9.8 C
София
вторник, април 22, 2025

Всеки 25-и човек има генотип на кратък живот

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Учени от исландската компания deCODE genetics открили, че всеки 25-и човек има генотип на кратък живот. Резултатите от проучването са публикувани в New England Journal of Medicine.

В работата си екипът се фокусирал върху идентифицирането на специфични генотипове, които са свързани с продължителността на живота. За целта е секвениран геномът на почти 58 хиляди човека от Исландия.

Оказало се, че 4%  от тях имат генотип, свързан със сърдечносъдови заболявания, рак и метаболитни нарушения. Носителите на генотипове, които причиняват предразположеност към рак, са имали с три години по-кратка средна преживяемост.

Освен това вариантът BRCA2, който се свързва с рак на гърдата, панкреаса и яйчниците, скъсява продължителността на живота със седем години, а вариантът LDLR – с шест години.

Първият също така повишава и риска от рак на простатата и преждевременна смърт от него. Последният вариант провокира високи нива на холестерол и сърдечносъдови заболявания.

и във Фейсбук/media/source/202312/1702289241_shutterstock_2205230307.jpg“ title=“undefined“>

Проверка по рама

През ноември 2023 г. учени от Вашингтонския университет в Сейнт Луис открили важна имунна молекула, свързана със стареенето и продължителността на живота. Резултатите от проучването са публикувани в списание Neuron.

Известно е, че няколко физиологични фактора са свързани с процеса на стареене: имунните реакции на организма, дисбаланс между производството на свободни радикали и антиоксиданти и нарушения на съня.

Преди това експерти установили, че генът Slpi се активира в менингите на възрастни животни. Също така било възможно да се определи, че неговият вариант, наречен IM33, присъства в плодовите мухи Drosophila и е способен да модулира съня.

Тези насекоми често се използват в генетични изследвания, защото имат кратък жизнен цикъл и лесен за изследване геном. Също така в друго изследване авторите са успели да открият, че цитокините могат да модулират поведението на животните.

Ето защо в това проучване екипът се фокусирал върху идентифицирането на всички имунни фактори, които могат да повлияят на поведението на експерименталните мушици.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ