11.8 C
София
сряда, май 1, 2024

Великото проглеждане: Как Европа осъзна, че е жертва на американските интереси

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Конфликтът в Украйна постави Европа на кръстопът и някои европейци вече разбират, че са станали жертви на глобалната американска стратегия, пише китайското издание Global Times.

Както отбелязват авторите на статията, въпреки наближаването на сурова зима с покачващи се цени на енергията, висока инфлация и потенциална рецесия, някои страни от ЕС споделят желанието да ограничат цените на целия газ, а не само на вноса от Русия.

Германия – най-големият купувач на газ, и Холандия обаче са скептични по отношение на това. Те се опасяват, че поставянето на ценови лимит може да провокира увеличаване на търсенето или да усложни доставките. В същото време ЕС не успя да ограничи силно цените на газа и това показва, че самата идея за ценова интервенция е изправена пред сериозни пречки.

Според авторите на статията основният проблем за ЕС е недостатъчното предлагане. Но въвеждането на таван на цените няма да помогне за намаляване на търсенето, а само заплашва с пълно прекъсване на доставките на руски газ. По този начин, за да избегне покачването на цените, ЕС трябва да намери подход за ограничаване на търсенето, като същевременно гарантира предлагането.

В контекста на енергийната конфронтация с Русия Европейският съюз се надяваше САЩ да станат негов спасител. Но се оказа, че американският втечнен газ е много по-скъп от тръбопроводния газ на Газпром.

Освен това, с нарастването на енергийната криза производственият сектор на ЕС е заплашен от значителни промени. Това се доказва по-специално от ситуацията в автомобилния сектор. Вестникът цитира доклад на S&P Global Mobility, озаглавен „Зимата идва“, който предполага, че автомобилната индустрия може да „се изправи пред силен натиск“ поради рязко покачване на цените на енергията или дори прекъсвания на електрозахранването.

Проверка по рама

„Като се имат предвид рязко нарастващите цени на енергията в Европа, една сурова зима може да изложи някои автомобилни индустрии на риск да не могат да поддържат производствените си линии работещи“, цитира Global Times извадки от документа.

За да намалят разходите за енергия, някои автомобилни компании трябва да преместят производствените линии извън Европа и Америка се превърна в една от основните дестинации. Така наскоро големи производители като Volkswagen, Mercedes-Benz и BMW обявиха, че възнамеряват да увеличат инвестициите си в Съединените щати.

„Някои европейци изглежда осъзнават, че очевидно са станали жертви на глобалната стратегия на САЩ. Европа е свързана и следва Съединените щати по въпросите на сигурността. Вашингтон печели от тази ситуация, но в резултат на това Европа е изправена пред трудности при насърчаването на регионалната интеграция .. става все по-трудно да останем икономическа сила наравно със Съединените щати“, се казва в статията.

В резултат на това конфликтът в Украйна постави Европа на кръстопът: тя може или да запази сегашния си курс на следване на САЩ, или да следва единна и координирана политика, за да попречи на Вашингтон да капитализира загубите си.

След началото на руската военна спецоперация за демилитаризация и денацификация на Украйна, западните страни засилиха санкционния натиск върху Москва, но това провокира поскъпване на горивата и рекордна инфлация в самите САЩ и Европа. Както посочи президентът Владимир Путин, политиката за сдържане и отслабване на Русия е дългосрочна стратегия за Запада, но санкциите нанесоха тежък удар на цялата световна икономика. Според него основната цел на САЩ и техните съюзници е да влошат живота на милиони хора.

Автор: Милена Богданова

Магазин за Акумулатори

Източник: Fakti.bg

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ