23.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Защо българите продължават да газят кал?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Всичко е разплатено до стотинка, но дигите са ремонтирани също като пътищата – закърпени са криво-ляво и разкриват тресавището по високите места в държавата. И няма изчистване. Затова сега отново газим в кал.

Автор: Емилия Милчева, Дойче Веле

Тоновете кал и тиня, в които се валят боклуци, клони, дървета и покъщнина от залетите домове в три общини, могат да послужат и за метафора на предизборната кампания в България. Няма изчистване. Боклуците, които всеки изхвърля където му падне, затлачват дерета, корита на реки и отводнителни канали. (Не)законната сеч оголва склоновете. Дигите се ремонтират както пътищата – нямат акт 16, но пък всичко е разплатено до стотинка. Добре, че е глобалното затопляне, за да извини и калта по селските улици, и тресавищата по високите места в държавата.

Фалшиво съчувствие – и несвършена работа

Заради разрушенията, предизвикани от придошлите води на река Стряма в общините Карлово, Калояново и Марица, ГЕРБ-СДС и БСП съобщиха, че спират предизборната си кампания в Пловдив-област в знак на съпричастност с пострадалите и отиват да помагат. Което пак си е кампания. Вместо съпричастност и фалшиво съчувствие, да бяха си свършили работата, когато управляваха. В края на 2021 г. бившият вече земеделски министър Иван Иванов (БСП) разпореди пълна проверка в държавното дружество “Напоителни системи”.

Причината е, че ремонтираните в последните две години диги нямат акт 16 – но всички дейности са разплатени и така са били изхарчени 107 млн. лева. Поводът за проверката през декември стана скъсана на няколко места дига на река Чая край Садово, в резултат на което се наводниха земеделски земи. Но същата дига се къса на два пъти и през лятото на 2018 г., а местните хора настояваха и тогава да се чисти коритото и да се направи основен ремонт, а не кърпене на дигата.

Проверка по рама

Кметът на община Марица Димитър Иванов съобщи, че за повредената дига на река Стряма край с. Калековец са уведомявали няколко правителства от 2011 г. насам. И така допреди няколко дни, когато дигата се скъсва, водата препълва каналите на “Напоителни системи” и приливната вълна залива село Трилистник. Заради обилните дъждове Стряма е станала по-пълноводна дори от Марица – най-голямата река не само в България, но и на Балканите – и отнася мостове и дори цяла улица в село Богдан.

А министър Иванов забрави да съобщи какви са резултатите от проверката на “Напоителни системи”. Преди него служебният министър Христо Бозуков също разпореди проверка на дружеството и подаде сигнал в прокуратурата за “Напоителни системи”. И настоящият земеделски министър Явор Гечев се отчете с проверка, но заради депутат от БСП, ползвал шофьор и автомобил на “Напоителни системи”. Все едно какъв е броят на проверките – няма досъдебно или съдебно производство срещу когото и да било от шефовете на “Напоителни системи”.

Оставени на произвола

За кратко бедствия като тези разкриват как живеят хората в малките селища, оставени на произвола. Пороите са отнесли дървата, с които тъкмо са успели да се сдобият за зимата, също и зимнината, която им помага да преживяват, а при високата инфлация ще е още по-необходима. Някои са изгубили и единствения си дом – друг едва ли ще успеят да вдигнат.

Когато се случиха големите наводнения през 2005-2006 г., специалисти изчислиха, че само през август 2005 г. около 1 млрд. литра вода са се изсипали върху 6000 кв. км от територията на България, а обемът на язовирите в пострадалите райони е бил четири пъти по-малък.

Но освен неизбежността на катастрофата тогава, стана ясно и това, че коритата на реките не са почиствани 15 години. Дежурното оправдание на кметовете и областните управители, чиято отговорност са речните корита и деретата, е, че няма пари и затова са занемарени. Но не са малко случаите, при които почистване няма, а парите са усвоени.

Магазин за Акумулатори

Хлябът, ножът и контролът – в изпълнителната власт

Басейновите дирекции са органите, които трябва да контролират има ли речна проводимост и рискови участъци, заедно с областните управи, които обявяват обществените поръчки и подготвят плановете. Тяхната отговорност е най-голяма, тъй като фирмите, които извършват почистването на речните корита извън населените места, представят проект, който се съгласува с областната управа и последната дума е на Басейнова дирекция, която го утвърждава. В тези проекти са разписани всички дейности – бреговете за почистване, растителността за премахване и какви наноси да бъдат иззети. Контролът също е задължение на областните ръководства (освен на съответната Басейнова дирекция), които сключват договори с фирми за инвеститорски контрол.

Проблемът е, че години наред не се отпускат средства на областните управи за почистване на речните корита от Междуведомствената комисия по възстановяване и подпомагане към МС. Но дори и някои да са получили, за последните 17 месеца областните управи бяха сменяни три пъти – и договорите за почистване, сключени от едните, са прекратявани от следващите по различни причини.

Вината за непочистените речни корита и лошото състояние на защитните съоръжения е на изпълнителната власт, която би трябвало да разполага с изчерпателна и актуална информация за състоянието на застрашената от бедствия инфраструктура – основните реки и язовирите, каналите, дигите, хвостохранилищата. Само че единственото, което прави, е публично да дава отчет за бездействието на предишни управляващи. Удобно е също така за виновник да се посочат климатичните промени.

Опити за извинение

Признае ли се за затлачените корита и изсечени гори, някой ще трябва да поеме отговорност. А може би няма – пак природата и лошото време ще са виновни, както беше с експертизата за потопа в Мизия през 2014 г. и прекратените досъдебни производства в Бургас за три жертви на наводнение през 2017 г. Толкова дъжд се изсипал, че настъпването на бедствията било неизбежно – а срещу природата не се рита. Същото каза и земеделският министър Явор Гечев – дори работата по дигите да е била свършена, пак щели да се скъсат, защото водата била много.

В наводнените села сега предстои почистване на калта и възстановителни работи на разрушените улици, мостове и пътища, спешни ремонти на дигите, овладяване на свлачища край Подбалканската линия. Същото се случи и през 2005-2006 г., когато след правителството на Сакскобургготски, тройната коалиция раздаде милиони за тази цел. А десните в парламента поискаха вот на недоверие и обявиха, че 118 млн. лева са отишли в приятелски кръгове.
Сега отново газим в кал.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ