12 C
София
четвъртък, април 25, 2024

Япония наложи забрана за износ на стоманени и алуминиеви продукти за Русия. Как ще се отразят новите санкции на сътрудничеството между двете страни?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

„Поради настоящата ситуация около Украйна Япония ще предприеме мерки за забрана на износа за Русия, за да допринесе за международните усилия за постигане на мир“, се казва в изявление на министерството.

Така в списъка на стоките, забранени за внос в Русия, ще бъдат безмоторни летателни апарати и техните компоненти, планери, парашути, спирачни системи за самолети, оборудване за наземно обучение на авиацията, компоненти за безпилотни летателни апарати и самите дронове.

Освен това забраната ще важи за доставката на прокат от желязо и нелегирана стомана, неръждаема или други легирани стомани. Списъкът включва уреди за измерване на налягане, дебит, ниво и други параметри на течности или газове, ареометри и барометри, както и уреди за физични, химични и метеорологични анализи.

Търговията с Русия през календарната 2022 година се е увеличила с 6,2% до 2,56 трилиона йени (около 19,96 милиарда долара), въпреки санкциите. Ръстът се дължи на по-високите цени на енергията. Това каза пред „Российская газета“ Владислав Антонов, финансов анализатор в BitRiver.

„Япония подкрепи санкциите срещу Русия, тъй като западните страни я обвиниха в спонсориране на специална операция в Украйна. Очевидно натискът е бил силен, че трябва да се въведе нов пакет от санкции“, каза Антонов.

Проверка по рама

Според него след новите санкции не е ясно как ще се развият отношенията с японците в енергийния проект Сахалин-2. Междувременно Русия следи внимателно действията на своя съсед, който е в списъка на неприятелските страни. Така например по-рано страната ни спря споразумението за риболов от 1998 г. Японските рибари веднага срещнаха трудности при извличането на ценни видове риба и морски дарове, добави той.

„В забранителния списък на Япония има около 800 стоки и технологии, които са забранени за износ в Русия. Русия не може да бъде изненадана от нови санкции“, каза Антонов.

Според Александър Данилцев, директор на Института за търговска политика към Националния изследователски университет „Висше училище по икономика“, до известна степен заместването на доставките от Япония изглежда реалистично.

Обявеният нов пакет от санкционни мерки засяга доставките на черни метали и алуминий и продукти от Япония за Русия, както и редица определени видове високотехнологични продукти. Той отбеляза, че Русия не играе значителна роля като пазар на Япония за тези категории метали (за черните метали през последните години делът е под 0,1%, за продуктите от черни метали – 1,6%, алуминия – 0,25%). От своя страна делът на Япония в доставките на черни метали за Руската федерация през последните няколко години е около 0,35%, 2,55% за изделия от черни метали и 0,5% за алуминий, обясни експертът.

„В нито една от тези широки категории металургични продукти Япония не беше сред десетте основни доставчици на Руската федерация. Във всичките тези три категории има по-големи доставчици, включително от страните партньори от ЕАЕС и неутралните страни“, обясни Данилцев.

По-рано Япония отпусна 12,8 милиарда йени (около 91 милиона долара) безвъзмездна помощ за развитие (ОПР) на редица страни, които не подкрепиха резолюция на ООН, осъждаща специалната военна операция на Русия в Украйна.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ