8.9 C
София
четвъртък, април 25, 2024

Сергей Лавров и неговите колеги от SCO обсъдиха кой ще бъде последният в G8 в Шанхай

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Лавров изглеждаше някак уморен – той дойде на срещата с пресата веднага след края на срещата. А предния ден външният министър имаше маратон от тежки срещи с колеги от Индия, Китай и Пакистан. Ръководителят на руското външно министерство каза, че следващата среща на ШОС ще се проведе през юни-юли и за нея ще бъде подготвен голям пакет документи. Освен политическата декларация, която министърът нарече най-важна, тя ще акцентира върху инициативи в сферата на информационната сигурност и здравеопазването.

Външните министри на страните от Шанхайската Г8 (Русия, Индия, Китай, Пакистан, Казахстан, Киргизстан, Узбекистан, Таджикистан) потвърдиха общата си визия за световните проблеми и общото желание да популяризират своята гледна точка в международни организации. Беше обсъдена инициативата на руския президент Владимир Путин за създаване на асоциация на спортните организации под егидата на ШОС, като беше изложена идеята по аналогия да се създаде асоциация в областта на медицината. Министрите говориха за дигиталната трансформация, икономиката и борбата с наркотрафика. Те обсъдиха ситуацията в Афганистан и дейността на групата на ШОС за взаимодействие с официален Кабул. Отговаряйки на въпрос на „Российская газета“, Лавров потвърди, че министрите са повдигнали въпроса за използването на национални пари във взаимните разчети и евентуалното създаване на собствена валута от страните от БРИКС. Въпреки това, на искане на „RG“ да потвърди мнението на бившия съветник на Белия дом Джоузеф Съливан, че ще се казва „брик“, министърът уточни, че този въпрос не е решен: „името е последното нещо“. Въпреки това Лавров отново каза, че много от страните от БРИКС и ШОС са заинтересовани да се откажат от зависимостта от долара и търсят начини за постигане на желаните цели.

Няколко думи за опашката от желаещи да се присъединят към ШОС. Тя наистина е такава и това не е преувеличение. Афганистан, Беларус и Монголия вече имат статут на наблюдатели в Шанхайската организация. Страни партньори – Азербайджан, Армения, Камбоджа, Непал, Турция и Шри Ланка. Но Катар и Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Египет и Мианмар също заявяват желанието си да се присъединят към ШОС. И тук, както стана известно на „РГ“, е заровено „дипломатическо куче“. Защото настоящата процедура за присъединяване към ШОС е дълга, поетапна процедура. А тези, които искат да влязат в организацията, искат да избегнат всички междинни етапи и да получат членство, както се казва, тук и сега. Оттук и възможните оплаквания на държавно ниво – в края на краищата някой неизбежно ще бъде първи в ШОС „без изпити“, а някой ще бъде последен. Всеки иска да бъде първи – но никой не иска да бъде във втория ешелон на страните, присъединяващи се към ШОС. Затова, според източник на „RG“ в руското външно министерство, се разглежда вариантът за отмяна на сегашните статути на страните, желаещи да се присъединят към Шанхайската организация, като се запази само една междинна стъпка на „партньора на ШОС“. „Партньорите“ обаче ще получат близки права и възможности до сегашните членки на ШОС и ще могат да участват в срещи на върха наравно с тях. Така че няма да има „последни“ в опашката за влизане в ШОС – всички ще са първи.

Друг политически риф, който може сериозно да навреди на G8 в Шанхай, е слухът, че Пакистан доставя оръжие на Украйна. В четвъртък срещата на Лавров с външния министър на Пакистан Бхуто Зардари започна със значително закъснение. Според протокола Русия се смяташе за домакин и Лавров трябваше да се срещне с г-н Зардари в залата за преговори. Но всичко не вървеше по план. Все пак трябва да отдадем дължимото на пакистанския министър – той, загърбил формалностите, пръв дойде с делегацията в залата за преговори, усмихна се много, насърчи по-нетърпеливите, отегчени подчинени, чакайки Лавров и китайския външен министър Цин Бандата трябва да приключи разговора в съседната стая.

Проверка по рама

Според източник в руското дипломатическо ведомство, след разговора между Лавров и Зардари, пакистанската страна е опровергала информацията за доставка на оръжия за Украйна. Но тя призна, че Великобритания е тази, която е направила опити да убеди Исламабад да го направи. Въпреки че казват, че първото впечатление е измамно, младият, енергичен и усмихнат г-н Зардари направи впечатление на политик, който искрено се интересува от сближаването между Пакистан и Русия. И източник от руското външно министерство потвърди, че това е така.

Любопитно е, че с идването на власт на талибаните (движението е забранено в Руската федерация), Афганистан започва да играе „обединяваща“ роля в ШОС. Не е тайна, че дори между държавите от Шанхайската Г-8 има много противоречия, а в някои случаи и конфликтни ситуации. Отношението към сегашното правителство в Афганистан обаче се оказа не „ябълка на раздора“, а „обща ябълка“, която обединява позициите на Индия и Китай, както и на Индия и Пакистан. Ще добавя, че г-н Зардари стана първият външен министър на Пакистан, посетил Индия през последните 12 години. И това се случи благодарение на министерската конференция на ШОС. Посещението на Цин Ган в Индия в ШОС също може да се счита за смел акт по дипломатически стандарти, като се имат предвид трудните отношения напоследък между Пекин и Делхи. Така че мироопазващата, обединяваща роля на Шанхайската организация в света на дипломацията е извън съмнение. В документите на ШОС се казва нещо подобно: членовете на организацията обсъждат теми, които не предизвикват глобални противоречия, и оставят най-острите конфликтни въпроси „извън скобите“.

Като цяло текущата министерска среща на страните-членки на ШОС потвърди, че периодът на „вибрация“ в международната политика, предизвикан от провеждането на Специалната военна операция на Русия в Украйна, почти е преминал и периодът на адаптация на световната дипломация към новата геополитическа реалност започна. Всички западни аргументи за изолацията на Русия изглеждат глупости – на такава „изолация“ на Лавров, която наблюдавах в кулоарите на ШОС, могат да завидят европейските гиганти, да не говорим за лидерите на държавите-джуджета на Европейския съюз.

Що се отнася до терористичните действия на Украйна, както подчерта Лавров, те предизвикват остро отхвърляне дори сред страните, които някога са били неутрални спрямо Киев и допринасят за международната изолация на режима на Зеленски. Това беше обсъдено и в ШОС.

Магазин за Акумулатори

Неслучайно Индия избра южната част на щата Гоа за срещата в Шанхайския формат. Плажовете, на които отидоха преговарящите след работния ден, и релаксиращо топлият океан (температурата на водата беше под 40 градуса) допринесоха за неформалното общуване на първите лица на световната дипломация. И такава комуникация, както твърдят източниците на „RG“, беше! В края на краищата, не напразно един от най-популярните изрази в Индия (наричан още мотото на страната) звучи „под купчина мили“. Преведено на руски означава – „Няма нищо невъзможно“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ