Лятото още не си е отишло напълно, а е възможно и след ваканцията да сте получили екзема. Защо? Изследователи проучват как поведението на хората, излагащи се на слънце за по-дълго време, влияе върху кожния микробиом.
Те установили, че излагането на слънце води до краткосрочни промени в бактериалното разнообразие на кожата, което може да доведе до състояния като екзема.
Необходими са допълнителни проучвания, за да се разбере какво означава това за здравето на кожата в дългосрочен план, пише в своя статия medicalnewstoday.
com.
Човешката кожа е домакин на много бактерии, гъбички и вируси, които имат решаващо значение за поддържането на хомеостазата й. Установено е, че високите дози ултравиолетова радиация (УВР) увреждат ДНК в кожните клетки и предизвикват възпаление и фотостареене.
Изследванията за това как УВР влияе на кожните бактерии „in vivo“ обаче, са сравнително ограничени.
Докато някои изследвания показват, че УВР може да повлияе положително на кожата, като намали нивата на опортюнистичните патогени, наред с други фактори, други изследвания съобщават, че предизвиканият от УВР дисбаланс на микробиотата може да доведе до хронично възпаление и състояния като екзема и псориазис.
Как ултравиолетовата радиация може да повлияе на кожата
Наскоро изследователи проучиха въздействието на краткосрочното излагане на слънце по време на почивка върху кожата.
Те съобщават, че излагането на слънце оказва влияние върху разнообразието и състава на кожната микрофлора, но че промените се обръщат 28 дни след завръщането у дома. Изследването е публикувано в списание Frontiers in Aging.
„Това проучване показва, че повишеното излагане на слънце или поне придобиването на тен по време на слънчева ваканция е свързано с краткосрочни промени в кожния микробиом – казва д-р Адела Рамби Г. Кардонес, професор и началник на Отдела по дерматология в здравната система на университета на Канзас, който не е участвал в проучването.
– Трябва да се направят допълнителни проучвания, за да се определи каква е основната причина за тази промяна и какви са крайните последици за здравето.“
Подробности за проучването на кожата и излагането на слънце
За целите на проучването изследователите са набрали 21 жители на Северна Европа, четирима мъже и 17 жени, на средна възраст около 33 години. Изследователите са взели кожни тампони от участниците, преди да заминат на почивка в слънчева дестинация за поне седем дни. Взели са и тампони непосредствено след почивката, както и 28 дни и 84 дни по-късно. Участниците били разделени на три групи, в зависимост от цвета на кожата им, един ден след завръщането им от почивка.
Групите включват: „Търсещи“: тези, които са придобили тен по време на почивката. „Загорели“: тези, които са имали тен още преди заминаването и са го поддържали по време на престоя си в чужбина. „Избягващи“: тези, които не са придобили тен по време на престоя си в чужбина и са го запазили същия преди и след престоя си.
След провеждането на генетичен анализ на кожните проби, изследователите установяват, че три бактерии съставляват 94% от всички проби на кожната микробиота във всички моменти преди и след почивката.
Те включват актинобактерии, протеобактерии и фирмикути. Непосредствено след завръщането на участниците от почивката изследователите съобщават, че търсещите и загорелите са имали значително по-ниски нива на протеобактерии от групата на избягващите.
До 28-ия и 84-ия ден обаче нивата на протеобактериите са се върнали на нивата отпреди ваканцията. В същото време нивата на актинобактериите и фирмикутите остават постоянни в групите през всички периоди от време.
„Това означава, че предполагаемите ефекти от излагането на слънце върху кожния микробиом не са дълготрайни“, казва Рамби. На въпроса как излагането на слънце може да е повлияло по този начин на микробиома на кожата, д-р Аделаида Хебърт, професор по дерматология в McGovern Medical School към UTHealth Houston, която не е участвала в проучването, заяви:
„Кожата може да бъде променена от излагането на слънце по отношение на нормалните грам-отрицателни бактерии, които живеят на повърхността на кожата. Тези бактерии държат другите нормални бактерии „под контрол“.
Екзема и кожен микробиом
Предишни изследвания показват, че намалените нива на протеобактерии са свързани с кожни заболявания, като екзема. В разговор по тази тема с д-р Дж. Уес Улм, анализатор на биоинформационни научни ресурси и специалист по биомедицински данни в Националните институти по здравеопазване, който не е участвал в проучването, отбеляза, че микробиомът на кожата е съставен от микробни видове точно както червата и че смущения като употребата на антибиотици или промени в хранителния режим, могат да повлияят на микробиома на червата, стрес, като ултравиолетовите лъчи, може също да наруши микробиома на кожата.
„Съществува деликатно взаимодействие, което определя как имунната система на кожата реагира на околната среда. Когато тя е променена, може да последва възпалителна реакция. Изглежда, че такъв е случаят с промените в кожната микробиота, които могат да провокират местната имунна система да предизвика възпаление, свързано с екзема и дерматит“, казва той.
Рамби добави, че макар проучванията да показват, че намалените нива на протеобактерии спрямо други бактерии могат да бъдат свързани със състояния като екзема, са необходими допълнителни проучвания, за да се разбере дали това е причинно-следствена връзка.
Ограничения на проучването
Хебърт отбеляза, че констатациите може да са ограничени, тъй като в проучването са включени малко участници и мъже. „Освен това в проучването не е взето предвид дали участниците са плували, ходили ли са на походи или са извършвали други различни дейности“, добави тя.
Улм посочи, че проучването е включвало само британски туристи, така че констатациите може да не се отнасят за други демографски групи. Той отбеляза, че проучването не е отчело модулиращи фактори, като например използването на слънцезащитни продукти или почивката на други места.
„Всички тези ограничения са доста обичайни за едно ранно проучване и осигуряват пътна карта за по-нататъшни изследвания, за да се добави допълнителен контекст и да се определят основните фактори“, каза той.
Разглеждайки бъдещите насоки на изследване, Улм каза, че би било интересно да се види как слънцезащитните продукти с различни нива и видове SPF влияят на резултатите, дали подобни резултати ще се появят при различни демографски групи и как почивката в различни части на света, с различни нива на защита от озон влияе на резултатите.
Последици от проучването за излагането на слънце
„Добрата новина е, че микробиомът на кожата се възстановява в сравнително кратък срок, след като хората не се излагат на слънце за известно време. По този начин ограничените, краткосрочни излагания на слънце не изглежда да увеличават значително риска от екзема или дерматит по траен начин“, казва Улм.
Той обаче отбеляза, че остава неясно дали и как многократното излагане на слънце може да повлияе на кожата в продължение на месеци или години. Той отбеляза, че докато краткотрайното излагане може да не причини много проблеми при автоимунни или възпалителни състояния като екзема или псориазис, многократното излагане може да е по-проблематично.
„Тук интерес могат да представляват проучвания на популационно ниво, провеждани в продължение на няколко години. Като цяло вече е известно, че прекомерното излагане на слънце, особено без защитно облекло или слънцезащитен крем, е вредно в много отношения, а това добавя още един фактор, който почиващите трябва да преценят“, заключи той.
Борис АЛЕКСАНДРОВ