12.6 C
София
понеделник, май 19, 2025

Един човек почина след ваксинация с „АстраЗенека”, друг е в критично състояние

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Дания съобщи днес, че един човек е починал, а друг е в тежко състояние след ваксинация с препарата на „АстраЗенека” срещу COVID-19, предаде агенция „Ройтерс”.

Датската агенция по лекарствата е била информирана за двата случая. Ваксините са поставени на медицински лица, които са били имунизирани по-малко от 14 дни, преди да се почувстват зле. Съобщава се за кръвни съсиреци и мозъчен кръвоизлив при двамата. Това са поредните регистрирани случаи на проблеми след ваксинация с „АстраЗенека”.

Именно заради подобни странични ефекти след ваксинация редица страни от Европа преустановиха използването на „АстраЗенека”. „Приоритизираме съобщенията за предполагаеми сериозни нежелани реакции като тези и ги изследваме задълбочено, за да преценим дали има възможна връзка с ваксината”, обявиха от Датската агенция по лекарствата.

„АстраЗенека”, която разработи ваксината си заедно с Оксфордския университет, обяви, че няма доказателства ваксината да повишава риска от образуването на кръвни съсиреци. Безопасността на ваксините е от първостепенно значение за нас, обявиха от компанията. Междувременно Урсула фон дер Лайен открито заплаши „АстраЗенека” със забрана за износ на медикаменти извън ЕС.

Проверка по рама
Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ