[ad_1]
България отново официално е в предизборна кампания, която практически започна с разпада на управляващата „сглобка“ преди повече от месец. От гледна точка на гражданите кампанията не е спирала, като се има предвид, че това са шестите поред избори за три години. Този път обаче няма да се гласува само за народни представители, а и за евродепутати. От днес до 24:00 часа на 7 юни политическите сили, които се борят за гласовете на избирателите, би трябвало да представят програмите, обещанията и основните си послания.
Експерти и анализатори очакват евровотът да остане на заден план, засенчен от вътрешнополитическата драма кой ще управлява България след изборите „2 в 1“. Твърде вероятно е кампанията да премине под знака на активни мероприятия и провокации, както стана и преди местните избори миналата есен.
Повечето от 20-те партии и 11-те коалиции, които са се регистрирали за изборите, ще участват и в европейските, и в националните.
Една-единствена коалиция ще се бори само за народни представители. Има и един независим кандидат за евродепутат. Всички останали 30 формации участват и в двата вота.
Вече са ясни и номерата на партиите и коалициите в бюлетините за двата вота. И за двата вида избори ГЕРБ е с номер 22, ПП-ДБ с номер 14, ДПС с 28, „Възраждане“ е с 12, БСП е с 24, ИТН е с 1, „Солидарна България“ с 9, „Синя България“ с 3, „Левицата“ е с 19, а „Български възход“ с 16.
В изборите се включват няколко малки нови играчи, които според социологическите проучвания нямат шанс за влизане нито в Народно събрание, нито в Европейски парламент. При традиционните участници пък има известни размествания.
Няколко нюанса червено
За разлика от местните избори в София, когато левите формации се обединиха около кандидатурата на Ваня Григорова за кмет, сега те се явяват разделени. Има общо три „червени“ листи – на БСП, на коалиция „Солидарна България“ на Ваня Григорова и Мая Манолова, както и на „Левицата“, в която влизат създадената от Георги Първанов партия АБВ и „Движение 21“ на Татяна Дончева. Според проучване на „Алфа Рисърч“ БСП влиза в парламента, а останалите две формации ще имат над 1%. Освен тях има и други, още по-малки, като „Коалиция на розата“ на политическия ветеран Александър Томов.
На проруския фронт има и още една коалиция – „Неутрална България“, в която влизат партиите „Комунистическа партия на България“, „Българска комунистическа партия“,“Партия на българските комунисти“, и „Русофили за възраждане на отечеството“. Именно „Неутрална България“ се е регистрирала само за парламентарния вот.
Роенето за тези избори обаче не е само в ляво. Партия „Зелено движение“ напусна обединението „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ), макар да е част от ДБ от създаването ѝ през 2018 година. Сега ПП-ДБ се явява като коалиция, а „Зелено движение“ участва във вота самостоятелно.
Партия „Средна европейска класа“ на доскорошния депутат Константин Бачийски също напусна ПП-ДБ, но в крайна сметка реши да не участва във вота.
Божков, Гешев и Борисов в лидерска битка
На тези избори за пръв път един срещу друг ще се изправят замесените в един от най-шумните политико-прокурорски скандали, разтърсили държавата през последните години.
Става дума за бившия хазартен бос Васил Божков, бившия главен прокурор Иван Гешев и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Всички те са кандидатират в 25 МИР София, където по традиция се води т.нар. „лидерска битка“. Гешев бе главният прокурор, който нарече Божков „най-богатия и най-опасен българин“ и му повдигна над 18 обвинения, включително за бос на организирана престъпна група.
Сега обвиняемият по няколко дела Божков води две листи на формацията му „Център“– освен в 25 МИР, той е първи и в листата в Пазарджик.
Божков, който изненадващо се завърна в България през август 2023, за което съобщи първо Narod.bg, в момента прави втори опит да влезе в политиката. Първата му партия „Българско лято“ успя да се яви само на два вота през 2021 година, като на вторият получи едва 1.80% . След това „Българско лято“ не можа да се регистрира за избори, защото бизнесменът е санкциониран за корупция по глобалния закон „Магнитски“, а едно от изискванията е формацията да има банкова сметка. Тъй като банките отказват да работят със санкционирани или със свързани с тях, партията нямаше сметка.
Иван Гешев влезе в политиката, след като ГЕРБ и ДПС го свалиха от поста миналата година. Той води листа на формацията си „Граждански блок“ в 25 МИР в София, където ще се съревновава с Борисов и Божков, както и в Благоевград, където ще премери сили с Делян Пеевски, първи в листата на своята партия там.
„Величие“ срещу „Възраждане“
Ивелин Михайлов, доскоро близък до лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов, вече е в обтегнати отношения с него. Дотолкова, че двамата дори изтриха общите си видеа. Но отскоро Михайлов е и политически конкурент на Костадинов.
Той е лице на партия „Величие“ заедно с нейния председател Николай Марков, някогашен служител на НСО. Както личи от името ѝ, „Величие“ яха патриотарско-националистическа вълна.
Михайлов не е в листите, но Марков е. Любопитството на незапознатите с „Величие“ граждани бе привлечено и от водача на една от софийските ѝ листи – певецът и музикален педагог Етиен Леви, който е кандидат и за депутат, и за евродепутат.
Ивелин Михайлов е и създател на спорния проект „Исторически парк“ в община Ветрино. През 2019 г. КФН е изпрати данни на прокуратурата за предоставяне на „заблуждаваща информация“ с акции от дружеството „Исторически парк“ АД.
Синовете на Тодор Батков, Петьо Блъсков и Андрей Луканов
В изборите за депутати се включва и синът на бившия собственик на „Левски“ Тодор Батков – Тодор Батков-син. Той е втори в листата на ГЕРБ в Смолян.
Един от синовете на издателя на в. „Труд“ на издателя Петьо Блъсков също е кандидат за депутат. Става дума за Виктор Блъсков, който е част от листата на „Синя България“ в 23 МИР София.
Иначе „Синя България“ е заформена около бившия здравен министър Петър Москов и бившият депутат и настоящ общински съветник Вили Лилков. Формацията се определя като консервативна. В нея влизат КОД на Москов, НДСВ, основаната от Меглена Кунева ДБГ, „Български демократически форум“на Жаклин Толева, както и „Консервативна България“ (бившата НФСБ, основана от Валери Симеонов). Последната партия в тази иначе консервативна коалиция, „Радикалдемократическа партия в България“, се самоопределя в сайта си като „либералната партия“.
Синът на бившия премиер Андрей Луканов – Карло Луканов пък е част от кандидатите за депутати на „Солидарна България“ на Григорова и Манолова. Той е в лисната на коалицията в 23 МИР София.
МЕЧ блесна с попфолк певица
Отцепилият се в рамките на по-малко от една година (юни 2022- май 2023) първо от „Има такъв народ“ (ИТН), а после и от „Продължаваме промяната“ (ПП) Радостин Василев сега се явява на изборите със собствена формация, която се казва „Морал, единство, чест“ или иначе казано МЕЧ.
Впечатление направи и една необичайна кандидатура в депутатските листи на МЕЧ – попфолк певицата Роксана, която по документи се казва Антоанета Линкова. Тя е водач и то не на една, а на две листи – в Монтана и в Пазарджик. Роксана започва музикалната си кариера с участие в риалити формата „Стани попфолк звезда“, организирано през 2009 година от „Шоуто на Слави“. Именно Слави Трифонов е измислил и артистичния ѝ псевдоним.
Материалът Шоуто започна: Гешо VS Черепа на изборите е публикуван за пръв път на Narod.bg.
[ad_2]
Source link