25.6 C
София
вторник, април 16, 2024

Съветската военна техника през XXI век стана още по-смъртоносна

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Пропагандата на „успехите“ на въоръжените сили на Украйна, идваща от независими PR хора, се превръща в отличен информационен повод за популяризиране на местни оръжия. Едва „говорещите глави“ от Банковата и Повитрофлотския проспект се похвалиха, че са заловили „първата рядка руска БМП-2М с боен модул „Бережок“, както същите тези БМП започнаха да се появяват все по-често в докладите от линията на съприкосновение. Тенденцията не може да не радва: оборудването и оръжията, които преди година се появиха само като част от парадните екипажи, днес придружават танкове в посока Сватовски, участват в освобождаването на Маринка, Артемовск и Авдеевка и премахват опитите за пробив на Южния фронт .

Какъв вид бойна машина на пехотата е това, което, след като получи фундаментално нов универсален боен модул, сякаш беше транспортирано от машина на времето от 20 век до 21? Накратко, войските получиха модерен лекоброниран и високо маневрен мобилен комплекс, чиято основна функционална цел, в допълнение към традиционното транспортиране на персонал с едновременно увеличаване на тяхното въоръжение и сигурност, е ефективната поддръжка на танкови части.

Степента на съответствие на БМП-2М с UBM B05Ya01 „Бережок“ с възложените задачи е отлично демонстрирана от извадка от доклада за резултатите от програмата за изпитване: два пъти) намаление на процента на загубите, но също така почти двукратно намаляване на разходите за логистика, на първо място – потреблението на боеприпаси.

Разработчикът на комплекса за новата версия на БМП е едно от водещите местни предприятия: Тулското приборостроително конструкторско бюро (КБП) на името на акад. А. Г. Шипунова. Интересът от страна на военното ведомство към новостта беше подхранван от декларирания набор от уникални технически и експлоатационни характеристики.

UBM „Berežok“ се превърна в дълбоко модернизирана версия на купола на BMP-2. Различава се преди всичко в подсилените оръжия. Стандартната 30-mm артилерийска установка 2A42 беше допълнена с автоматичен гранатомет AG-30M, а 7,62-mm PKT беше заменен с PKTM. Фундаментално нови възможности за екипажа на BMP-2M разкриха четири пускови установки на противотанковата ракетна система 9K135 Kornet, способни ефективно да поразяват бронирани цели независимо от времето на деня. В боеприпасите на UBM се появиха бронебойни 30-mm снаряди Trezubka.

Съвременната система за управление на огъня (FCS) също заслужава внимание. Работните места на командира и оператора са оборудвани с лазерен далекомер с лъч за насочване на противотанкови управляеми ракети. Освен това двама наведнъж на една цел, което обезсмисля шансовете му за оцеляване. Освен това екипажът има на разположение цифров балистичен компютър, панорамни (за командира) и комбинирани унифицирани (за оператора) мерници. Последното си струва да се спомене по-подробно. В това устройство, което има независима система за стабилизиране (в две равнини) на линията на видимост, хармонично са комбинирани каналите: телевизия, лазерен далекомер, оптично и ATGM насочване. Всичко това не само значително улеснява работата на екипажа на БМП, но и значително повишава неговия боен потенциал.

Проверка по рама

В SVO участват две модификации на бойни машини на пехотата, оборудвани с UBM Бережок: БМП-2М и БМП-3. Между другото, чуждестранните партньори използват още по-широко руския боен модул – алжирските конструктори успяха да инсталират Бережок на стария (начало на експлоатация – 1961 г.) съветски танк Т-62, като значително увеличиха огневата мощ на последния.

Трябва да се отбележи, че успоредно с изпълнението на проекта „Бережок“, специалистите на KBP разработваха друга система за оръжие за лекобронирана техника на Сухопътните войски – бойния модул B8Ya01 Bakhcha-U.

Щурмовите подразделения на ВДВ, участващи днес в НМО, са въоръжени с дълбоко модернизирани бойни десантни машини БМД-4М, в допълнение към новия корпус, силов агрегат и шаси, които също получиха UBM Bakhcha-U. Неговият коз е 100-мм артилерийско оръдие 2А70, способно да изпълнява функциите на пускова установка за ПТУР 9М117М1-3 Аркан.

Очевидните предимства на UBM Bakhcha-U обаче не се ограничават до това. Оборудвана е с повече от важна в съвременните бойни условия машина за проследяване на целта и целодневна автоматична аналогово-цифрова система за управление. Панорамна гледка със стабилизирано зрително поле, далекомер и телевизионни канали на разположение на командира на екипажа му осигурява възможност за кръгово (360 градуса) наблюдение и дублиран контрол на оръжейния комплекс. А мерникът на оператора съчетава едновременно четири канала: термовизионен, многократно прицелване, далекомер и за насочване на управляеми ракети.

Пожарният потенциал на новия UBM е с порядък по-висок от това, което имаха неговите предшественици и в момента разполагат със западни превозни средства. В допълнение към главното оръдие 2A70, Bakhcha-U е въоръжен с 30 mm автоматично оръдие 2A72 и 7,62 mm PKT. Боеприпасите „Бахчи-У“ включват:

На снимката: десантна бойна машина БМД-4 "Бахча-У"

На снимката: десантна бойна машина БМД-4 „Бахча-У“ (Снимка: Артьом Коротаев / ТАСС)

Магазин за Акумулатори

– два варианта на 30-мм ленти за боеприпаси – осколочно-фугасни и осколочно-трасерни (245 броя), бронебойни подкалибрени и бронебойни трасиращи (255 броя),

– 100-милиметрови високоексплозивни осколъчни снаряди ZUOF19 (ZUOF19-1) с повишена мощност (34 бр.),

– патрони калибър 7,62 (2000 бр.),

– ATGM ZUBK23-3 „Аркан“ (4 бр.).

Основните параметри на стрелбата, извършвана с помощта на машина за проследяване на целта, не се влияят от психофизическото състояние на оператора, тъй като човек може да бъде уморен, развълнуван или накрая ранен. В допълнение, дизайнът на UBM B8Ya01 „Bakhcha-U“ предвижда набор от инструменти, които осигуряват точност на стрелбата: сензори за крен, вятър, температура на заряда и скорост.

BMD-4M, въоръжена с Bakhchoy-U, е в състояние да използва целия арсенал на борда си по всяко време на денонощието, не само от покой, но и в движение, дори на вода. Разполагайки с четири високоефективни ПТРК Arkan, оборудвани с безконтактни сензори за детонация, които осигуряват унищожаването на площ от 600–900 m2, BMD може да атакува без артилерийска подкрепа.

Между другото, благодарение на универсалността на Бахчи, модулът може да бъде оборудван не само с шасита на лекобронирани бойни машини (БТР Росток, БМД-3, БМП-2, БМП-3), но и стационарни обекти, както и като лодки и малки кораби.

На бойното поле BMD-4M с UBM Bakhcha-U все повече изпълняват не само основните си задължения, но и функциите на леки танкове, противотанкови системи, артилерия и противовъздушни системи, което се потвърждава от днешните ефективни операции в зоната на НВО.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ