„Забелязваме сериозен спад на местата, където няма врабчета. Това е една положителна новина. На все повече места участниците са успели да запишат врабчета и това е едно от най-важните неща в кампанията. Повечето от останалите изводи, тенденции и закономерности, които сме забелязали до момента, се запазват, като най-голям дял от всички наблюдавани врабчета са домашните врабчета – те са близо 70% от всички записани, следвани от полските и испанските. Традиционно също така виждаме предпочитанията на птиците към зелените площи, междублокови пространство, къщи с дворове, където има достатъчно храна, места, където могат да гнездят“, каза за БНР Йордан Христов от Българското дружество за защита на птиците.
Според Христов наблюдава се стабилизиране на броя на врабчетата у нас:
„Важното е, че птиците показват подходящите места както за тях самите, така и за хората – една и съща среда, която е подходяща и за тях, и за нас“, допълни в предаването „Рано в неделя“ Христов.
Започва нов атлас на гнездящите птици за България. Инициативата ще продължи 5 години.
„Има сериозни дейности за опазване на египетския лешояд, който е една от най-редките птици в България. За съжаление останали са няколко десетки двойки – под 20 гнездящи двойки, като всяка година те намаляват. През тази година ще се опитаме да работим с хора по места, с големи компании, които имат роля за опазването на птиците“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.