Касирането на отминалите извънредни парламентарни избори изглежда все по-вероятно. Дали ще бъдат частично или пълно анулирани, зависи от договорката между партиите, както и от Конституционния съд, който ще трябва да се произнесе по внесените искания, ако бъде спазен срокът за това – до 15 дни след обявяването на пълните официални резултати от вота на 27 октомври.
Сред причините били множеството манипулации, които се виждат във видеозаписи от преброяването. протоколи, в които са разместени резултатите на партиите и разминавания между данните от флаш паметите на машините за гласуване е окончателните протоколи на секциите.
Две парти и вече поискаха цялостно анулиране на вота – това са земеделците от Алианса за права и свободи на Ахмед Доган и МЕЧ на Радостин Василев. От „Величие“, които най-много пострадаха заради 21 гласа, според ЦИК, те останаха под чертата на влизане в НС, посочиха, че също ще искат касиране – по-вероятно частично.
След дни мълчание и ГЕРБ заявиха, че ще подкрепят искане за касиране на изборите. БСП също вървят към такова решение, но все още няма официална позиция.
От спорното движение „Боец“ заявиха, че е необходима пълна отмяна на резултатите. И вече внесоха искане до КС за това. Партията МЕЧ обаче настоя, че първа е заявила това искане. От ПП-ДБ съобщиха, че внасят конституционно искане за преброяване на гласовете във всички секции. Политическите брокери ще подкрепят частично отхвърляне на изборите в проблемните секции, където видеата показват, че има подмяна на вота на българските избиратели. От „Възраждане“ също се обявяват за повторно преброяване.
Формацията на Слави Трифонов ИТН направи заявка за частично касиране в секции с явни изборни манипулации. От ДПС Ново начало коментираха лаконично: „Банда политически карикатури се опитва да открадне държавата“.
Категоричното касиране на вота първо поискаха от новосъздадената Гражданска инициатива, в която влизат лица от целия политически спектър – и леви, и десни. Тихомир Василев, Росен Рашков (адвокатът на битите по време на протестите през 2020 г.), Симеон Славчев, Георги Мъндев, Росен Миленов (бивш служител на МВР и ДАНС), Ангел Гаджев, Денчо Златанов, Антон Димитров обявиха непризнаване на изборните резултати за 51-ото Народно събрание.
Те призоваха от ден 1 на новото НС парламентът да бъде обграден и депутатите да не бъдат допускани. Според източници на „Галерия“ някои от партиите може да не влязат в пленарна зала в знак на протест и да изберат площадната демокрация. От „Възраждане“ още обмислят дали все пак да не използват парламентарната трибуна, за да може да имат по-голяма тежест. МЕЧ са настроени радикално и е възможно да изберат нестандартно поведение. Това обаче изисква и събиране на достатъчно голяма група хора, които да участват в протеста.
От ПП-ДБ ги блазни мисълта да поведат протести, но заради евентуалните участници – хората на Костадинов и на Радостин Василев, засега нямат такива намерения.
Юристи коментират, че в НК има текст, който предвижда затвор от 1 до 5 г. за длъжностно лице. Както и на участник от състава на избирателна комисия, който наруши тайната на гласуването или по какъвто и да е начин преправи резултат от избори (чл.169).
Президентът Румен Радев в своя позиция от миналата седмица поиска отговори от служебното правителство дали някои от партиите са влезли в НС чрез купуване на гласове,рекет и заплахи.
Всички обаче знаят, че решението на КС е най-важното. С оглед на новоизбраните му членове е възможно съдът да се произнесе, че има достатъчно основания за вземане на по-радикални решения. Това със сигурност може да доведе до изненади, твърдят юристи.
Държавният глава обяви още, че ще даде една седмица на партиите и ще свика Народното събрание на 11 ноември. За сезиране на КС той обясни, че ще изчака първо политическите сили.
Материалът Задава се буря: Съдът касира изборите? е публикуван за пръв път на Novinite-Dnes.eu.
Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели