8.7 C
София
петък, март 29, 2024

Промяна в цвета на урината – говори за следните проблеми

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Вече сме свикнали с факта, че при търсене на медицинска помощ с някакво оплакване лекарят на първо място предписва на пациента изследване на урината. Подобно изследване може да улови важни здравословни показатели, които могат да разкрият много за състоянието на нашето тяло. Дори и без да се задълбочава в лабораторните параметри, урологът може да подозира заболяване само по външния вид на урината.

Нормалният цвят на урината е жълтеникав, прозрачен, с бирен оттенък. Въпреки това някои състояния, както физиологични, така и патологични, могат да променят тези характеристики.

Какво влияе върху цвета на урината?

На първо място, това е количеството течности, които пиете. Ако пиете много през деня, тогава цветът на урината се изсветлява, става като вода. Голямо количество течност разрежда концентрацията на урохром – пигмента на урината.

Консумацията на ревен, индийски смокини или червено цвекло придава на урината червеникав оттенък. Сокът от тиква и моркови допринасят за оранжевия оттенък, докато аспержите допринасят за светлозеления оттенък. Но не само продуктите влияят върху цвета на урината, но и някои лекарства. Така например, ако приемате витамини от група В във високи дози, тогава урината става ярко жълта, почти фосфоресцираща, от антиревматичните лекарства – розова.

Ибупрофен, метилдопа и рифампицин оцветяват урината в червено, антиревматичните лекарства – в розово, а някои антидепресанти – в синьо или зелено.

Проверка по рама

Кафява урина се наблюдава при антималарийни лекарства, антибиотик метронидазол, лаксативи на основата на сена и мускулен релаксант метокарбамол.

Всички горепосочени случаи не са свързани с някаква патология, но урината може да промени цвета си, ако имаме работа с патологично състояние.

Лекари съветват как да се справим с мазните петна в урината

Патологии и цвят на урината

В случай на патологии, следните вещества променят цвета на урината:

• хемоглобин (съдържа се в еритроцитите);

Магазин за Акумулатори

• миоглобин (съдържа се в мускулните влакна);

• билирубин (открива се в жлъчката);

• меланин (пигмент, отговорен за повече или по-малко тъмния цвят на кожата).

Червеният цвят на урината се дължи на наличието на червени кръвни клетки или хемоглобин в нея. Чрез анализа на уринния седимент можем да разберем дали имаме хематурия (червени кръвни клетки в урината) или хемоглобинурия (хемоглобин в урината). Цветът на урината в горните случаи става тъмночервен. Това се случва при уролитиаза, възпаление на пикочния мехур, инфекции на пикочните пътища, хипертрофия на простатата, тумори на нивото на пикочния мехур или бъбреците, стеноза на уретрата. Тъмнокафява урина става при проблеми с черния дроб, като хепатит или цироза.

Тъмна урина и болки в корема – тези 2 симптома говорят за следния проблем

Бургундската урина придружава порфиринурия, състояние, свързано с наличието на пигмента порфирин в урината. Проявява се в генетични заболявания, свързани с промени в ензимите, участващи в синтеза на хемоглобина.

Винено оцветената урина се дължи на уробилина. Този пигмент има тенденция да се натрупва при: остри инфекциозни заболявания като пневмония, чернодробна недостатъчност, хемолитична анемия. Урината става почти черна с меланом и хемосидеринурия. Хемосидеринът е продукт от разграждането на хемоглобина и денатурирането на феритина, протеинът, отговорен за съхранението на желязо.

Кога имаме нужда от лекарска намеса?

Урината става мътна при инфекции на пикочните пътища поради наличието на левкоцити в нея. Трябва да се потърси медицинска помощ, ако мътна урина е придружена от спешна нужда от уриниране, коремна болка, треска, слабост. Очевидно е необходимо да се открие причината, като се отделят физиологичните от патологичните причини.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ