В необичаен медицински случай в Нидерландия 17-годишно момче се събужда след операция на коляното и започва да говори на чужд език.
Тийнейджърът е претърпял успешна операция за възстановяване от футболна травма. Но когато идва в съзнание, той говори само на английски — твърдейки, че се намира в Съединените щати — въпреки че е изучавал езика само в училище, според Live Science.
Лекарите отбелязват, че момчето, чийто роден език е нидерландски, не е можело нито да говори, нито да разбира родния си език след операцията. Той не е разпознал родителите си и не е показвал признаци на предходно психическо заболяване, макар няколко роднини по майчина линия да са страдали от депресия.
Медицинският екип разбира за странната ситуация, когато медицинска сестра чува пациента да говори на английски. Първоначално тя приема това за временно следоперативно объркване. Но часове по-късно, когато той все още не може да каже и дума на нидерландски, болницата вика психиатър.
По време на психиатричната оценка тийнейджърът изглежда спокоен и буден, но продължава да говори на английски с отчетлив нидерландски акцент. Трудно успява да отговаря дори с кратки изречения на нидерландски, когато е подканен.
Пълно неврологично изследване не разкрива никакви отклонения, което води лекарите до диагноза „синдром на чужд език“ (foreign language syndrome, FLS) — рядко състояние, при което човек внезапно и неволно преминава от родния си език към втори, усвоен език.
Осемнадесет часа след операцията момчето започва отново да разбира нидерландски, но все още не може да го говори свободно. На следващия ден посещение от приятели предизвиква внезапно възстановяване на родния му език. Лекарите решават, че не са необходими допълнителни изследвания, и го изписват три дни след операцията.
Случаят е изключително рядък. Синдромът на чужд език е документиран само девет пъти в медицинската литература.
Повечето известни случаи включват мъже, които преминават от родния си език към език, усвоен по-късно в живота, което прави този случай първия известен случай на FLS при тийнейджър, според авторите на доклада.
Сходно състояние е „синдромът на чужд акцент“, при който човек придобива нов акцент, често след мозъчна травма, но то се различава от FLS.
Произходът на FLS остава слабо изяснен, но е отбелязано, че може да се прояви след упойка. Експерти смятат, че влиянието на анестетиците върху когнитивната функция може да предизвика следоперативно объркване, поставяйки под въпрос дали FLS трябва да бъде признато като самостоятелно заболяване.
Следвайте ни в Telegram , Instagram, Twitter и Youtube за интересно и мистериозно бонус съдържание