Това твърди популярният психолог д-р Робърт Вайс. И обяснява първо защо се понижава либидото след тази възраст и второ – как да се възвърне добрата ерекция.
“След 50-годишна възраст у хората възникват психологични или физиологични проблеми, потискащи желанието, но с повечето от тях можете да се справите”, уверява специалистът.
Според него либидото може да се понижи заради дисбаланс на половите хормони, еректилна дисфункция, сухота на влагалището при жените, някои болести, като например диабет, промяна в сексуалните предпочитания.
Дори и заради стеснението поради застаряващото тяло. Д-р Вайс посочва няколко начина как да се достигне сексуално дълголетие.
Ако имате проблеми с потенцията, ще помогнат препаратите за лечение на еректилна дисфункция, като не трябва да забравяте за техните противопоказания, съветва той. В смисъл, такива препарати не трябва да се приемат от хора със сърдечни проблеми и високо кръвно налягане. Затова най-напред се консултирайте с лекар. И, разбира се, да следите за здравето си, тъй като някои болести влияят негативно, такива са сърдечните заболявания и захарният диабет, които увреждат нервите и кръвоносните съдове, в т.ч. и тези на половите органи.
„Със спорт, здравословно хранене и точните лекарства можете да запазите добра ерекцията си”, казва д-р Вайс и смята, че двойките на възраст е добре заедно да правят физически упражнения, тъй като това помага да се сближат още повече и да се доверяват един на друг.
За запазване на сексуалната активност след 55 години спазвайте следните конкретни препоръки:
• Обсъдете сексуалната си активност със своя личен лекар или терапевт. Това е особено важно, ако имате някакви здравословни проблеми. И не се стеснявайте да споделяте със своя партньор вашите потребности и желания. Това ще помогне много.
• Убедете се, че сте достатъчно подготвени преди началото на сексуалната активност. За справяне със сухотата в интимните зони помагат лубрикантите.
• Отнасяйте се творчески към интимните въпроси. Опитайте нови техники, които могат да повишат либидото и да ви помогнат да достигнете максимално удовлетворение. Но трябва да се убедите, че не си вредите по някакъв начин и не изпитвате болка. И не забравяйте за хигиената.
Това е важно: не се фокусирайте само върху секса като такъв. Нежните докосвания, целувките, прегръдките могат да бъдат също толкова приятни и да укрепят отношенията между вас. Не сравнявайте своята сексуална активност с начина, по който сте я проявявали и практикували в младостта си. Имайте предвид, че тялото и потребностите на хората се променят с времето и това трябва да се вземе под внимание.
Изводът: заниманията със секс след 55-60-годишна възраст може да е безопасно и полезно за здравето ви и качеството на живот. Но, разбира се, отчитайте особеностите на своето здраве, доверявайте се на партньора си, а в случай на необходимост се консултирайте със специалист.
Не е вярно, че сексът и простатитът са несъвместими
Знаем, че простатитът, т.е., възпалението на простатната жлеза, е най-разпространеното заболяване на репродуктивната система у мъжете, ненавършили 50 години. Причините за това заболяване са много, но признаците като цяло са еднакви, различават се само лечебните методи и протичането на болестта. В някои случаи, например при остър простатит, са възможни нарушения на половата функция и болки при еякулация. Затова един от най-важните въпроси е: страдам от простатит, какво да предприема? Простатитът не е синоним на потенция, затова не бързайте да слагате кръст на половия си живот.
Сексът не само че не е забранен, но е и крайно препоръчителен. Той не просто е отлична профилактика на възпалената простатна жлеза, но и един от най-действените методи за борба с това състояние. Изключения правят само случаите на обостряне на хроничния и острия простатит, който възниква изключително рядко. При обостряния на хроничния простатит трябва да получите консултация от уролог. Времената се променят, обновяват се и медицинските познания.
Ако само преди няколко години специалистите са препоръчвали на страдащите от простатит да сведат до минимум половите актове, сега вече данните показват, че въздържанието води до допълнителен застой на кръв в простатната жлеза, което на свой ред само обостря възпалителния процес. Освен това пълноценният и редовен полов живот оказва положително влияние на мъжкото здраве, в т.ч. и на психологическото състояние.
Изводът е очевиден: сексът при простатит е важен и необходим. Основното правило е, че той трябва да бъде редовен, т.е., не по-рядко от веднъж седмично. Разбира се, не е нужно и да се насилвате, това е усреднен показател, зависещ от много фактори, като например възраст, тип темперамент, здравословно състояние. Т.е., не бива и да прекалявате, тъй като много честите сексуални контакти (по няколко пъти на ден) могат да окажат същото негативно въздействие, както и пълната им липса. Важна е златната среда.
Има ситуации, когато по някаква причина мъжът дълго време няма партньорка. Друга ситуация: да, сексът е нужен, но на него съвсем не му се иска, нима трябва да се случи насила? При прогресиране на простатита у мъжете често се наблюдава намаляване на сексуалното желание, т.е. понижаване на либидото.
За този симптом си има обяснение: първо, болката, изтощението на организма и краткотрайният полов акт водят до стихване на сексуалното желание на психологическо ниво. И второ, понякога се случва силно понижаване на нивото на мъжките полови хормони – андрогените. Не са редки и случаите, когато в тъканите на простатата се образува вещество, влияещо на кръвоносните съдове на половия член по време на възбуждането.
Това вещество е простагландин Е, чиято изработка намалява при възпаление на простатната жлеза. С други думи, възниква затворен кръг. Понижаване на ерекцията – психологическо напрежение и неувереност в собствените възможности – съкращаване на половите контакти. А въздържанието, както вече стана ясно, води до задълбочаване на простатита. Ако състоянието обаче стане непоносимо, търсете специалист. Освен това лекарите препоръчват да се въздържате от секс преди консултацията, ако:
• сте с повишена телесна температура;
• чувствате болка по време и преди уриниране;
• имате усещането, че пикочният мехур не е изпразнен напълно.
Сексът е отлично средство при хроничен простатит. Половият акт е приятна и полезна терапия. При еякулацията се съкращава тазовата мускулатура и тази на простатната жлеза. А ефектът от това е практически равен на пряк масаж на простатата. Но има и условия, които трябва да се спазват за достигане на този терапевтичен ефект.
1. Правете секс само с постоянния се партньор. Не приемайте моногамията като архаично понятие. Да си верен на своята жена е полезно и за мъжкото здраве, тай като микрофлората на друга жена може да предизвика поредно обостряне на простатита.
2. Старайте се да избягвате прекъсване на половия акт. В днешно време има различни средства за контрацепция. Довеждането на половия акт до логическия му завършек е важен инструмент в борбата с простатита.
3. Не удължавайте половия акт с часове. Прекалено продължителният полов акт може да предизвика както банална физическа умора, така и дискомфорт и болка, а това няма да помогне за оздравяването. Може да доведе и до психологическа умора, а тя да стане причина за понижаване на либидото и ерекцията, което в крайна сметка води до неувереност.
4. Крайно нежелателно е да се занимавате със секс повече от един път на ден.
5. Правете традиционен секс, той е най-оптималният вариант при простатит. В противен случай има вероятност от попадане на вредни бактерии в простатната жлеза.
Съществуват и допълнителни методи за поддържане на мъжкото здраве. Например балансиран комплекс, подсилен с „мъжки“ нутриенти като екстракт от палма, екстракт от корени на репей, ликопин, цинк, селен, витамин Е и масло от тиквено семе. Някои фармацевтични компании предлагат съвременна и удобна като формат капсула за всекидневен прием. Но всичко това – след консултация с вашия лекар. И не на последно място – профилактиката винаги е по-добра от лечението, затова препоръката е да се погрижите за своето състояние от по-рано.
Яна БОЯДЖИЕВА