Резултатите показват, че българските избиратели диверсифицират протестния вот, но не толкова, че да накажат ГЕРБ. Това заяви пред Novini.bg политологът Любомир Стефанов по повод последните изборни резултати и трусовете по политическия връх.
„Оттук зависи от възможността на новите депутати да постигнат разбирателство върху програма, която да изпълняват. Основният извод е, че следващото управление, ако бъде сформирано, ще е коалиционно“, каза още той.
„Идеология нямаше, а само говорене кой с кого няма да се коалира. А кога и с кого ще стане правителство? Тук не говорим за анимационен филм, а управлението на държавата. Държава, която се намира в здравна криза и бореща се с икономическите ѝ последствия“, допълни Стефанов.
„Коалицията би трябвало да е реалистично-постижима, ако хората, които влизат в парламента имат държавническо мислене. Ако се окаже, че те са на нивото на пропагандата, скоро време ще има нови избори“, разкри политологът.
„Ще си платим цената за „дяволъка“ – щом тези, които изпращаме в парламента, не разбират, че ги изпращаме там, за да се разберат на база на обществения интерес. Ще има избори, докато не си изберем депутатите, които ще реализират политиките“, съобщи експертът.
„БСП претърпя драматичен срив, а това може да повлияе над президентските избори. Партиите, впуснали се в президентската битка, трябва да знаят какво е настроението в обществото и трябва да пуснат именно такива кандидати“, коментира политологът.
„Машинното гласуване си свърши работата. Да, имаше проблеми, но това е риска на всяка нова технология. Ако изчистим всички проблеми, то не пречи в бъдеще да ползваме и само машини за вота“, завърши Любомир Стефанов.