Някога събуждали ли сте посред нощ и сте осъзнавали, че изобщо не може да помръднете? В стаята е тъмно, но сякаш усещате нечие присъствие – сякаш някой ви държи прикован към леглото или огромен товар ви натиска отгоре. Възниква панически страх, затруднен говор, слухови и визуални илюзии, човек има чувството, че вижда странни същества и звуци…
Подобно явление е наистина страшно за преживяване, а още по-жестоко е да се наблюдава нещо подобно при други. Това е сънната парализа – един от най-удивителните феномени на дейността на човешкия мозък.
Сънната парализа представлява краткотрайно възникваща неспособност за движение или говор, която може да се наблюдава както при заспиване, така и по време на събуждане. Въпреки че отминава в рамките на секунди или минути, често е придружена с поява на силен страх и ужас от случващото се или от предчувствие за настъпване на нещо ужасно.
Какво представлява сънната парализа?
По време на сън нормално в човешкото тяло настъпва пълна релаксация на мускулите, известно като мускулна атония. При сънната парализа обаче това състояние на мускулите изглежда, че продължава, дори когато организмът се намира вече в будно състояние.
По време на епизода е възможно да възникне временна неспособност за говор или за движение на ръцете и краката, тялото или главата. Същевременно е налице пълна осъзнатост за случващото се, което става причина за появата на силен страх по време на епизода.
Нормално епизодът продължава от няколко секунди до няколко минути и отшумява от само себе си. В някои случаи за неговото прекратяване допринася и контактът или гласа на близко спящия или полагането на екстремно физическо усилие от страна на засегнатия.
Честотата на възникване на подобни епизоди варира. Може да възникне само веднъж в живота, но може и да се наблюдава и до няколко пъти в годината, месеца и т.н.
Обикновено първият епизод възниква в тийнейджърска възраст – между 14 и 17 г. възраст, като най-често сънната парализа се наблюдава във втората и третата декада от живота и може да персистира и в по-късна възраст.
Епизодът на временна неподвижност може да е придружен и от появата на халюцинации – зрителни, слухови, обонятелни. Може да включват и сензитивното усещане за нечия чужда намеса и да имат заплашителен характер. Халюцинации може да възникнат дори при липса на сънна парализа.
Въпреки стряскащия си характер обаче е важно да се отбележи, че сънната парализа не представлява сериозно медицинско състояние, когато се остави настрана чисто психологичния момент.
Как да разпознаем симптомите на сънна парализа?
Наличие на пълно осъзнаване на случващото се по време на сънната парализа. Ясно възприемане, т.е перцепция на заобикалящата среда и предмети. Невъзможност за движение на част от тялото – обикновено това е първото, което стресира засегнатия. В някои случаи тази неподвижност може да се отдаде на чужда намеса. Непреодолим страх и ужас.

Сензитивно усещане за „зло” или отмъстително „същество” в стаята. Това чуждо присъствие може да се „види” или просто да се почувства. Усещане за притискане на гръдния кош и трудно дишане. Това усещане може да е чисто сензорно или да се отдаде на някакъв външен натиск и сила.
„Необикновени” усещания и възприятия – както зрителни халюцинации, епизодите на сънна парализа могат да са придружени и от обонятелни, слухови и халюцинации с чисто физически характер. Най-често съобщаваните халюцинации включват отваряне на врата, ръмжене на животни, чуване на стъпки по пода, драскане, злокобен шепот, мирис на гниеща плът, усещане за смърт, влага и др. Възможно е и възникване на усещане за преместване, обръщане, чувство за студенина или горещина. Преживявания „извън тялото” също са докладвани.
В кои случаи може да възникне сънна парализа?
Епизодите на сънна парализа се свързват със следните състояния: други нарушения на съня – нарушен режим на сън и заспиване, което се наблюдава често при хроничните инсомнии, при работата на смени, като част от т.нар. нарколепсия, мускулни крампи по време на сън и др.
Травматично събитие – наблюдава се повишена честота на това разстройство при пациенти страдащи от паническо разстройство и посттравматично стресово разстройство. Биполярно-афективно разстройство. Употреба на определени медикаменти. Медикаментозна и друг вид зависимост и др.
Диагнозата се основава на характерната анамнеза, като в някои случаи е необходимо и полисомнографско изследване.
Лечението е насочено към овладяване на подлежащата причина или заболяване, като е различно в зависимост от конкретния случай.
12 зловещи факта за сънната парализа:
1.Сънната парализа е състояние, което се проявява в по-малко от 8 % от населението и което се определя като период от време, когато напълно се губи способността за съкращаване на мускулите.
2. По време на сънната парализа човек не може да говори, да движи ръцете си, краката или дори да завърти главата си, но е способен да диша нормално и напълно да осъзнава случващото се наоколо. Това състояние може да продължи от няколко секунди до няколко минути.
3. Сънната парализа често се появява първо при подрастващите, след това се случва все по-често между 20-40 години и може да продължи в по-късна възраст.
4. Сънната парализа може да бъде наследствено явление, но също така може да се появи във всеки човек. Основните причини за придобитата сънна парализа са честото недоспиване, стреса, промяната в ежедневието и спането по гръб.
5. В различните векове симптомите на сънната парализа се обяснявали по различен начин. В древността смятали, че върху хората влияят зли духове или извънземни.
6. Човек може да излезе от сънната парализа по няколко начина: като например се опита да помръдне пръсти, стисне юмрук или се опита да се закашля.
7. Сънната парализа се появява, когато мозъкът се събужда, а тялото все още се намира в състояние на сън.
8. Сънната парализа е едно от зловещите неща, които човек може да преживее, но сама по себе си тя не е опасна за здравето. Макар че с течение на времето от това състояние може да пострада процеса на съня.
9. Сънната парализа се появява в различни фази на съня: когато едва сте опитали да заспите или вече се събуждате.
10. По време на сънната парализа в главата на човек може да звучи нещо подобно на грохот или взрив. Това често се описва като звук на вълни, разбиващи се в скала.
11. В някои случаи хората чуват зловещ шепот точно до себе си, сякаш някой шепти на ухото. Често това е просто непонятно мърморене, а понякога са ясно различими думи на неизвестни същества, които желаят смъртта на човек.
12. По време на сънната парализа някои хора усещат натиск отгоре или задушаване, което се съпровожда със затруднено дишане и може да провокира нервен тик или припадък.
Следвайте ни в Instagram, Twitter и Youtube за интересно и мистериозно бонус съдържание!