Доставката на храна за затворите, дали за продажба в лавките, или за приготвянето ѝ на място, от години е обвито в съмнения. Затова и новината, че Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ (ГДИН) е обявила обществена поръчка за 60 млн. лв., привлича внимание. Става въпрос за доставки за хранителни продукти за затворите за следващите пет години. Въпросната дирекция е част от Министерство на правосъдието и отговаря за работата на затворите.
Търгът включва доставки за 13-те затвора и общежития из страната. Предисторията на тези доставки е особено интересна, защото през последните 10 години едни и същи фирми държат монопола над тях, като през половината време са извършвали тази дейност, без да участват в търг, а са получавали договорите директно, на ръба на закона. Дружествата участват в обединение и са две – „Чех Йосиф Новосад“ и „Финанс груп 2013“.
По подобен начин – с много прекратявания, докато не се стигне до директно възлагане – и Фонд „Затворно дело“ възложи поръчка за 43 млн. лв. за доставка на храни за продажба в лафките.
Любимите доставчици
През 2020 г. проверка на „Капитал“ показа, че в продължение на пет години преди това ГДИН не е провела нито една открита процедура по обществена поръчка за доставяне на хранителни продукти за затворите. В този период дирекцията е възлагала тази работа или чрез анекси, или чрез договори без предварително обявление, т.е. не е провеждала търгове, както е длъжна по закон.
Тогава „Капитал“ поиска договорите с такъв предмет, както и платежните документи от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ по реда на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Ведомството формално не отказа да даде данните, но реално се измъкна, като препрати към линкове, които изобщо не съдържат нужните документи. По това време на власт беше ГЕРБ, а министър на правосъдието – Данаил Кирилов, ресорният зам.-министър е Николай Проданов, a самият отговор до „Капитал“ бе подписан от главния директор комисар Ивайло Йорданов, който и сега е на този пост.
След жалба на „Капитал“ и „Програма Достъп до информация“ казусът стигна до съда, който реши, че ГДИН все пак трябва да предостави информацията. Оказа се, че в този период е имало абсолютен монопол за обединението „Чех груп“, в което влизат „Чех Йосиф Новосад“ и „Финанс груп 2013“. Собственик на първата компания е 23-годишният Йосиф Новосад, а негов съдружник е Пламен Стефанов Пенчев. Фирмата е производител на колбаси, млечни продукти и т.н. Втората фирма е собственост на Ирена Георгиева според Търговския регистър, която е майка на популярната певица Гери-Никол и съпруга на Николай Георгиев, известен и с прякора си Цайса.
Първоначалните два договора на обединението от 2014 г. са подписани чрез договаряне без предварително обявление, т.е. без състезание, и са за общо над 2 млн. лв. с ДДС, като срокът им на изпълнение е бил или до края на същата година, или до подписване на нов договор след провеждането на обществена поръчка.
До такъв обаче така и не се стига – от 2015 до 2018 г. са обявени общо четири поръчки, които са прекратени заради „нередности“, констатирани от Комисията за защита на конкуренцията. Така на практика в продължение на поне пет години няма успешно проведена открита процедура за доставки на храни в затворите и обединението на „Чех груп“ продължава да върши това, без да се налага да се конкурира с други фирми или да предлага по-добри цени и съответно получава общо над 34 млн. лв.
След това през 2020 г. дирекцията сключи договор за над 55 млн. лв. с ДДС за осигуряване на храната за следващите пет години в процедура с доста съмнителна хронология, като покрай този казус бе отстранен бившият вече директор на ГДИН. Интересен факт е, че дирекцията обяви въпросния търг през 2019 г., като се явиха пет участника, а четири от тях бяха отстранени и търгът беше прекратен заради недостатъчно конкуренция. Впоследствие процедурата бе обявена повторно, като тогава „Чех груп“ беше единствен кандидат, но в този случай получи поръчката. При повторното обявяване критериите са били завишени, твърдеше един от предишните участници в търга пред „Капитал“.
Кеф ти хляб, кеф ти кифла
Особени сюжети е имало през годините и около обществените поръчки за доставка на храни в лавките на затворите, където лишените от свобода могат да пазаруват. Последният започва на 31 януари 2022 г., по време на редовния кабинет на Кирил Петков, когато Фонд „Затворно дело“ обявява поръчка за почти 30 млн. лв. без ДДС. Търгът обаче е прекратен през май 2022 г., и то по вина на Нина Димитрова, която тогава е начело на ФЗД (както и в момента), както тя обясни пред „Капитал“ миналата година: „Заложих един нов критерий „подмяна на изпълнител“, за който съдът ми каза, че няма достатъчно информация при какви условия се случва тази подмяна.“
Веднага след това Димитрова обявява нова поръчка – този път за над 43 млн. лв. за четири години и половина. От Министерство на правосъдието обясняват разликата в цената с увеличение от 5% на година заради инфлацията и заради опцията за удължаването на договора с 18 месеца. Предприятието събира оферти, които впоследствие определя като негодни. Всички оферти са допуснати и на втори етап с отваряне на цени, макар че единственият експерт по безопасност на храните твърди, че три от фирмите категорично не покриват изискванията. В крайна сметка все пак поръчката е прекратена през ноември 2022 г., защото възложителят отстранява всички кандидати – намира някакъв порок или несъответствие във всяка оферта.
Така ФЗД получава законовата възможност да премине към процедура по договаряне без предварително обявление по чл. 79 от Закона за обществени поръчки в хипотезата, когато при открита процедура всички оферти са неподходящи.
Предприятието кани само три от петте предишни участника, за да сключи договори без предварително обявление на обща стойност 43 млн. лв.
Фирмите, които получават поръчката, са „Нове холд“, „Мира фууд“ и „Стелит 1“. На въпрос защо тези фирми, които имат нередности в техническите оферти, а и са отстранени и от самия възложител, пак са поканени, и то като единствени кандидати, тогава служебният зам.-министър министър Мария Павлова (сега повишена в министър в кабинета на Димитър Главчев), в чийто ресор попадаха затворите, заяви пред „Капитал“, че това, че в началото не са представили нужните документи, не значи, че сега няма да го направят. Димитрова добави, че ако фирмите не отговорят на изискванията, можело да се пуснат открити процедури хипотетично. Това, разбира се, няма никаква логика, защото може просто да се обяви открита процедура и да се спести това лутане и тогава. Собственикът на една от отпадналите фирми, Иво Пандов с дружеството „Панда И.П.“, който е бил доставчик на лавките години наред до онзи момент, твърди, че никога не е имало подадени рекламации, затова е странно, че не е поканен да участва в търг.
Поръчката за следващите пет години
Общата сума на обявената сега обществената поръчка за доставка на храна в затворите е 60 043 852 лв., или 12 млн. лв. на година грубо. Крайният срок за подаване на оферти е 7 октомври. Иначе договорът на предишните изпълнители изтича през пролетта на 2025 г., така че дори да има обжалване, все пак може да се стигне до договор преди това.
Настоящият търг обхваща затворите във Варна, Бургас, Сливен, Стара Загора, Бобов дол, София, Враца, Белене, Плевен, Ловеч, Пазарджик, Пловдив и общежитието в Смолян. По данни на Министерството на правосъдието към 2 октомври в затворите и арестите в страната има общо 6438 души, от които 5334 лишени от свобода с присъда и 1104 задържани в арестите. Възложителят не предвижда фиксирани количества за отделните видове хранителни продукти, но в информацията за поръчката са описани прогнозни количества на хранителните продукти за петгодишния период на договора – например ще трябва да се доставят над 4 млн. кг хляб „Добруджа“, над 1.8 млн. кифли с мармалад, 1.13 млн. кг краве кисело мляко от 2%, различни видове месо, зеленчуци, подправки и готвена храна. За повечето видове продукти по регламент доставчикът ще получава еднодневно предизвестие какво е необходимо да се донесе. Доставките на различните видове храни са между няколко пъти в седмицата до два пъти месечно.
Критериите за оценка на офертите са разнообразни. Например за последните три финансови години всеки участник трябва да е реализирал минимален оборот в сферата на поръчката над 30 млн. лв., или половината от прогнозната стойност на поръчката. Досегашните доставчици имат доста голяма разлика в приходите – „Чех Йосиф Новосад“ има 56 млн. лв. приходи за 2023 г., а „Финанс груп 2013“ – 1.8 млн. лв. приходи.
Всички дружества в обединения, които кандидатстват, трябва да имат регистрация по чл. 12 от Закона за храните, където са описани критериите, при които фирмите могат да произвеждат или търгуват с такъв тип стоки. Освен това трябва да са изпълнили доставка с предмет и обем, сходни с тези на поръчката, за последните три години от датата на подаване на офертата, т.е. да са доставили поне половината хранителни продукти от търга в този период. Има и изисквания за техническото оборудване, за сроковете, в които може да се достави храната, както и срок за реакция в случай на рекламация.
Материалът Сладък бизнес: Хлябът на затворниците – 60 млн. лева без конкуренция (РАЗСЛЕДВАНЕ) е публикуван за пръв път на Novinite-Dnes.eu.
Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели