Каньонът Теная е безпътна и коварна част от националния парк Йосемити, която минава от езерото Теная надолу до долината Йосемити. Известен е като „Бермудския триъгълник на Йосемити“ поради многото инциденти, наранявания и смъртни случаи, които са се случили там през годините.
Някои хора дори вярват, че каньонът е прокълнат от духовете на първоначалните жители на Йосемити, които са били насилствено изселени от индианската война в Марипоса през 1850-те години.
Каньонът е предизвикателен и рискован маршрут за приключенски туристи и катерачи, които трябва да се придвижват по гладки гранитни плочи, стръмни рапели, задължително плуване и несигурни первази. Каньонът предлага зашеметяваща гледка към водопади, дупки за плуване и скални образувания.
Служителите на парка предупреждават, че „пътуването в безмилостния терен на каньона Теная… не трябва да се приема с лека ръка“. На входа на каньона има табела, която гласи: „ПЪТУВАНЕТО ОТВЪД ТАЗИ ТОЧКА Е МНОГО ОПАСНО.“
Един от най-известните инциденти в каньона Теная се случва през 1918 г., когато Джон Мюър, „бащата на националните паркове“, изпада в безсъзнание, докато изследва каньона.
По-късно той пише: „Внезапно бях повален от удар по главата, който обърка сетивата ми за миг-два, без да ме зашемети напълно.“ Той успял да се възстанови и да продължи пътуването си, но така и не се върнал в каньона.

Окръг Марипоса, Калифорния
„Каньонът Теная е едно от онези места, където можете да почувствате историята навсякъде около себе си“, каза Скот Гедиман, рейнджър в Национален парк Йосемити. „Мястото е много силно духовно.“
Друг забележителен изследовател на каньона Теная е Рон Каук, легендарен алпинист, който е живял в Йосемити десетилетия и е изкачил някои от най-предизвикателните му стени.
Той лагерувал отстрани на скала в каньона Теная и усетил мистериозна сила, която дърпа спалния му чувал.
Той казва на SFGATE : „Беше като нещо, което се появи изведнъж. Не беше нещо твърде драматично, никакви светлини не мигаха наоколо или не летяха покрай нас. Просто трябва да призная, че там имаше нещо мистериозно и ужасяващо”.
Той спекулира, че каньонът може да е „мястото за запазване на оригиналния дух на мястото и хората (на Йосемити)“.
Каньонът Теная е кръстен на вожда Теная, водачът на племето Ахваничи, живяло в долината Йосемити, преди да бъдат прогонени от батальона Марипоса, група въоръжени доброволци, изпратени от губернатора на Калифорния, за да покорят индианците в района.
Батальонът заловил вожд Теная и хората му и ги принуди да се преместят в резерват близо до Фресно. Някои от тях обаче успяват да избягат и се върнали в долината Йосемити, където отново били нападнати от батальона.
Синът на вожда Теная бил убит в битката и според сведенията вожда проклел враговете си и родината си, преди да избяга от каньона. По-късно той е убит от съперничещо племе близо до езерото Моно.
Някои историци и местни жители вярват, че проклятието на вожд Теная все още витае в каньона Теная, причинявайки нещастие и трагедия на онези, които влязат в него. Други смятат, че каньонът е просто опасно място, което изисква внимание и уважение.
В каньона Теная са намерили смъртта си повече от 110 души а много други са ранени. Той е известен на парковата служба като “Бермудския триъгълник на Йосемити”.
Всяка година стотици хора изчезват в националните паркове в Съединените щати. Някои от тези изчезвания никога не са разгадани. Национален парк Йосемити държи трета позиция като национален парк с най-много изчезнали хора годишно(233 човека).
Така или иначе, каньонът Теная си остава едно от най-очарователните и мистериозни места в Йосемити, където красотата на природата и бруталността на историята се сблъскват.
Следвайте ни в Instagram, Twitter и Youtube за интересно и мистериозно бонус съдържание!