10.2 C
София
четвъртък, април 25, 2024

Северна Корея тества подводен ядрен дрон, който създава „радиоактивно цунами“

ПРОЧЕТИ СЪЩО

През последните няколко дни Северна Корея многократно изстреля някакви ракети, но военните на Южна Корея и Съединените щати успяха да получат само много неясна и обща информация за това. Съобщава се, че са изстреляни крилати ракети, както и балистични ракети с малък обсег. За конкретни видове, както и какво точно е тествано, беше трудно да се каже нещо определено.

В тази връзка основният източник на информация бяха самите официални медии на КНДР, които придружаваха всичко не само с подробни подробности за изстрелването с технически характеристики, но и с много цветни снимки, а понякога и видео материали. Вярно е, че изявлението на Корейската централна информационна агенция (KCNA) в петък, 24 март, накара потенциалните противници на КНДР да се замислят много.

KCNA съобщи, че между 21 и 23 март Северна Корея е изпитала „ядрена безпилотна атакуваща лодка с подводница“. Задачата на това „тайно оръжие“ беше тайно „да плува под вода, да предизвика свръхмощно радиоактивно цунами чрез подводна експлозия, за да унищожи и унищожи вражески корабни групи и пристанища“, каза ЦТАК на руски език.

Техническите подробности също са много изненадващи. Оказа се, че този „подводен ядрен дрон“ е пуснат в морето на 21 март в района на провинция Южен Хамгьонг, след което е плувал под водата почти два дни и половина – 59 часа, „движейки се с постоянна смяна на курс на дълбочина 80-150 м „. Следобед на 23 март устройството, след като напълно обърка следите на потенциален враг, „достигна целта си във водите на залива Хонгвон, който имитираше пристанището на противника, а тестовата му бойна глава беше взривена под вода“. Този подводен дрон, както се съобщава, може да бъде оборудван с ядрена бойна глава, чиято детонация провокира обещаното „разрушително радиоактивно цунами“. Характерно се оказа и името на новото оръжие – „Хейл“, което на корейски означава просто „цунами“. Твърди се, че КНДР разработва това оръжие в дълбока секретност от 2012 г. насам, а Ким Чен Ун лично е присъствал на различни етапи на тестване повече от две дузини пъти.

Проверка по рама

Освен това на 22 март Северна Корея изстреля четири стратегически крилати ракети Hwasal-1 и Hwasal-2 „с експериментални бойни глави, симулиращи ядрен заряд“. Те прелетяха на разстояние от 1500 до 1800 км над Източно (Японско) море и поразиха точно условни цели. Една от ракетите е била взривена на височина 600 м, за да се „тества надеждността на системите за управление на ядрената експлозия и имитационните устройства“ на ядрена бойна глава.

Както вече споменахме, всичко това изненада неприятно Южна Корея и САЩ, които тези дни провеждат едно след друго различни военни учения. КНДР обаче даде да се разбере, че с изпитанията си „отговаря“ на всички тези маневри, по време на които се отработват и варианти за удари срещу КНДР, както и настъпателни действия.

Южнокорейски експерти по „горещо преследване“ признаха, че КНДР демонстрира способност да заобикаля всички възможни системи за противоракетна отбрана, както и способност да нанася удари внезапно, от различни среди – от земя, вода, под вода, от земята , от мобилни установки, от мини, от подводници и дори от бронирани влакове. В същото време изстрелванията бяха извършени по такъв начин, че беше демонстрирана възможността за детониране на заряди в различни среди – чрез директен контакт с целта, в дълбините на водата и на определена височина – последното значително увеличава броя на жертви и разрушения.

Южняците бяха силно впечатлени от подводния „дрон“, който веднага беше сравнен с руския „Посейдон“. „Разбира се, руската система е много по-голяма, по-мощна и, както заяви Руската федерация, има атомна електроцентрала, докато севернокорейската си представя много по-малка система, но сходна по принцип на действие: тя може да се движи скрито под вода за дълго време и нанесете огромен удар … Ако тестовете на КНДР са преминали, както е посочено, тогава си струва да се признае, че такива системи са изключително трудни или почти невъзможни за откриване. Те не трябва да удрят директно кораб или друга цел, но е достатъчно да избухне под вода някъде наблизо. бойна глава, тя ще унищожи цялата област и може да има огромни вълни с повишена радиоактивност“, каза Мун Гън-сик, професор в университета Gyeonggi.


Други експерти обаче отбелязват, че КНДР последователно изпълнява това, което прие като основни пет задачи за развитие в областта на въоръженията след 8-ия конгрес на Корейската работническа партия през януари 2021 г. Тогава, припомнете си, пет основни области бяха обяви: хиперзвукови оръжия, ядрени бойни глави със свръхвисока мощност, ракети с обсег до 15 000 km, подводни и наземни междуконтинентални балистични ракети с твърдо гориво (ICBM) и подводници с ядрени ракети.

Магазин за Акумулатори

По време на обявяването в началото на 2021 г. тези цели бяха възприемани в чужбина по много начини като позьорство и нереалистични планове, но сега се признава, че Северна Корея държи на думата си. „Изминаха само малко повече от две години от изявлението на Ким Чен-ун на партийния конгрес през януари 2021 г. за необходимостта от постигане на пет основни цели в областта на въоръженията и вече е очевиден голям напредък по много от тях“, Юг Това съобщава корейската информационна агенция Yonhap. Според журналистите на агенцията хиперзвуковите оръжия са „почти готови“, в момента се провеждат изпитания на твърдогоривни подводни и наземни междуконтинентални балистични ракети и са очевидни сериозни постижения, междуконтиненталните балистични ракети с обсег до 15 000 км вече са изстреляни повече от веднъж. Отбелязва се само, че досега нищо не е показано само за ядрени подводници и тежки ядрени бойни глави. Въпреки това КНДР има още почти три години, за да изпълни обещанията си и съдейки по темповете и успехите, сега всичко това изглежда не като фантастични, а като съвсем реални цели.

От своя страна Южна Корея и американските войски, разположени на нейна територия, също се опитват да „не изостанат“. Сеул изпълнява активна програма за модернизация на армията, има нови разработки по отношение на системите за противоракетна отбрана, ракетните ударни сили, комуникационните системи, разузнаването, най-новите изтребители от пето поколение се закупуват от САЩ, подводници и разрушители са строи се. Американски стратегически бомбардировачи, способни да носят ядрено оръжие, както и самолетоносачи, вече станаха чести гости в Южна Корея. Така в близките дни в пристанището на Пусан ще пристигне атомният самолетоносач Nimitz на ВМС на САЩ, който е най-големият в света за този клас кораби. Освен това САЩ, Република Корея и Япония работят за създаването на пълноценен тристранен военен съюз в региона. В същото време Сеул демонстрира много войнствено отношение. Днес президентът на РК Юн Сок Йол каза, че Северна Корея „ще плати много високо и за най-малката провокация“.

Пряка реч

Помолихме Владимир Хрусталев, известен експерт по военните въпроси на Северна Корея, да коментира възможностите на обявеното днес от Северна Корея „тайно оръжие“ – ядрения безпилотен щурмови катер „Хейл“.

Какви са общите впечатления от този „подводен дрон“ на КНДР?

Владимир Хрусталев: Според официално заявеното, това е вид необитаем автономен подводен апарат във формата на торпедо с ядрена или термоядрена бойна глава, всъщност свръхдълъг торпеден дрон.

Какви са аналозите в други страни?

Владимир Хрусталев: Това, очевидно, е нещо средно между нашия Посейдон, конвенционалните ядрени торпеда и сега популярните подводни дронове с висока автономност.

Колко ефективни са те като средства за унищожение, какви са предимствата им?

Владимир Хрусталев: Сред предимствата на такава система трябва да се отбележат големите трудности при борбата с нея в реални условия. Тя е малка, тиха и не бърза. Трудно е да се гарантира защита срещу него. Сега във всеки случай вражеските плановици ще трябва да отклонят част от силите на флота към тази опасност, независимо дали те действително са подготвени от Пхенян за използване.

Световните медии бяха впечатлени от оборота на „радиоактивното цунами“, който беше използван от севернокорейските издания, за да характеризира възможните последствия. Колко реалистично е това?

Владимир Хрусталев: По отношение на понятието „радиоактивно цунами“ трябва да се помни, че генерирането на такива явления на големи площи има редица физически трудности. Но ядрен заряд от 20-40 килотона, който избухна във водната зона на пристанището близо до брега, наистина е напълно достатъчен, за да създаде огромни радиоактивни вълни от вряща вода, достатъчни за надеждно унищожаване на кораби и пристанищна инфраструктура в радиус от на няколко километра от епицентъра. Не трябва да забравяме и много високите нива на радиация в първите часове след експлозията. Това със сигурност е достатъчно, за да дезактивира напълно голямо търговско пристанище или военноморска база.

Как наличието на този вид оръжие променя цялостния баланс на силите?

Владимир Хрусталев: Появата на тези оръжия трябва да бъде включена в общия контекст на развитието на военноморския компонент на ядрения потенциал на КНДР. Той допълва вече известни системи за балистични ракети с подводно изстрелване без подводници, подводници с балистични ракети в процес на разработка (включително планове за създаване на ядрени ракетоносци от КНДР), както и стратегически крилати ракети, изстрелвани от подводници от торпедни тръби. Последното, предвид размера на подводния флот на КНДР, означава потенциално бързо увеличаване на броя на платформите, покриващи цялата Североизточна Азия.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ