17.8 C
София
вторник, април 29, 2025

В новия епизод на „Накъде с БДЖ“: С влак до Ловеч, покрития мост и Вароша

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Новият епизод на рубриката „Накъде с БДЖ“ отвежда пътешествениците в Ловеч.

Ловеч е град, който предлага изключително богата и разнообразна програма за туризъм. От красиви алеи и паркови пространства до съхранили историческата памет средновековна крепост, етнографски комплекс, емблематичния покрит мост, шарените сгради в центъра и до моста, както и, разбира се, старата част на града, известна като “Вароша”, по чиито стръмни склонове е разположен едноименният архитектурно-исторически резерват, сгушен между хълмовете Хисаря и Баш бунар. Това е най-красивата и живописна част на града.

Географското разположение на Ловеч е на границата между Дунавската равнина и северните предпланини на Стара планина. Градът е с компактна форма и заема речните тераси на река Осъм. На изток той е ограден от 250-метрово блато, склоновете на което заема лесопарк „Стратеш“.

Той е считан за един от най-старите градове в България, като са налични сведения, че територията и околностите му са обитавани от дълбока древност. В ловешките пещери Табашка и Васил Левски са открити останки от старокаменната, новокаменната, бронзовата и желязната епоха. Налице са още множество свидетелства за живота на първите жители на града – траките, датиращи от ІV–ІІІ век пр.н.е.

Как да стигна?:

Проверка по рама

Гарата в Ловеч е сред основните по линията Свищов – Левски – Троян, която е разклонение на главна жп линия София – Горна Оряховица – Варна. Освен гарата, в Ловеч са разположени още три жп спирки, които предоставят на пътниците евтин и удобен транспорт от и до граничещите областни градове. До Ловеч може да се достигне с влак от гара Левски, където има удобни връзки с влакове от Плевен и от Горна Оряховица. Пътуването отнема по-малко от два часа и от двата града, като от Горна Оряховица е по-близо и разстоянието се изминава за малко повече от час и половина.

Удобна възможност за пътуване от Плевен е в ранните сутрешни часове с крайградски пътнически влак в 05:05 ч. от Плевен за Горна Оряховица. Точно в 06:00 ч. от гара Левски заминава композицията за Ловеч, а влакът от Плевен пристига в 05:48 ч. От Горна Оряховица, освен в ранните сутрешни часове, за дневна разходка до Ловеч можете да хванете и обедния бърз влак от Варна за София, който заминава от Горна Оряховица в 11:22 ч., пристига в гара Левски в 12:01 ч. и прави връзка с влака за Ловеч от Левски в 12:10 ч. В обратната посока последният влак от Ловеч заминава в 18:25 ч., който прави връзки в гара Левски с композиции в посока Плевен и в посока Горна Оряховица.

Забележителности:

Алея „Баш Бунар“

Алеята се простира по брега на река Осъм и е с дължина от 2 км. Тя е любимо място за разходка и отдих сред природата, особено през пролетно-летните месеци, когато въздухът е изпълнен с аромата на люляк, а прохладата привлича жителите и гостите на града. Алеята е оформена в началото на XX век по инициатива на лесничея Никола Веденков. Постепенно мястото се облагородява с чешми и скулптури.

Архитектурно-исторически резерват „Вароша“

Магазин за Акумулатори

Вароша е разположен на източния бряг на река Осъм и включва цялата стара градска част по десния бряг на реката и част от територията на парк „Стратеш“. Допълнително в него е включена и ивица по левия бряг на реката в съседство с неповторимия Покрит мост.

Разходката из Вароша е като в лабиринт от тесни калдаръмени улици с живописни извивки, чупки и пресечки, съчетан с разкоша на китни стари къщи, окичени с цветя, или пък големи чорбаджийски къщи с високи чардаци, дюкянчета и разстелящ се по зидовете бръшлян. Кварталът е стръмен и затова къщите са построени на етажи. Дюкянчетата са малки, защото по онова време основната търговия е била в покрития мост. Тази част на града е уникална и неповторима, сякаш времето е спряло. В тази романтична средa и днес лъха спокойствие, уют и сигурност. В квартал Вароша се намират и много други забележителности, сред които е музеят „Васил Левски“, много къщи-музеи, църкви и старата градска баня, също превърната в музей. Едни от къщите пък са превърнати в хотели, други в традиционни механи. По калдаръмените улички през квартала се достига и до ловешката средновековна крепост.

Покритият мост

Покритият мост е сред най-разпознаваемите символи на Ловеч и важна част от неговата история и културно наследство. Построен е от майстор Колю Фичето през 70-те години на XIX век и представлява уникално само по себе си съоръжение, изградено на мястото на стария мост, отнесен от буйните води на реката. Той съчетава архитектурна красота с търговска функционалност, като върху него са били разположени 64 дюкянчета. Мостът е украсен със скулптури на лъв, двуглав орел и тояга с топуз, характерни за стила на Колю Фичето.

След като изгаря през 1925 г., мостът е възстановен през 1931 г., а по-късно преустроен и ремонтиран, като днес функционира като покрита търговска улица.

Старата градска баня „Дели Хамам”

Старата градска баня на Ловеч – „Дели Хамам“, построена през XVI век, днес е превърната във впечатляваща виртуална водна атракция. Тя преплита историята и новите технологии, като чрез мултимедийни ефекти разказва за значението на водата, историята на банята и развитието на Ловеч от древността до наши дни. Специални екрани, водна пара и прожекции по купола създават уникална атмосфера и зрелищни визуални ефекти.

„Дели Хамам“ е архитектурен паметник с национално значение и се смята за последния турски хамам в България, използван по предназначение като баня. Постройката е с внушителна архитектура, включваща високи куполи, отоплителна система от типа хипокауст и водоснабдяване от местни извори.

Интересен е и използваният в края на дейността на банята локомобил – парна машина, произведена в Англия в началото на XX век, която е доставяла гореща вода до помещенията. Днес реставрираният локомобил е сред атракциите на музея и свидетелство за технологичните новости от онова време.

Етнографски комплекс

Етнографският комплекс започва съществуването си с откриване на експозиция в Драсовата къща през 1973 г. Последвана е от експозиция в съседната Рашова къща през 1983 г. Днес двете къщи оформят Етнографския комплекс на град Ловеч.

Драсовата къща е построена в средата на XIX век и представя живота на заможен ловешки търговец от времето на Възраждането. В приземието ѝ са изложени съдове за винопроизводство, характерни за ловешкия лозаро-винарски район.

Рашовата къща е строена върху основи от ХVІІ век. Датирана е към 1834 г. Завещана е на музея от Ненчо Рашов – местен учител, краевед и любител-музикант. Домашният интериор пресъздава начина на живот на семейство на интелектуалец от средната класа през 30-те и 40-те години на ХХ век.

Музей „Васил Левски“

Музеят „Васил Левски“ в Ловеч е сред най-значимите забележителности, свързани с живота и делото на Апостола на свободата.

Експозицията е на две нива и представя борбите за национално освобождение, дейността на Левски и значението на Ловешкия революционен комитет. Сред експонатите са оригинални вещи на Васил Левски – сабя, кама, печатница, фалшиви печати и портрет от 1870 г., както и оръжия и вещи на негови съратници.

Музеят притежава най-богатата колекция, свързана с Левски, и има национално значение като символ на българската освободителна борба.

Ловешка средновековна крепост

Средновековната крепост в Ловеч е национален паметник на културата, разположен на живописния хълм Хисаря в старата част на града. Първите следи от заселване на хълма датират от каменно-медната епоха. През вековете крепостта е била важен стратегически и културен център, особено по време на Втората българска държава, когато през 1187 г. се сключва мирен договор с Византия – ключов момент за възстановяването на българската държавност.

Разкопките разкриват останки от тракийско, римско и византийско селище, както и от богат културен живот през Средновековието. На хълма са намерени седем църкви с различна архитектура, включително рядка куполна базилика от V–VI в. Сред откритите артефакти има множество накити, сребърни монети и битови предмети, които свидетелстват за високото ниво на местната култура и търговия.

Крепостта е запазена като музей и туристически резерват, а в днешни дни е важен символ на историческото и културно наследство на Ловеч.

Любопитно:

На територията на архитектурно-историческия резерват “Вароша” се намират над 200 исторически и архитектурни паметници от местно и национално значение. Сред тях е и сградата на училище “Йосиф I”, където е написана песента „Върви, народе възродени”. На това място много домове са свързани с дейността на Васил Левски, за когото е всеизвестен факт, че често е обитавал района покрай дейността на Ловешкия революционен комитет в борбите за национално освобождение. Смята се, че будният дух на ловчанлии е основната причина Апостола да избере Ловеч за център на революционната организация в България през 1871 г.

Оттук са се ръководили действията на другите революционни центрове, а Левски многократно е използвал града като убежище. Местните обичат да споделят историята, че ако Левски бе останал жив, Ловеч щял да бъде избран за столица на България, унаследявайки централната си роля в революционното движение. Днес град Ловеч има за символ един от най-високите паметници на Васил Левски, гордо поставен над града в историческия квартал Вароша.

Не случайно наблизо се намира и мястото, където идеологът на българското движение за освобождение от османско владичество Васил Левски и най-почитаният герой от българската история е бил заловен от турските заптиета.

На 16 км от Ловеч, в село Къкрина, се намира Къкринското ханче, което е възстановено в автентичния му вид, след като пожар в началото на ХХ век го унищожава до основи. Сега мястото е превърнато в музей, експозицията на който пресъздава истинския вид на ханчето преди пожара – кръчмата и стаята за спане.

Музеят е разположен в центъра на село Къкрина. В двора му се намира и брястът, който е станал свидетел на залавянето на Левски, а до него се издига и паметник на Апостола.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ