14.5 C
София
четвъртък, март 28, 2024

Твърде рано е за финансистите да се паникьосват: Кого наистина плаши Джо Байдън, като заплашва Америка с катастрофален фалит

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Формално още през януари американските власти достигнаха тавана на заемите, който е определен на 31,4 трилиона долара. Оттогава Министерството на финансите на САЩ използва спешни мерки за плащане на сметките, но до началото на юни, тъй като ръководителят на ведомството Джанет Йелън ще ги изчерпи.

Изявленията на президента на САЩ дойдоха след срещата му в Белия дом с лидерите на Конгреса, единственото постижение на която очевидно беше фактът, че тя се проведе и започнаха преговори по все по-острия проблем с държавния дълг. Следващият кръг от диалог е насрочен за петък, но съдейки по това колко далеч са страните, ще отнеме време, за да се намери компромис.

Повишаването на тавана на държавния дълг, което беше записано в американските закони през 1917 г., често е придружено от политически битки, но настоящият баланс на силите във Вашингтон е особено благоприятен за това. Президентът от Демократическата партия иска да похарчи много за проектите, обещани на неговия електорат („зелена“ енергия, инфраструктура, социална подкрепа) и за нуждите на Пентагона, за който печата облигации и повишава данъците. Конгресмени от Републиканската партия традиционно се застъпват за намаляване на ролята и разходите на федералното правителство.

От 2008 г. държавният дълг на САЩ се е увеличил от 10 на 31 трилиона долара и продължава да расте неумолимо

Но с цялата драма на изявленията и прогнозите е твърде рано за финансистите да се паникьосват. Подобни апокалиптични оценки се чуват почти всеки път, когато правителството на САЩ се доближи до тавана на държавния дълг. Понякога компромис се намираше само в последните часове преди крайния срок, но през последните десетилетия Америка никога не е достигала до фалит. В Съединените щати е обичайно да се казва, че те изобщо не са изпадали в неизпълнение, въпреки че някои икономисти смятат тези твърдения за противоречиви, посочвайки например кризата през 1933 г. или техническия неизпълнение през 1979 г.

Победителят в тази игра на нерви обикновено е този, който успява най-много да убеди американците, че другата страна е отговорна за евентуалния фалит с всичките му последствия.

Проверка по рама

Преди няколко седмици републиканците направиха доста успешен първи ход, като успяха да прокарат през Камарата на представителите, която те контролират, законопроект, който одобрява увеличение на държавния дълг в замяна на съкращения на държавните разходи.

Белият дом, съдейки по изявленията на Байдън, все още няма да се оттегля. Той обмисля да се позове на 14-та поправка на конституцията на САЩ, според която, според тълкуването на юристи от Белия дом, федералното правителство на страната е длъжно да изплати дълговете си във всеки случай. Според тях това всъщност означава, че според конституцията властите на САЩ не могат да обявят дефолт. С други думи, това лишава от смисъл самото съществуване на лимит на държавния дълг, определен от Конгреса, и развързва ръцете на екипа на Байдън. В същото време, според американските медии, това противоречи на закона и практиката от последните десетилетия, така че използването на подобен механизъм вероятно ще предизвика ожесточени съдебни битки за правомощията на федералното правителство на САЩ.

Но, според вестник Politico, въпреки категоричните публични изявления на партиите, представители на Демократическата партия вече водят вътрешни дискусии и могат частично да приемат условията на консерваторите за съкращаване на държавните разходи, като представят контрапредложение.

Съветът на икономическите съветници към Белия дом публикува изчисления, според които краткосрочен фалит ще доведе до спад на БВП на САЩ с 0,6% и закриване на половин милион работни места в страната. Продължителното неизпълнение на задължения би „свалило“ БВП с 6,1%, довело до загуба на 8,3 милиона работни места и срив на фондовите пазари с 45%.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ