15.2 C
София
четвъртък, май 2, 2024

Всъщност: Защо Русия държи най-опасните си оръжия в Беларус?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

През януари 2022 г. руските военни започнаха безпрецедентно разполагане на високоефективни оръжейни системи във военни бази на територията на Беларус, припомня американското издание Military Watch Magazine. Пребазирането дойде на фона на по-голяма интеграция на въоръжените сили на двете страни, като Минск потърси по-тесни връзки с Москва в рамките на „Съюзна държава Русия и Беларус“, особено от края на 2020 г., след като западните сили бяха широко обвинени в подкрепа на безредици в страната и наложиха сурови икономически санкции.

По времето, когато бяха извършени разполаганията, напрежението между Русия и НАТО нарастваше, като Западният блок бързо увеличи доставките на оръжия за Украйна, тъй като се очакваше потенциална ескалация на руско-украинските вражди.

Избухването на пълномащабна война между Русия и Украйна през февруари впоследствие ускори военната интеграция между Русия и Беларус, като същевременно предизвика Русия да достави по-модерни оръжия на своя съсед, вариращи от нови пакети за надграждане за нейните танкове от съветската ера до трансфер на технологии за балистични ракети и дори модификации на самолетите, за да им позволи да носят ядрени оръжия съгласно специално споразумение.

Значението на Беларус за разполагането на руски бойни средства е двойно. Първо, територията осигурява северен фланг, от който да се противодейства на Украйна. Тя досега е използвана слабо, тъй като руските системи за противовъздушна отбрана С-400 и изтребители Су-35 на територията са употребявани ограничено за операции срещу цели в Украйна. Пример е уникалният случай със свалянето на самолет от най-голяма дистанция в света по това време – поразяването на изтребител Су-27 над Киев от батарея С-400 на 150 км в Беларус.

Второ, съоръженията в Беларус предоставят на Русия по-защитима позиция срещу НАТО, ако западният Алианс се опита да започне военни действия срещу нея – възможност, която беше повдигана многократно след избухването на руско-украинските военни действия през февруари. Оръжейните системи, разположени в Беларус, до голяма степен допълват силните страни на беларуската армия и компенсират недостатъците, които в повечето случаи са резултат от ограничения бюджет за отбрана.

По-долу е даден поглед върху трите най-забележителни разгърнати системи, всички от които са със значителни стратегически предимства и силно са облагодетелствани от руските ракетните технологии.

Проверка по рама

Изтребители за превъзходство във въздуха Су-35С

Машините Су-35 бяха предислоцирани от бази в руския Далечен изток и за първи път пристигнаха на 26 януари на летището Барановичи на 61-ва изтребителна авиационна база. Авиобазата по-рано беше домакин на изтребители Су-27 на ВВС на Беларус, предшественик на Су-35, наследени от съветските военновъздушни сили.

Су-35 е най-способният изтребител в руския авиопарк по отношение на характеристиките въздух-въздух. Самолетът може да атакува цели дълбоко в съседни страни, без да напуска въздушното пространство на Беларус, поради мощността на своите сензори и изключителния обсег на ракетите R-37M – които имат ниска хиперзвукова скорост от 6 Маха и обсег от 400 км.

Този изстребител влезе в експлоатация през 2014 г. и беше проектиран специално, за да може да се справя със стелт изтребители от 5-то поколение като F-22 от ВВС на САЩ, тъй като разполага със сензори, включително радара Irbis-E, два радара AESA с L-обхват и OLS -35 инфрачервена система за търсене и проследяване.

Макар да беше потвърдено, че един Су-35 е свален над Украйна, тези самолети са натрупали може би повече опит срещу изтребители от 4-то поколение, отколкото всеки друг от този клас изтребители в света, и на тях се приписват най-голям брой свалени Су-27 на украинските ВВС, на МиГ-29 и други самолети.

Прехвърлянето на тези изтребители от Далечния изток беше частично улеснено от нарастващите възможности на приятелски китайски и севернокорейски сили в региона, което гарантира, че балансът на силите в района няма да бъде твърде благоприятен за руските противници.

Половин ескадрила изтребители от най-ново поколение Су-57 също изиграха не малка роля за операциите в Украйна, макар да оперираха от бази в самата Русия.

Магазин за Акумулатори

Системи за противовъздушна отбрана С-400

Пребазирани в края на януари заедно със Су-35, системите С-400 в Беларус изиграха жизненоважна роля за компенсиране на относителната слабост на нейните ВВС, като същевременно допълваха С-400 на самата беларуска армия. Тези системи също бяха прехвърлени от руския Далечен изток и се очакваше да предоставят възможност за установяване на взаимодействие с беларуските пилоти.

Обхватът на действие на системата от 400 км и обхватът на откриване от 600 км срещу големи самолети прави разполагането по-далеч от границата с НАТО потенциално ценно, позволявайки на руските сили да нанасят удари по цели по-дълбоко в територията на Алианса, както и по самолети в Западна Украйна.

С-400 все повече започва да се счита за гръбнак на руската противовъздушна отбрана, тъй като ниските му оперативни разходи позволяват използването му в много големи количества.

Въпреки че системата е заменена в разширена област на ефективност от по-новите системи С-500 и С-300V4, С-400 се използва многократно повече, защото поразява увеличен брой цели едновременно и е по-добре оптимизирана за справяне с изтребители със стелт способности. Ракетите с най-голям обсег на системата могат да поразяват цели със скорости от 14 Маха и са способни да прехващат дори по-бавни хиперзвукови ракети.

Ударни изтребители МиГ-31К

Последното от трите средства, които са разположени в Беларус, е ударният изтребител МиГ-31К, който пристигна в страната някъде в средата на октомври. Този клас изтребители за първи път влезе в руските ВВС в края на 2017 г. и представлява уникален вид самолет, които нямат аналози другаде по света.

Докато С-400 представлява предимно отбранителен актив, а Су-35 е способен да изпълнява както нападателни, така и отбранителни функции, то МиГ-31К е силно нападателен, като всеки от тях носи една хиперзвукова балистична ракета Kh-47M2.

Въпреки че МиГ-31 първоначално е разработен като прехващач за далечни разстояния и остава най-тежкият и най-бързият тактически боен самолет в експлоатация в световен мащаб, вариантът МиГ-31К използва големия самолет и отличните му летателни характеристики, за да осигури средство за доставка на хиперзвукови ракети. Неговите ракети Kh-47M2 са ценени заради скоростта си от 10 Маха и изключителната му маневреност, което го прави почти невъзможен за прехващане, а неговите цели в цяла Европа са силно уязвими. Възможностите на ракетата му бяха демонстрирани за първи път в Украйна, където са използвани за ограничени удари.

МиГ-31К постоянно се разполагат в зони на високо напрежение, включително през 2022 г. в Калининград и в авиобаза Хмеймим в Сирия, а преди това в руската Арктика заедно с другите варианти на прехващачите МиГ-31.

Нарастващото напрежение със Западния блок се очаква да накара Русия да разшири размера на въздушния си флот по-бързо и в по-голяма степен, като същевременно потенциално увеличи производството на ракетите Kh-47M2 поради тяхната мощ и приемливи разходи.

Вече беше потвърдено, че МиГ-31И, усъвършенствания наследник на МиГ-31К, е влязъл в експлоатация през този август.

Превод: Ганчо Каменарски

Източник: Actualno.com

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ