15.4 C
София
сряда, май 14, 2025

Второ място за отбора на СУ на най-големия форум по медиация и преговори

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Второ място за Софийския университет „Св. Климент Охридски“ на най-големия форум в света по медиация и преговори – състезанието по медиация на Международната търговска камара в Париж.

В съревнование с 48 отбора от цял свят отборът по международна търговска медиация на СУ „Климент Охридски“ постигна престижното второ място след оспорван финал с Университета Оукланд, Нова Зеландия.

Българският отбор беше единственият, който представлява континентална Европа в решителната елиминационна фаза на състезанието – единствено отборът на СУ от Европа се класира в първите четири отбора от всички 48.

На тази фаза българите са и единствените, които не говорят английски като роден, което прави постижението им още по-голямо.

От 5-и до 11-и февруари 2021 г. се проведе 16-ото издание на най-голямото в света и престижно състезание по международна търговска медиация – това на Международната търговска камара в Париж – ICC International Commercial Mediation Competition.

Проверка по рама

За първа година състезанието се проведе онлайн. В него участваха 48 отбора от 39 държави. България беше представена на форума за поредна година от отбора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в състав Кристина Горчева, Христо Мънчев и Даяна Зашева, студенти от Юридическия факултет. Техният треньор беше Дима Александрова, медиатор и адвокат от САК.

Състезанието представлява симулация на медиационна сесия, в която студентите заемат ролята на преговарящи страни по търговски спор. Сесиите се медиират и съдействат от опитни и утвърдени медиатори от цял свят.

От студентите се очаква да прилагат преговорни и медиационни техники, с които да постигнат взаимополезно решение на търговския спор помежду си.

Българският отбор първо успя да се наложи на опонентите си успешно и в четирите сесии на предварителните кръгове на състезанието, за да стигне до елиминационните кръгове, в които участват само 4-те най-добре представили се отбора от всички 48.

На предварителните кръгове СУ игра с отборите на Университета в Ухан, Китай, Правно училище Ръджърс, САЩ, Университета Есприто Санто, Бразилия, както и Университета Гаджаш Мада, Индонезия.

На полуфинал българският отбор се изправи срещу отбора на Правно училище Бруклин, САЩ, като спечели безапелационно и се класира на финал. На 11.02.2021 г. се състоя оспорван финал между Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Университета на Оукланд, Нова Зеландия, като резултатът е престижното второ място. Това класиране представлява най-големият успех на български отбор досега на форума в историята на почти десетилетното българско присъствие на състезанието. Второто място е един от най-големите успехи на подобен форум на Софийския университет и на България като цяло.

Магазин за Акумулатори

Успехът е потвърждение на добрите практики, създадени от Сдружението за международни състезания по право в подготовката и подкрепата на български студенти в техните международни начинания.

Отборът благодари на деканското ръководство на Юридическия факултет при СУ „Св. Климент Охридски“, както и на Висшия адвокатски съвет за оказаната подкрепа.

Дима Александрова, треньор на отбора по Международна търговска медиация, адвокат и медиатор, разказва за подготовката за състезанието в “Законът и Темида“:

“Подготовката на отбора започна през октомври месец миналата година и продължи до самото състезание. Тренировките се състояха в симулации на медиационни сесии, което представлява една преговорна сесия, в която аз играех медиатор, те играеха страни в търговски спор. Целта ми беше да ги поставя в различни ситуации, в които те да могат да извлекат максималното от подготовката.“

Христо Мънчев, студент в първи курс към Юридическия факултет към СУ, разказва за участието си в състезанието в “Законът и Темида“:

“Понеже самата медиация представлява едно решаване на спор между две страни. Тези страни са съпровождани от своите адвокати по време на медиационната сесия и аз бях в ролята на адвокат в два от казусите. Ролята на адвоката е най-вече да обобщава думите на отсрещната страна, а също така и да ги перифразира и да сменя контекста на събитията, така че да извлече максималната изгода за своя клиент. Също и да намери различни нови опции за решаване на спора, като в същото време го съветва върху легалната страна на въпроса.“

Кристина Горчева, студент по Международни отношения от Отбора по международна търговска медиация, споделя за участието си в състезанието в “Законът и Темида“:

“Определено ключова беше подготовката за постигането на нашия успех. Всъщност треньорът ни – адв. Дима Александрова, успя изцяло със собствени усилия да ни въведе в медиацията и по-специално в начините, по които прилагаме различни механизми и методи за решаване на споровете най-вече при търговската медиация, тъй като състезанието беше по търговски казуси. Мисля, че усърдната четиримесечна подготовка даде своя резултат.“

Даяна Зашева, студент в от Юридическия факултет, 5-и курс, също споделя за участието си в състезанието в “Законът и Темида“:

“Най-важната може би практика е задаването на въпроси. Защото идеята на самата медиация и на преговорите е, ние взимахме преговарящата страна, а не тази на медиатора, затова за нас беше важно какви въпроси задаваме. Идеята е да разберем интересите на другата страна, за да можем по този начин да им предложим някаква сделка, чрез която да си решим спора по благоприятен за нас начин.“

Снимки – СУ „Св. Кл. Охридски“

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ