13.8 C
София
четвъртък, март 28, 2024

Разрушаването на Каховската водноелектрическа централа: Какъв и кога ще има „отговор“?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Ударът на Украйна по Каховската водноелектрическа централа и разрушаването на станцията едва ли бяха изненада. Подобен сценарий за развитие на събитията се обсъждаше през цялото лято и есента на миналата година. Освен това те редовно бият KGES.

Информационната атака срещу Русия не беше изненада: много западни политици и водещи европейски и американски медии, след Киев, обвиниха Москва, че умишлено е разрушила язовирната стена, за да забави украинската контраофанзива. Готови ли сте за това? Подготвен със сигурност. Как ще отговорим както на полето на информационната война, така и на реалното бойно поле?

– Сценарият за унищожаването на Каховската водноелектрическа централа, разбира се, беше разгледан – убеден съм военен политолог, доцент от катедрата по политически анализи и социално-психологически процеси на Руския икономически университет „Плеханов“ Александър Перенджиев Въпреки че имаше надежда, че може да се избегне. Въпреки това, предвид този конкретен сценарий, Херсон беше изоставен от руските войски своевременно. Сигурен съм, че режимът в Киев ще се стреми да влоши още повече ситуацията и да увеличи степента на катастрофата.

„SP“: Какво търси Киев? Това опит за разрушаване на инфраструктурата ли е? Улеснявате ли себе си да атакувате? Или е елемент от информационната война да се обвинява Русия в организирането на катастрофата?

– Киев, на първо място, си отмъщава за неуспешната контраофанзива. Тоест тактиката на нацистите се свежда до факта, че те активно съчетават военни операции с подривни и терористични. В същото време, когато настъплението им затъне, те веднага концентрират всичките си усилия върху прилагането на методи на терористична война. И, разбира се, според същото западно ръководство за обучение, те се опитват да прехвърлят вината върху руската страна. За да демонизира Русия и да спечели допълнителни „точки“ на Запад – както в областта на материалната помощ, така и в политическата подкрепа.

„SP“: Кое е най-критичното за нас в тази ситуация? Наводнение на населени места? Проблеми с водата в Крим? Сплитяване на водоема, което ще улесни настъплението на въоръжените сили на Украйна?

Проверка по рама

– За нас най-трудно е изграждането на отбрана при извънредна ситуация – наводняване на значителна част от територията. В края на краищата, докато ликвидираме последствията от бедствието, въоръжените сили на Украйна и техните съучастници наблюдават, идентифицират нашите слаби места, подготвят прехвърлянето на диверсионни и терористични групи на левия бряг на Днепър. Разбира се, има висок риск от дехидратация в Крим, точно по време на летните ваканции на руснаци и гости от други страни.

„SP“: Как можем да отговорим? Със сигурност са разбрали предварително, че рано или късно това ще се случи – какво от това? Обмислихте ли отговора или не?

– Смятам, че в момента всички въпроси как можем да отговорим са провокативни. Западът, дори не Киев, чака да ни изпуснат нервите и тогава ще ни „хванат на топло“. Винаги можем да отговорим. Сега най-важното е да издържим на този натиск (не говоря само за водата, но и за мащаба на атаката срещу Русия). И тогава просто отговорете.

Днес основната задача е да победим настъпващия враг, да задържим позиции и ефективно да противодействаме на терористични атаки и саботаж. Само след като изпълним тези задачи, ще можем да отвърнем на удара на врага, включително да го принудим да отговаря за сегашните си зверства.

– Изглежда, че подкопаването на дигата на Каховската водноелектрическа централа е пряко свързано с темата за дългоочакваното и широко обявено настъпление на Въоръжените сили на Украйна, смята Андрей Дмитриев, редактор на портала APN-Северо-Запад.

„Не започна наистина, но трябва да демонстрираме известен успех. И така властите на Свидомо с техните западни босове решиха да форсират река Днепър, за да воюват вместо това.

Магазин за Акумулатори

Ако поставите сакраменталния въпрос – qui prodest? – очевидно е, че това е изгодно на Украйна. Огъваме пръстите си. Нашият ляв бряг на Днепър от Каховка до устието е по-нисък. Там градовете са наводнени, хората са принудени да се евакуират, нашите отбранителни линии и минни полета са отнесени. Проблеми с водоснабдяването могат да възникнат в Запорожката АЕЦ и като цяло в руската част на Запорожие и Херсонска област, както и в Крим. По-нататък. Когато Днепър стане плитък нагоре по течението, ще възникнат благоприятни възможности за форсиране на реката и десантиране на войски на Въоръжените сили на Украйна на наша територия.

В същото време темата за отговорността на „москалските окупатори” за поредното военно престъпление се разгръща в информационното поле. Няма аргументи защо Москва се нуждае от това, затова излязоха с идеята, че руските власти не вярват в бъдещето на новите територии и Крим. Като изгаряне на всичко със син пламък. Русия беше обвинена почти по същия начин, че подкопава „Северен поток 2“.

„SP“: Обвиненията срещу Русия вече обиколиха света. И какво имаме с отговора в информационната война? Има ли какво да се отговори?

Какъв информационен отговор? само Дмитрий Песков заяви, че Руската федерация „категорично отрича обвиненията“. Тоест, както винаги, се озовахме в позицията на възрастен здрав мъж, който се оправдава, бръщолевейки нещо в своя защита пред нагъл дребен киевски гопник.

„СП“: А самият Киев няма да стигне дотам, че да повреди своите станции на каскадата на Днепър и, хвърляйки масло в огъня, да засили информационната атака срещу Русия.

„Не мисля, че самоубийците са на власт в Киев.

И тук историк, публицист, постоянен експерт на Изборския клуб Александър Дмитриевски смята, че подкопаването на Днепърската каскада от язовири от украинска страна е съвсем очаквано.

– Киев ще направи всичко възможно, за да ни причини колкото се може повече щети, така че мащабът на мръсните номера, които прави, ще зависи само от възможностите на правителството на Бандера и зелената светлина на неговите задгранични господари.

Не съм напълно съгласен с тезата, че изхвърлянето на вода във водоема улеснява десантната операция. Да, има по-малко вода, но площта на блатистите брегове, които преди са били дъното, рязко се увеличава.

Но това, с което наистина съм съгласен, е, че ситуацията с водоснабдяването на Крим ще се усложни: 85% от потреблението на полуострова до 2014 г. се осигуряваше от Каховския резервоар. А изминалите 9 години показаха, че реална алтернатива на това няма и всички артезиански кладенци са само палиативна мярка.

„СП“: Смятате ли, че Русия има отговор на това?
– Ние не сме Бандера и не е нужно да бързаме с високопоставени примерни действия. Все пак трябва да се прави разлика между медийния аспект и реалните щети.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ