8.5 C
София
четвъртък, април 25, 2024

Защо Турция не одобри присъединяването на Швеция към НАТО

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Финландия се подготви за милитаризация

„Всичките 30 членки на НАТО са ратифицирали членството на Финландия“, написа в Туитър финландският президент Саули Ниинисте. „Искам да благодаря на всеки един от тях за тяхното доверие и подкрепа. Финландия ще бъде силен и способен съюзник, ангажиран със сигурността на Алианса“, каза той.

За разлика от почти всички европейски страни, Финландия не намали военните си сили след разпадането на Съветския съюз. Така че това прави много за страна от около 5,6 милиона души. Броят на войниците на активна служба във финландските отбранителни сили е скромните 23 000 войници, но по време на въоръжен конфликт този брой може бързо да нарасне до 280 000 поради обширната наборна система, според The ​​New York Times.

Освен това артилерийските сили на Финландия са най-големите и най-добре оборудвани в Западна Европа. Арсеналът на Финландия включва около 1500 артилерийски оръдия, включително 700 гаубици, 700 тежки минохвъргачки и 100 ракетни установки, според анализ на изследователския център Уилсън във Вашингтон.

Длъжностни лица казаха, че основният финландски разработчик на ледоразбивачи също ще играе основна роля в морските операции във все по-стресиращия арктически регион.

Гласуване с предизборна цел

Финландия споделя около 1300 километра граница с Руската федерация, което означава, че нейното членство би удвоило дължината на границата на НАТО с Русия, която сега съставлява около шест процента от периметъра на сухопътната граница на Русия. Финландия ще проведе национални избори в неделя и окончателното решение за членство в НАТО може да помогне на кампанията на премиера Сана Марин и нейните социалдемократи да останат на власт в много напрегната предизборна надпревара. Според последното национално проучване трите най-големи партии ще спечелят по-малко от 20 процента от гласовете.

Проверка по рама

Гласуването в Турция минути преди полунощ в Анкара се проведе след месеци на забавяне. Финландия и Швеция първоначално кандидатстваха за членство миналия май. Въпреки че двете страни бяха официално поканени да се присъединят към алианса миналото лято, както Турция, така и Унгария бавно ратифицираха своето членство.

Анкара изрази загриженост относно подкрепата на страните за кюрдските групи и ограниченията върху износа на оръжие. Но въпреки сключването на сделки както с Хелзинки, така и със Стокхолм, които стимулираха промени в политиката, Анкара в крайна сметка реши да даде зелена светлина на Финландия.

Турция трябва да проведе избори през май, което предизвика спекулации, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган оттегля подкрепата на Швеция по вътрешнополитически причини и може да промени решението си на по-късен етап, съобщава Politico.

Анкара не иска да прави отстъпки на Стокхолм

Türkiye все още отлага одобрението на молбата на Швеция. Анкара казва, че Швеция „не е отишла достатъчно далеч срещу хората, които Турция смята за терористи“ и трябва да предприеме повече стъпки срещу поддръжниците на кюрдските бойци и членовете на мрежата, която Анкара смята за отговорна за опита за преврат през 2016 г. Преговорите между Швеция и Турция отбелязаха малък напредък, особено след няколко спора, най-вече заради улични протести на прокюрдски групи в Стокхолм. Съвсем наскоро Анкара беше възмутена от поредица от демонстрации в Швеция, включително протест на антиислямски активист, който изгори Коран пред турското посолство. Запитан по-рано тази седмица за членството на Швеция в НАТО, Ердоган каза пред репортери: „Ние очакваме определени неща от тях. Те трябва да бъдат направени първо“.

Турски официални лица казаха, че за разлика от Швеция, Финландия е изпълнила задълженията си по меморандум, подписан миналата година, според който двете страни се ангажираха да отговорят на опасенията за сигурността на Турция, предаде Асошиейтед прес.

Магазин за Акумулатори

„Като член на НАТО, ние естествено имахме някои очаквания и искания по отношение на проблемите със сигурността на нашата страна“, каза Акиф Чагатай Къличи, депутат от управляващата партия на президента Реджеп Тайип Ердоган, пред парламента преди гласуването. „Бих искал подчертават конкретните стъпки и тяхното изпълнение Финландия, която подкрепи и оформи решението, което вземаме тук.“

Стокхолм положи усилия да успокои Анкара, включително приемането на нов закон срещу тероризма. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че Стокхолм е изпълнил ангажиментите, поети към Турция на последната среща на върха на НАТО в Мадрид. Но Ердоган не помръдна.

Неговата твърда позиция спрямо кюрдите е популярна в Турция и той се възползва от демонстрирането на международно влияние и влияние в НАТО и като потенциален посредник между Украйна и Русия. Ердоган обяви тази седмица, че руският президент Владимир Путин може да посети Турция на 27 април, за да присъства на откриването на първия ядрен енергиен реактор в страната, който е построен от руската държавна компания за ядрена енергия „Росатом“. Събитието явно съвпада с политическата му кампания, отбелязва The New York Times.

Някои опозиционни партии разкритикуваха позицията на турското правителство спрямо двете скандинавски страни. „За съжаление (управляващата партия на Ердоган) превърна правото на вето върху кандидатурите за членство на Финландия и Швеция в инструмент за изнудване и заплахи. Ние не одобряваме това“, каза Хисар Озой, депутат от прокюрдската партия.

Западни служители се надяваха и двете страни да станат пълноправни членове на алианса преди срещата на върха на лидерите на НАТО, която трябваше да се проведе във Вилнюс през юли, но остава неясно дали Швеция ще може да стане член преди тази среща.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ