Българите в чужбина да могат да гласуват и с преференции. Това бе решено с гласуваните промени в Изборния кодекс.
Така сънародниците ни щяха да могат да изразят предпочитанието си и за някой кандидат-депутат. Предвиждаше се да има и отделен район „Чужбина“ с номер 32.
Въпреки че това бе гласувано, реално по-късно се разбра, че няма уточнена методика, по която да се определят мандатите от район „Чужбина“.
По текста на „Има такъв народ“ зад граница трябваше да се определят 13 мандата от 240 в народното събрание. Мая Манолова пък предлагаше ЦИК да определи мандатите като те да не са по-малко от 4. И двете методики обаче бяха отхвърлени.
Иначе изцяло машинно гласуване ще има в секциите с над 300 избиратели. Това решиха депутатите с гласуването на второ четене на промените в Изборния кодекс. 115 депутати гласуваха „за“, 72-ма бяха против, а други 32-ма се въздържаха.
Изключения все пак ще има и те са предвидени в на чл. 212 ал. 5 от Изборния кодекс.
“Машинно гласуване не се произвежда в избирателни секции с по-малко от 300 избиратели, при гласуване с подвижна избирателна кутия, в избирателни секции в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, в избирателни секции на плавателни съдове под българско знаме и в избирателни секции извън страната”, гласи текстът.
С други промени в Избирателен кодекс се позволи разпускането на сегашната Централна избирателна комисия (ЦИК) и гласуването на нов състав по правила, утвърдени от президента.
Отхвърлено бе предложение българите в чужбина да могат да гласуват по пощата.