители от Министерство на вътрешните работи.
Спрямо показанията на свидетел Чавдар Георгиев има данни, че лицето, което е назначено в „Пътна полиция“, се познава със сина Стефан и бащата Марин Димитров и неговото назначаване се основава на тяхното познанство.
Към онзи момент обаче Бойко Рашков не е бил министър на вътрешните работи, нещо което вие пропускате. Налице са данни как са назначавани служители в Министерство на вътрешните работи, но няма доказателство, че Марин Димитров е влиял на Петя Банкова за назначаване на служители в Агенция „Митници“, заяви защитата на обвиняемия.
По думите му прокуратурата излага, че има лице, което се укрива – Никола Николов – Паскал, но според него няма как да държат за заложник друго лице, докато намерят този, който се укрива.
„Марин Димитров не е длъжен да носи наказателна отговорност за действията на други лица. Моля, да определите по-лека мярка на Марин Димитров с оглед здравословното му състояние. Мярката, която изискваме е „домашен арест“. Тя няма да попречи за изтърпяване на наказанието“, каза още адвокатът.
Димитров заяви, че за него не се полагат необходимите грижи за здравословното му състояние. „Няколко пъти съм имал здравословни проблеми, но лекарите в следствената болница ми заявиха, че не могат да извършат лечението, което ми е необходимо“, допълни той.
Прокурорът помоли съда да отхвърли исканията на защитата на Марин Димитров като заяви, че обвиняемият е лице с обществена опасност и може да извърши още нови престъпления. „Обвиняемият е участник в организираната престъпна група и следва да се отбележи механизмът на извършената престъпна дейност, нивата и значимост на обвиняемия при осъществяването им.
Той може да наложи въздействие върху лица – свидетели по делото, ако бъде с мярка „задържане под домашен арест“, каза още разглеждащият делото прокурор.
Припомняме, че обвиняемият бивш шеф на Изпълнителна агенция за рибарство и аквакултури (ИАРА), откъдето и прякорът му Ярата, поиска от съда да бъде освободен, тъй като твърди, че не е участвал в корупционни схеми. Той, синът му Стефан и бившият шеф на Агенция „Митници“ Петя Банкова са задържани, а по делото обвинение получи и вече бившият главен секретар на МВР Живко Коцев, който е на свобода срещу гаранция от 20 000 лв., която плати, без да обжалва.
Материалът ПП далавери в митниците: Марин Ярата остава в килия, „високопоставени лица” в схемите е публикуван за пръв път на Novinite-Dnes.eu.
Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели