4.4 C
София
петък, април 19, 2024

„Символ на беларуската земя“: Излиза сериал за легендарната група „Песняри“.

ПРОЧЕТИ СЪЩО

И на примера на главния герой от сериала, разкажете за търсенето на своя път на човек, който е роден през 1941 г. и който цял живот търси хармония, която чрез музиката ще излекува душите на хората, ранени от войната .

Владимир Мулявин е роден в Свердловск. Той не беше беларусин, но влезе в историята като ръководител на легендарния ансамбъл „Песняри“, чийто стил се основава на беларуския фолклор. Ролята на главния герой на различни възрасти се играе от трима актьори: Артем Волобуев, Глеб Калюжни и Даниил Василиев. Първата съпруга на Мулявин, актрисата Лидия Кармалская, се играе (също по различно време) от Анна Банщикова и Анна Демидова. Сериалът има трима режисьори – Степан Коршунов, Оксана Барковская и Кирил Папакул: всеки от тях отговаря за определен период от живота на героите.

Филмовата сага от девет епизода ще обхване три десетилетия и ще покаже три етапа от формирането на главния герой: това е запознаване с музиката и първите акорди, изсвирени на китарата на баща му през 50-те години, армията, първата любов и търсенето на съмишленици през 60-те, големият успех от 70-те, който беше придружен от въпроси за вашата цел.

Централната тема на историята ще бъде създаването на една от първите рок опери в СССР „Песента на споделеното“. Въпреки забраните от страна на партийното ръководство и консерватизма на епохата, „Песняри“ успяват да поставят християнска опера-притча по стиховете на Янка Купала, но нейният видеозапис не е запазен. Авторите на поредицата са събрали целия наличен документален материал и са се опитали да пресъздадат рок операта възможно най-правдоподобно.

Дословно

На въпроси на RG в навечерието на премиерата отговори Оксана Барковская – един от режисьорите на сериала, заснел точно частта, в която се показва как протича формирането на Мулявин и като човек, и като творческа личност.

Проверка по рама

Какво е значението на сериала, освен факта, че е базиран на реални исторически събития? Това биографичен филм за Владимир Мулявин в най-чистата му форма ли е?

Оксана Барковская: Несъмнено това е биографичен филм. Бяхме посъветвани от дъщерята на Мулявина Марина – тя присъстваше на снимачната площадка доста често. И дойде Влад Мисевич – той е известен с прозвището Змията в „Песняри“ – единственият оцелял до днес музикант, който стои с Мулявин в основата на групата. Опитахме се да се придържаме към историческата истина, но, разбира се, както във всеки сценарий, някои неща бяха измислени и измислени. Защо казвам „ние“ – защото аз също имам отношение към сценария на този проект, към частта, която засяга формирането на Мулявин през 50-те – началото на 60-те години. От 17 до 25 години на героя – това е периодът от време, който заснех като режисьор.

Нашият филм е приказка за една мечта, за това как да постигнете целта си в условия, които абсолютно не са благоприятни за това. Когато много е забранено, но човек все още си проправя път през тези забрани. Когато няма възможност да се свири, няма нормални инструменти, когато се изгонват, но все пак творецът печели. Това е приказка за една мечта в условията на СССР и как тя се сбъдва.

Как работихте с Глеб Калюжни?

Оксана Барковская: Глеб почти веднага беше одобрен за ролята на младия Мулявин. А Лидия Кармалская – първата му съпруга и главната любов на живота – беше изиграна от Аня Демидова, която е позната на зрителите от телевизионния сериал „Новият“ (Оксана Барковская е режисьор, сценарист и продуцент на „Новият“). – прибл. изд.). И Глеб, и Аня имаха поразителна фотографска прилика с героите. Ако погледнете снимките на младите Мулявин и Глеб във формата, в която публиката ще го види в поредицата, има много общо.

Магазин за Акумулатори

Като режисьор за мен е много важно и младата публика да гледа сериала „Половин час преди пролетта”. Да знаете, че тази история не е изцяло за това време, а за това, което е актуално във всеки един момент. За да могат младите хора да чуят тази невероятна музика, която направиха „Песняри“. Представете си – Глеб е млад рапър и той жадно попива историята. С Глеб много слушахме Мулявин. Малко от хрониката оцеля, но гледахме останалото. Глеб възприема пластичността на Мулявин и дори имаше забавен случай – когато току-що бяхме напуснали снимките на „Песняри“ и пристигнахме в Москва (снимките бяха в Минск и околностите му. – прибл. изд.). Седмица по-късно заминахме да снимаме новия сезон на „Новият“ и видях как Глеб, когато се готвеше да влезе в образа на Макс, засука мустаците си точно така, както засука на снимачната площадка на сериала „Половин час преди пролетта“. Трябваше да работя върху това.

Глеб – знам – все още слуша Мулявин. Видяхме се наскоро и той показа, казват, намерих нещо, което не бях чувал преди, тази музика ме вдъхновява. Преди снимките той никога не е чувал „Песняри“ и не знае нищо за своя герой. Но след като се потопи в това, той не може да излезе от образа на Мулявин в продължение на две години и през цялото това време слуша музиката му.

Вляво: Владимир Мулявин и първата му съпруга, художникът на оригиналния жанр Лидия Кармалская. Той е на 18, тя е на 21. Вдясно са Глеб Калюжни и Анна Демидова, които играят тази двойка в сериала. Снимка: Онлайн кино СТАРТ

Защо сравнявате „Песняров“ с „Бийтълс“?

Оксана Барковская: Искаме да покажем, че и Бийтълс, и Сонгс са свирили по едно и също време. И музиката, изпълнявана от „Песняри“, невероятните аранжименти, които Мулявин направи – те не са по-ниски, а може би дори по-добри от музиката, изпълнявана от „Пинк Флойд“, „Лед Цепелин“, същите „Бийтълс“. Хората знаят такива песни на „Песняри“ като „Вологда“, „Младост моя, Беларус“, „Олеся“, но ако се запознаете по-отблизо с работата на групата, слушате тяхната невероятна музика, тяхната рок опера, тогава е ясно че по нищо не отстъпва на световните стандарти. Кой знае, може би ако нямаше желязната завеса – „Песняри“ щяха да влязат в първите редици на световните музикални изпълнители.

Пряка реч

Алексей Троцюк, автор на идеята и сценария на сериала, генерален продуцент и съосновател на онлайн киното Start:

– Аз самият съм беларус и мога да кажа, че уникалността на беларуската земя е, че ако дойдете с отворено сърце, вие също обичате тази земя и традиции, тогава можете да станете не просто свои, но да станете символ на това земя. Няма значение откъде идваш. Това е уникален пример и историята на Владимир Георгиевич Мулявин.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ